Mirai: Toyota na vodík má 1 500 objednávok! Honda nestíha

Tomáš Andrejčák | 23.01.2015 16:00
Toyota Mirai Foto:
Mirai je dlhý 4 890 mm, čo je viac, ako má na dĺžku Toyota Avensis. Stojí tak na hranici strednej a vyššej strednej triedy.
Toyota je prekvapená záujmom o nový vodíkový sedan Mirai. Model poháňaný palivovými článkami si objednalo trikrát viac zákazníkov, ako očakávala. Konkurenčná Honda pritom svoje FCEV ešte len vyvíja.

Vodíkový sedan Mirai síce svojím dizajnom vzbudil počas premiéry na autosalóne v Los Angeles poriadne rozpaky, no zdá sa, že zákazníkom to neprekáža. Predaj revolučného modelu poháňaného energiou palivových článkov, odštartovala Toyota len pred necelým mesiacom, a to výlučne na domácom japonskom trhu, už dnes však registruje 1 500 objednávok. To je približne trikrát viac, ako pôvodne očakávala. Aspoň v Japonsku.

Podhodnotenie záujmu bude znamenať dlhšie dodacie lehoty, veď dostať sa bude musieť aj na klientov v USA. Pritom Toyota plánovala vyrobiť tento rok len 700 vozidiel, z toho 400 pre domáci trh. Z toho dôvodu bude musieť pravdepodobne zvýšiť kapacitu závodu Motomachi, kde sa Mirai kompletizuje. Sú to však príjemné starosti, keďže záujem o vodíkový sedan znamená víťazstvo nad Hondou, ktorá nástupcu v podstate neúspešnej vodíkovej FCX Clarity ešte len pripravuje a do predaja uvedie s oneskorením až v roku 2016.

Mirai poháňať predný elektromotor s výkonom 113... Foto: Toyota
Toyota Mirai Mirai poháňať predný elektromotor s výkonom 113 kW. Na stovku zrýchľuje za deväť sekúnd a na jedno natankovanie vodíkovej nádrže prejde približne 480 km.

Mirai má tak šancu stať sa prvým sériovým vodíkovým a masovo predávaným modelom planéty. Poháňa ho elektromotor s výkonom 113 kW a krútiacim momentom 335 Nm, ktorý čerpá energiu z palivových článkov umiestnených v stredovom tuneli. Na jedno natankovanie vodíkovej nádrže, ktorá ho uskladňuje pod tlakom 10 MPa, dokáže absolvovať 483 km. A hanbiť sa nemusí ani za dynamiku. Na stovku zrýchľuje tento sedan s dĺžkou takmer 4,9 metra za deväť sekúnd.

Mirai má stáť v USA 57 000 dolárov. To nie je málo, no na druhej strane môžu tamojší zákazníci počítať s dotáciou približne 13 000 dolárov, čo by predajnému potenciálu určite pomohlo, pretože na rozdiel od konvenčných elektromobilov budú musieť budúci majitelia počítať s problémami minimálnej vodíkovej infraštruktúry. Na vybrané európske trhy zamieri Mirai v lete.

Toyota Mirai
Toyota Mirai
+28Toyota Mirai

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ