Volant môže byť v EÚ na pravej aj ľavej strane. Rozhodol o tom súd

ČTK, Tomáš Andrejčák | 20.03.2014 21:00
Pravostranné riadenie Foto:
Podľa Európskeho súdneho dvora nemôžu členské štáty EÚ odmietnuť registráciu vozidla s pravostranným riadením. Je to proti zásade voľného pohybu tovaru.
V členských krajinách Európskej únie sa môže volant nachádzať na pravej aj ľavej strane automobilu. A to bez ohľadu na to, či má daná krajina pravostrannú alebo ľavostrannú premávku.

Podľa agentúry DPA o tom dnes rozhodol Európsky súdny dvor. Rozhodnutie sa týkalo predpisov v Poľsku a Litve, podľa ktorých je podmienkou registrácie automobilov v týchto krajinách umiestnenie volantu na ľavej strane. Poľsko a Litva dokonca podmieňovali registráciu premiestnením volantu na opačnú stranu. Európska komisia podala kvôli týmto predpisom žalobu, pretože podľa nej obmedzujú voľný pohyb tovaru. Európsky súdny dvor dnes označil tieto predpisy za protiprávne.

Poľsku ani Litve, kde sa jazdí po pravej strane cesty, tak ako u nás, sa totiž nepodarilo jednoznačne preukázať, že umiestnenie volantu na pravej strane by malo negatívny dopad na bezpečnosť dopravy, píše DPA. Premiestňovanie volantu na opačnú stranu navyše považuje súdny dvor za taký závažný zásah do konštrukcie vozidla, s ktorým sa spájajú väčšie riziká, než so samotným šoférovaním vozidla s pravostranným riadením v krajinách s pravostrannou premávkou.

Rozhodnutie súdneho dvora sa týka najmä prípadov, keď si občan EÚ privezie z Veľkej Británie alebo Írska vozidlo s pravostranným riadením a úrady v domovskej krajine, v tomto prípade v Poľsku a Litve, mu ho odmietnu zaregistrovať. Národné predpisy by totiž nemali byť nadradené smerniciam Európskej únie. V tejto chvíli však nie je jasné, či možno rozhodnutie Európskeho súdneho dvora aplikovať aj na hromadný dovoz nových vozidiel, alebo len na individuálne dovozy vozidiel s volantom na opačnej strane.

V správe sa doslovne konštatuje, že „členské štáty nebudú brániť evidencii, predaju alebo uvedeniu do prevádzky v premávke vozidlám z dôvodov týkajúcich sa aspektov ich konštrukcie a fungovania uvedených v tejto smernici.“ Každopádne však musia členské štáty prihlásiť autá s opačným riadením, ak už boli raz registrované v jednom z členských štátov únie. Hoci sa súdny spor týkal Poľska a Litvy, ani na Slovensku nie je možné prihlásiť vozidlá s volantom na pravej strane.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ