Autom do Bulharska: Dlhej cesty sa nebojte. Chýba už len kúsok diaľnice

Tomáš Andrejčák | 23.07.2022 07:00
Takmer 1 400 km za volantom budí rešpekt. Dnes však už cesta k Čiernemu moru nie je taká dramatická. Dá sa to zvládnuť aj na jeden „šup“. Chýba len malý kúsok diaľnice. V Bulharsku vás pritom čaká veľká odmena. Ak máte auto, môžete na rozdiel od turistov, ktorí sem prileteli, vyraziť na množstvo takmer opustených pláží.
Cesta do Bulharska autom je naozaj dlhá. Ak ale... Foto: Tomáš Andrejčák
Autom do Bulharska - 2022 Cesta do Bulharska autom je naozaj dlhá. Ak ale idete aspoň na dva týždne, určite sa oplatí. Rýchlo zabudnete na dlhé hodiny za volantom. S autom môžete navyše vyraziť na kilometre opustených pláží, ktoré už len tak ľahko v Taliansku, Chorvátsku alebo Španielsku nenájdete.

Cesta do Bulharska autom sa mnohým spája s minulosťou. A, samozrejme, útrapami, ktoré nás sprevádzali na nekonečných a nekvalitných cestách pri prechode Rumunskom a veľkou časťou vytúženého Bulharska. Dnes je to ale celkom iné. Cesta je síce dlhá, ale veľmi komfortná. Vedie cez Maďarsko a Srbsko. My sme ju absolvovali za vás. Tento rok o to rýchlejšie, že Bulharom sa podarilo sprevádzkovať aspoň malý kúsok z jediného nedostavaného úseku diaľnice. Nič extra dramatické vás inak nečaká. A ak nemáte naponáhlo, môžete si cestu rozdeliť do dvoch dní. Najlepšie cez pracovné, keď sa vyhnete náporu na hraničných prechodoch pri výmene turistických turnusov. V Srbsku navyše vychádzate z EÚ, čo má vplyv na dĺžku kontrol.

Spoločnosť na ceste nám robila hybridná Honda... Foto: Tomáš Andrejčák
Autom do Bulharska - 2022 Spoločnosť na ceste nám robila hybridná Honda HR-V. Ako funguje jej nezvyčajný hybridný pohon na dlhej ceste prezradíme v samostatnom teste.

Prejazd Maďarskom skrýva nástrahy

Naša cesta viedla z Bratislavy do historického Sozopolu, ktorý je už len zopár kilometrov od tureckých hraníc. Je teda tou vzdialenejšou destináciou. No zato v smere s najväčším podielom rýchlostných ciest. Navigácia vám ukáže na hraničnom prechode Rajka „strašidelných“ 1 360 km. Lenže na diaľnicu vyjdete už v Bratislave a zídete z nej v podstate až v Burgase, kde sa cesta rozdeľuje buď na juh (Sozopol, Primorsko, Achtopol…), alebo na sever k Slnečnemú pobrežiu (Nesebar, Svety Vlas…). Maďarsko vás nemá čím prekvapiť. Buď doň vstúpite v Rajke, ak ste zo západu, ak z juhu, tak v Komárne, alebo Medveďove či v Štúrove alebo Šahách. Vždy však skončíte na diaľnici vedúcej do Budapešti. Východniari pôjdu cez Miškovec. Natankujte ešte na Slovensku. Nenechajte sa nachytať cenami palív na totemoch maďarských čerpacích staníc. Platia len pre Maďarov. Pre nás je tamojší benzína nafta oveľa drahšia.

Najrýchlejšia trasa k Čiernemu moru je cez... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2020 Najrýchlejšia trasa k Čiernemu moru je cez jednoznačne cez Maďarsko a Srbsko. Rumuni totiž stále nemajú dokončené diaľnice, i keď rýchlo napredujú.
Trasa do Burgasu
Poloha počet km približný čas jazdy
Bratislava (hraničný prechod Rajka) 0 km  
Budapešť 180 km 1h 45min
Röszke-Horgoš (prechod HU-SRB) 340 km 3h 15min
Belehhrad 560 km 6h 40min
Niš 830 km 9h 0min
Kalotina (prechod SRB-BG) 870 km 10h
Sofia 935 km 11h
Burgas 1 350 km 15h

Naopak, maďarskú diaľničnú známu si rozhodne kúpte až v Maďarsku. V predajniach na prechodoch je výrazne drahšia a platí to aj o mnohých internetových predajoch. Za mesačnú elektronickú „vinetu“, ktorej sa pri dvojtýždňovej dovolenke nevyhnete, zaplatíte u nás aj 20 eur, kým v Maďarsku na prvej pumpe len 13,02 €. To stojí za to. Nemusíte si pritom robiť stresy. Na nákup máte celú hodinu po výjazde na rýchlostnú komunikáciu. Diaľnica do Budapešti, ktorá je súčasťou ťahu z Rakúska je ale poriadne preplnená. Kolónam kamiónov a autobusov sa nevyhnete. Asi 20 km pred maďarskou metropolou sa vytvárajú zápchy. Stratiť tu môžete aj hodinu. My sme pritom prechádzali týmto úsekom cez pracovný deň okolo obeda.

Na "totemoch" maďarských... Foto: Matej Pilc
Ceny palív v Maďarsku Na "totemoch" maďarských čerpacích staníc vás môžu lákať na takéto ceny. Nedajte sa ale nachytať, platia len pre Maďarov. Pre nás sú pohonné hmoty drahšie ako na Slovensku, v Srbsku či Bulharsku.

Koľko zaplatíte za benzín a naftu cestou do Bulharska

Krajina Benzín 95 Nafta
Maďarsko 1,93 € 1,88 €
Srbsko 1,071 € 1,81 €
Bulharsko 1,71 € 1,79 €

Podobne „husté“ to môže byť na obchvate A0 okolo Budapešti. Ak ho však už absolvujete, čaká vás absolútne pohodová jazda poloprázdnou diaľnicou až po hraničný prechod Roszke. To budete mať na tachometri z Bratislavy zhruba 350 km. Tu môžu začať problémy, najmä v exponovaných časoch sezóny. Vojna na Ukrajine pravdepodobne sprísnila kontroly na hraniciach. Navyše vychádzate z EÚ. Prísny boli Maďari aj Srbi. Predložiť sme museli doklady, dokonca aj tie od auta. A letmú kontrolu neminul ani batožinový priestor. Ešte k tomu sa srbskí colníci rozhodli náhle zavrieť jedno okienko a zrušiť tým rad, v ktorom sme už čakali. Neostávalo nič iné, ako sa preradiť. Viete si predstaviť ochotu iných dovolenkárov, pustiť vás pred seba. A colníci sa neunúvali s organizáciou dopravy. Nakoniec sme ale strávili na hranici spolu asi hodinu. Bolo zhruba pol piatej po obede.

Koľko zaplatíte za diaľnice v Maďarsku

Platnosť 10 dní Mesiac Rok Rok (župná)
Cena 3 820,00 HUF (9,59 €) 5 210,00 HUF (13,07 €) 46 850,00 HUF (117,57 €) 5 450 HUF (13,68 €)

Dopravné predpisy

Rýchlostný limit v obci 50 km/h
Rýchlostný limit mimo obce 90 km/h
Rýchlostný limit na rýchlostných cestách 110 km/h
Rýchlostný limit na diaľniciach 130 km/h
Povolený alkohol 0,00 %
Celodenné svietenie mimo obce
Reflex. vesty áno
Detské sedačky áno

Pokuty

Priestupok Pokuta
Prekročenie rýchlosti o 10 km/h od 30 000 HUF
Prekročenie rýchlosti o 20 km/h od 60 000 HUF
Prekročenie rýchlosti o 30 km/h od 300 000 HUF
Jazda na červenú (STOP) 100 000 HUF
Alkohol do 0,08 % 100 000 HUF
Alkohol nad 0,08 % od 200 000 HUF
Telefonovanie za volantom od 15 000 HUF
Nezapnuté pásy 10 000 až 30 000 HUF
Nesprávne parkovanie od 10 000 HUF

Dopravné nehody

Privolanie polície len pri zranení osôb
Polícia 107 (112)
Hasiči 105 (112)
Záchranka 104 (112)

Kontakt na zastupiteľstvo SR

Telefón +36 14609010
Pohotovostný mobil +36 302695997

Prejazd Srbskom spomalí len Belehrad

Cesta Srbskom je takmer bezproblémová. Je tu minimum áut. A lámať hlavu si nemusíte ani s diaľničnou známkou. Srbi majú mýtny systém. Prechádzať budete len dvoma mýtnicami a platiť môžete eurami aj kartou. Ak platíte eurami, Srbi vám v eurách aj vydajú. No najkomfortnejšia je jednoznačne karta. Za úsek do Belehradu je to 5,46 eura a za zvyšok až na Bulharské hranice za mestom Niš 11,7 eura. Prejazd Srbskom tak vyjde na 17,16 eur. Zdržať vás môže jedine rekonštrukcia obchvatu v Belehrade. Navigácia vás zvedie na starý asi šesť kilometrov dlhý úsek úzkej cesty. My sme to v stredajších podvečerných hodinách prešli pomerne rýchlo, ale v čase špičky to tu môže byť „peklo“. Potom je to už bez obmedzení a rýchle, i keď Srbsko má maximálku na diaľnici len 120 km/h.

Najviac času stratíte počas cesty na hraničných... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2020 Najviac času stratíte počas cesty na hraničných priechodoch. Preto je dobré necestovať v piatok ani v nedeľu. Platí to aj pre prechod z Maďarska do Srbska, kde opúťate EÚ.

A žartovať s porušovaním predpisov by ste nemali, pretože srbská diaľnica bola priam posiata „kobrou“. Strážcov zákona stretnete na každej čerpacej stanici aj na každom väčšom odpočívadle. Zaujímavé je, že aj keď ich autá stoja, majú zapnuté majáky. Budí to poriadny rešpekt. A keď sme už na „benzínke“, v Srbsku tankujete len nevyhnutné množstvo paliva – tak aby vám stačilo do Bulharska, kde je palivo lacnejšie. V Srbsku sa môžete totiž na diaľnici stretnúť aj s cenou viac ako dvoch eur za liter benzínu. Nafta je ešte drahšia. Nás vyšiel benzín na 1,71 eura. Na Bulharské hranice dorazíte asi po piatich hodinách jazdy Srbskom. Úsek cez tuto krajinu meria približne 450 km. A je super, že Srbi už pred dvoma rokmi dokončili kompletné diaľničné spojenie s Bulharskom.

Cestu výrazne zrýchlil dokončený úsek srbskej... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2020 Cestu výrazne zrýchlil dokončený úsek srbskej diaľnice medzi mestom Niš a srbsko-bulharským hraničným priechodom Kalotina–Gradina.

Koľko zaplatíte za diaľnice v Srbsku

Úsek Cena
Subotica (HU)- Belehrad 640 RSD (5,46 €)
Belehrad – Dimitrovgead (BG) 1 310 RSD (11,17 €)

Nový parádny úsek s tunelmi vedie od mesta Niš až po starý hraničný prechod Kalotina – Gradina. Miniete tým síce prekrásnu starú cestu v kaňone rieky Nišava, ale ušetríte množstvo času. Ak plánujete cestou prespať, ako my, zíďte z diaľnice a vychutnajte si rozprávkový kaňon s úzkymi do skál vyhĺbenými tunelíkmi popri meandroch Nišavy. Nech pôjdete tak či tak, vždy prídete na prechod Kalotina. Aj tu boli colníci prísni. Nezaobišlo sa to bez kontroly dokladov od auta. Dobrá rada je, zaradiť sa po srbskej kontrole do najkrajnejšieho ľavého radu. Ten sa totiž na rozdiel od ostatných rozdeľuje až do troch colných okienok na strane Bulharov. Ste tak vybavení oveľa rýchlejšie. No aj o polnoci to trvalo celú hodinu. Navyše stratíte nejaký ten čas nákupom bulharskej elektronickej známky.

Dopravné predpisy

Rýchlostný limit v obci 50 km/h
Rýchlostný limit mimo obce 80 km/h
Rýchlostný limit na rýchlocestách 100 km/h
Rýchlostný limit na diaľniciach 120 km/h
Povolený alkohol 0,03 %
Celodenné svietenie áno
Reflexné vesty áno
Detské sedačky áno

Pokuty

Priestupok Pokuta
Prekročenie rýchlosti o 10 km/h 3 000 RSD
Prekročenie rýchlosti o 20 km/h 5 000 RSD
Prekročenie rýchlosti o 30 km/h od 6 000 RSD
Prekročenie rýchlosti nad 50 km/h od 15 000 RSD
Jazda na červenú (STOP) od 15 000 RSD
Alkohol od 0,03 % do 0,05 % 5 000 RSD
Alkohol od 0,05 – 0,12 % od 6 000 RSD
Alkohol nad 0,12 % 15 000 – 120 000 RSD
Telefonovanie od 3 000 RSD
Nezapnuté pásy 5 000 RSD  
Nesprávne parkovanie    

Dopravné nehody

Privolanie polície áno
Polícia 92
Hasiči 93
Záchranka 94

Kontakt na zastupiteľstvo SR

Telefón +381 112223800
Pohotovostný mobil +381 63336837

Prejazd Bulharskom už takmer po diaľniciach

Pri kúpe e-vinety máte v Bulharsku dve možnosti. V okienku vám totiž predajú len 7-dňovú známku a to v hotovosti. Vy asi ale budete potrebovať mesačnú. Stojí 30 leva, teda 15,34 eura. Zaregistrujete sa preto v automate hneď vedľa a platiť budete kartou. Je to ešte komfortnejšie ako čakať v rade pri okienku. Nezabudnite, že pri registrácii potrebujete zadať nielen poznávaciu značku auta ale aj e-mailovú adresu. Na tú vám hneď príde potvrdenie o úhrade. Pri vjazde do Bulharska vás ale čaká malý šok. Bulharom sa totiž ani za dva roky, nepodarilo dostavať diaľničný úsek z Kalotiny do Sofie, hoci sa zdá, že najťažšie zemné práce majú za sebou. Stará cesta sa používa aj pre stavebné vozidlá a stroje, navyše je tu množstvo zmien v organizácii dopravy a asfalt sa pod náporom zmenil doslova na prach.

K Čiernemu moru cestujete už len po... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2020 K Čiernemu moru cestujete už len po diaľniciach. Výnimkou je úsek medzi srbsko-bulharským priechodom Kalotina–Gradina a Sofiou dlhý približne 50 kilometrov. No aj tu už Bulhari usilovne pracujú na výstavbe. Bohužiaľ, situácia hneď za hranicami pripomína tankodrom.

Koľko zaplatíte za diaľnice v Bulharsku

Platnosť víkend (sobota, nedeľa) 7 dní Mesiac 3 mesiace Rok
Cena 10 BGN (5,11 €) 15 BGN (7,67 €) 30 BGN (15,34 €) 54 BGN (27,61 €) 97 BGN (49,60 €)

Prvých pár kilometrov Bulharska tak absolvujete v akomsi tankodrome. Najmä v noci a v záplave reflexných tabúľ a šípok, často ani netušíte či idete správne alebo v protismere a či ste vôbec ešte na ceste alebo mimo nej. Všade je prach a rozdrvený štrk či kamene. Po asi desiatich kilometroch sa situácia zlepší a dokonca na vás čaká asi 10 km nový diaľničný úsek, zatiaľ ale sprevádzkovaný len v polovičnom profile. Následne už vyjdete na starú 4-prúdovú cestu do Sofie, i keď s obmedzenou rýchlosťou. Celé to máte za sebou asi za hodinu. Pokiaľ sa chystáte prespať, toto je ideálny čas začať myslieť na ubytovanie. Máte za sebou hranice, takže na druhý deň na vás už nemôžu čakať „nášľapné míny“. Prespať sa dá asi za 30 eur pre dve osoby v hoteloch popri ceste. Môžete ale pokračovať aj ďalej. Sofiu obídete bez problémov obchvatom a približne 50 km za ňou je čerpacia stanica s motelom priamo na diaľnici.

Ceny palív Bulharsku sú priaznivé, ak keď už... Foto: Tomáš Andrejčák
Autom do Bulharska - 2022 Ceny palív Bulharsku sú priaznivé, ak keď už nie tak ako pred rokom či dvoma. Môžu líšiť podľa polohy. Na diaľniciach je palivo najdrahšie.

Úsek od hraníc po prímorský Burgas meria 450 km, ak ale prespíte za Sofiou je to aj o sovku menej. Celá cesta pokračuje diaľnicou. A je komfortnejšia ako pred rokom či dvoma. Bulhari dali totiž do poriadku zničený povrch na veľkej časti tejto komunikácie. Dá sa tak konečne využiť povolená stotridsiatka. Pred dvoma rokmi tu boli ešte tabule s obmedzeným rýchlostným limitom, čo cestu spomaľovalo. Sieť čerpacích staníc nie je síce taká hustá ako v Srbsku či Maďarsku, no málo ich nie je. Palivo je tu o niečo lacnejšie, ale na diaľniciach tiež nad 1,70 eurami. Zlaté časy z dovolenkovej sezóny 2020 sa už asi nikdy nevrátia. V Burgase sa potom cesta rozdeľuje na juh a sever, podľa toho kam na pobreží smerujete. My sme smerovali do Sozopolu. Čistý čas jazdy trval asi 15 hodín. Samozrejme, so zastávkami, s tankovaním a čakaním na hraniciach to bolo aspoň o tri viac. No oplatilo sa to.

Dopravné predpisy

Rýchlostný limit v obci 50 km/h
Rýchlostný limit mimo obce 90 km/h
Rýchlostný limit na diaľniciach 130 km/h
Povolený alkohol 0,05 %
Celodenné svietenie áno
Reflex. Vesty áno
Detské sedačky áno

Pokuty

Priestupok Pokuta
Prekročenie rýchlosti o 10 km/h obec/mimo obce 20 BGN
Prekročenie rýchlosti o 20 km/h obec/mimo obce 30 BGN
Prekročenie rýchlosti o 30 km/h obec/mimo obce 40 BGN
Prekročenie rýchlosti nad 50 km/h 350 BGN
Jazda na červenú (STOP)  
Alkohol 0,05 % – 0,12 % 500 – 1 000 BGN
Alkohol nad 0,12 % 2 000 BGN (trestný čin)
Telefonovanie 50 BGN
Nezapnuté pásy 50 BGN  
Nesprávne parkovanie 50 BGN  

Dopravné nehody

Privolanie polície povinné
Polícia 166 (112)
Hasiči 160 (112)
Záchranka 150 (112)

Kontakt na zastupiteľstvo SR

Telefón +359 29429211
Pohotovostný mobil +359 888510455

A rýchlo na pláž!

Bulharsko vás privíta príjemnými cenami ubytovania aj stravovania. Neporovnateľne nižšími ako v Chorvátsku, Taliansku či v Španielsku. Navyše, na pobreží vyrástli aj veľké nákupné reťazce ako Lidl, kde sú ceny identické so slovenskými alebo dokonca nižšie. Takže ak bývate v štúdiu či apartmáne s kuchynkou, strava nie je naozaj problém. O to viac, že ste v Bulharsku autom a môžete si ísť urobiť veľký nákup. S parkovaním je, pochopiteľne, problém, ak nemáte dohodnuté parkovacie miesto s vaším ubytovacím zariadením. Na pobreží je to doslova „rabovačka“. Ceny za túto službu však nie sú extra vysoké. My sme za celodenné parkovanie na parkovisku v Sozopole platili 10 leva, teda si päť eur, čo nikoho nezruinuje.

Z pripravovaného testu prezradíme, že hybridná... Foto: Tomáš Andrejčák
Autom do Bulharska - 2022 Z pripravovaného testu prezradíme, že hybridná Honda HR-V si odkrútila ťažkých 3 200 km.

Situáciu už nekomplikujú ani epidemiologické opatrenia. Báť sa teda cesty autom k Čiernemu moru naozaj nemusíte. Mať tu auto je pritom obrovskou výhodou. Bulharsko je totiž ešte stále plné opustených zákutí a poloprázdnych pláži. Bez auta sa na ne ale nedostanete. Tak ako turisti, ktorí prileteli a uviazli na preplnených a spoplatnených mestských či hotelových plážach. My sme mohli zo Szopolu zamieriť na asi trojkilometrovú pláž Duni, pláž Arkutino s pôvabnými pieskovými dunami, ktorej väčšia časť je voľná. Alebo čarovnú pláž Ropotamo s jemným pieskom, kde sa vám môže stať, že budete aj celkom sami. Teda ak sa podujmete na 30 minútový „trip“ cez rozprávkový les nad skalnými útesmi nad morom.

Stojí to zato. To je komfort, ktorý už nezažijete počas sezóny v krajinách s dokonale vybudovaným turistickým priemyslom, akými sú Chorvátsko, Španielsko či Taliansko. Bulharsko vám ešte stále dokáže ponúknuť takúto intimitu aj v júli či auguste. Ďaleko nie je ani do krásneho Nesebaru, Varny alebo na nákupy do Turecka. Zvlášť zo Sozopolu. Previesť sa môžete loďou aj po rieke Ropotamo, ktorá ústí do mora práve na spomínanej pláži.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ