Škoda prezradila názov nového mestského SUV. Kosmiq to nebude

Tomáš Andrejčák | 24.01.2019 19:00
Premiéra najmenšieho SUV Škody sa nezadržateľne blíži. Odohrá sa v marci v Ženeve. Až doteraz bol ale jeho názov tajomstvom. Dnes ho už vieme. Celkom nový ale nie je.
Nové malé SUV sa bude volať Škoda Kamiq, presne...
Nové malé SUV sa bude volať Škoda Kamiq, presne tak isto, ako SUV, ktoré už Škoda predáva v Číne. To napriek tomu, že tieto autá nemajú veľa spoločného. Autor: Škoda-Auto

Nové SUV s predným náhonom, ktoré sa postaví pod súčasný Karoq a Kodiaq, ukáže Škoda v sériovej verzii už na jarnom autosalóne v Ženeve. Teda presne na tom istom mieste, kde vlani v marci debutoval koncept Vision X. A hoci o novinke už toho vieme pomerne veľa, jej názov ostával tajomstvom. Mnohé médiá sa prikláňali k tomu, že mestský crossover označí Škoda ako Kosmiq. Nasvedčoval tomu fakt, že česká automobilka si dala toto označenie vlani zaregistrovať a navyše spĺňal kritériá, ktoré dnes používa pri svojich SUV. Obsahuje totiž písmená “K“ a “q“, podobne ako názvy Kodiaq, Karoq a čínsky Kamiq.

Po vzore Kodiaqu a Karoqu dostane aj ich menší...
Po vzore Kodiaqu a Karoqu dostane aj ich menší brat rozdelené predné svetlá. Tie horné budú mať funkciu denných a smerových svetiel. Autor: Škoda-Auto

Nakoniec je ale všetko inak. Názov Kosmiq zatiaľ vypadáva z hry. Možno ho raz výrobca z Mladej Boleslavi využije pri ešte menšom crossoveri, ktorý nemusí byť fikciou. Teraz sa však rozhodla, že pre svoju európsku novinku použije identický názov, aký nesie jej čínske SUV – teda Kamiq. Vadiť by to nemalo. Čínsky Kamiq sa na starý kontinent nechystá a ten európsky zas nedorazí do ríše stredu. Inak, slovo Kamiq pochádza z jazyka Inuitov, žijúcich na severe Kanady a v Grónsku. Opisuje stav, keď niečo prirodzene padne „ako uliate“ za každých okolností. Teda, keď vám niečo, ľudovo povedané, „sekne“.

A takto vyzerá čínsky Kamiq.
A takto vyzerá čínsky Kamiq. Autor: Škoda-Auto

Podľa automobilky má nový crossover priniesť to najlepšie zo sveta SUV a kompaktov. Dobrú ovládateľnosť, dobrý výhľad, pohodlné nastupovanie a priechodnosť ľahkým terénom. Chýbať nemajú ani praktické prvky Simply Clever a samozrejme rekordný objem batožinového priestoru. Najmenší zástupca out-doorovej rodiny bude stáť na modulárnej platforme MQB A0. V porovnaní so Seatom Arona a VW T-Cross bude však väčší. Pod kapotou by sa mali objaviť motory 1,0 TSI, 1,5 TSI a 1,6 TDI. Pohon oboch náprav nečakajte. Interiér by si mohol požičať viacero prvkov z novej Škody Scala, keďže rozmermi si budú tieto dva modely pomerne blízke. Prezrádza to rázvor náprav 2 645 mm, čo je jeden z mála údajov, ktorí poznáme.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ