Autom do Bulharska II: Späť cez Rumunsko? Áno, ale iba ako výlet

Tomáš Andrejčák | 30.07.2022 07:00
Vracať sa z Bulharského pobrežia na Slovensko cez Rumunsko sa oplatí. Ale len ako to beriete ako súčasť dovolenky. Na jeden „šup“ to nemá zmysel. S dvoma nocľahmi je to ale paráda. Bukurešť, horský priesmyk Transfagaraš aj starobylé Sibiu za to stoja. Navyše, Rumuni zásadne pokročili s výstavbou diaľnic. Takže križovať túto krajinu už nie je „horor“ ako pred pár rokmi.
Cez Rumunsko sa vracať od Čierneho mora oplatí.... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2022 Cez Rumunsko sa vracať od Čierneho mora oplatí. Aj keď je to poriadna "štreka". Ale prekrásna.

V prvej časti reportáže Autom do Bulharska sme vás previedli trasou z Bratislavy až do Burgasu. A to cez Srbsko. Výstavba diaľnic tu po kročila natoľko, že cestu dlhú 1 346 km môžete absolvovať aj bez prespatia. Čistý čas jazdy je asi 13 hodín, a aj s prestávkami a čakaním na hraniciach sa zmestíte podľa okolností do 16 až 19 hodín. Ak máte naponáhlo, z Bulharska sa vráťte tou istou trasou. Ísť cez Rumunsko nemá za takýchto okolností význam. Hoci rozdiel v dĺžke je takmer zanedbateľný. Z Burgasu je to do Bratislavy cez Rumunsko len smiešnych osem kilometrov menej. No jeden zásadný rozdiel tu je. Čistý čas jazdy je 16,5 hodiny. Dôvod je jasný. Kým na trase cez Srbsko absolvujete len asi 60 km mimo diaľníc, cez Rumunsko je porcia „okresiek“ takmer 500 km. A to cestu poriadne predĺži.

Pravé Bulharsko je mimo diaľnice

Ak však máte čas, stojí druhý variant za zváženie. Navyše, už to nie je také „peklo“ ako v minulosti. Rumuni za posledné roky neuveriteľne pokročili s výstavbou diaľnic. V Rumunsku po nich absolvujete 442 km z celkovo 695 km dlhého prejazdu. Z tých ostatných si môžete urobiť parádny výlet. My sme si naplánovali Bukurešť aj rozprávkovo krásny prejazd horským priesmykom Transfagaraš. Znamená to dve noci navyše, ale oplatí sa. Štartujeme opäť z Burgasu. Plánovač trasy nám vybral cestu cez Šumen až na hraničný prechod Ruse. Tento úsek meria do 300 km. Veľa rýchlostných ciest si ale veru neužijete. Len asi 50 km za Burgasom vás navigácia zvedie z diaľnice na sever. A tu spoznáte trochu iné Bulharsko, ako to z prímorských letovísk.

Kadiaľ vedie trasa
Trasa z Burgasu do Bratislavy cez Rumunsko je... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2022 Trasa z Burgasu do Bratislavy cez Rumunsko je dlhá 1 338 km. Podiel diaľničných úsekov prudko rastie
Úsek Vzdialenosť Čistý čas jazdy
Burgas – Šumen 130 km 2h 27 min
Burgas – Ruse (prechod do Rumunska) 243 km 4 h 06 min    
Burgas – Bukurešť 316 km 5h 31 min
Burgas – Pitešť 427 km 6h 27 min
Burgas – Sibiu 585 km 9h 43 min
Burgas – Nagylak (Prechod do Maďarska) 936 km 12h 54 min
Burgas – Budapešť 1 145 km 14h 56 min
Burgas – Bratislava 1 338 km 16h 25 min
Burgas – Košice 1 409 km 17h 42 min
Autom do Bulharska - 2022 Čítajte viac Autom do Bulharska: Dlhej cesty sa nebojte. Chýba už len kúsok diaľnice

Čaká vás prejazd dedinkami plných neomietnutých domov, zato záhradami s viničom, ktorý chráni dvory pred spaľujúcim slnkom. Pred vami je prejazd pohorím Stará planina. Bulhari tu opravujú celé kilometre kľukatých ciest. Takže idete po čerstvo zrekonštruovaných častiach, častiach plných stavebných strojov so zúženou premávkou alebo starými úsekmi plných výtlkov. Jednoducho, treba si dávať pozor, najmä ak idete s autom bez rezervného kolesa, tak ako v našom prípade. Odmenou je ale prekrásna príroda. Ak sa už dostanete do Šumenu, najhoršie máte za sebou. Odtiaľ vedie síce stará dvojprúdová, ale kvalitná cesta až do hraničného Ruse. Dobrou radou je natankovať ešte v Bulharsku. Benzín aj nafta sú tu totiž o 10 až 20 centov lacnejšie ako v Rumunsku.

Pri prechode z Bulharska do Rumunska v meste... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2022 Pri prechode z Bulharska do Rumunska v meste Ruse prechádzate cez prekrásny most cez Dunaj. Zaplatíte dve eurá.

Z prejazdu bulharsko-rumunskou hranicou si nemusíte robiť ťažkú hlavu. My sme dorazili na prechod vo štvrtok okolo piatej po obede, teda pracovný deň. Vybavený sme boli prakticky bez čakania. Napokon prechádzate prechodom v rámci EÚ, i keď nie v rámci Schengenu. Hneď na výstupe z Bulharska zaplatíte dve eurá za prejazd mostom cez Dunaj. Volá sa Most priateľstva, má 2 800 metrov, vedie do mesta Giurgiu a je naozaj prekrásny. Postavili ho v roku 1954 za pomoci sovietskych inžinierov. O nádherné dekorácie pri vjazde a výjazde sa ale postarali Bulhari. Za mostom vás čaká opäť expresný prejazd kontrolou. Tu si tiež kúpite v okienku diaľničnú známku, ktorá je elektronická. Zaplatíte len štyri eurá. To je naozaj bagateľ za to, čo vám už dnes nové rumunské diaľnice ponúknu. Ale o tom neskôr. A pozor, v Rumunsku je povinnou výbavou v aute hasiaci prístroj.

Koľko zaplatíte za diaľnice v Bulharsku

Platnosť víkend (sobota, nedeľa) 7 dní Mesiac 3 mesiace Rok
Cena 10 BGN (5,11 €) 15 BGN (7,67 €) 30 BGN (15,34 €) 54 BGN (27,61 €) 97 BGN (49,60 €)

Dopravné predpisy

Rýchlostný limit v obci 50 km/h
Rýchlostný limit mimo obce 90 km/h
Rýchlostný limit na diaľniciach 130 km/h
Povolený alkohol 0,05 %
Celodenné svietenie áno
Reflex. Vesty áno
Detské sedačky áno

Pokuty

Priestupok Pokuta
Prekročenie rýchlosti o 10 km/h obec/mimo obce 20 BGN
Prekročenie rýchlosti o 20 km/h obec/mimo obce 30 BGN
Prekročenie rýchlosti o 30 km/h obec/mimo obce 40 BGN
Prekročenie rýchlosti nad 50 km/h 350 BGN
Jazda na červenú (STOP)  
Alkohol 0,05 % – 0,12 % 500 – 1 000 BGN
Alkohol nad 0,12 % 2 000 BGN (trestný čin)
Telefonovanie 50 BGN
Nezapnuté pásy 50 BGN  
Nesprávne parkovanie 50 BGN  

Dopravné nehody

Privolanie polície povinné
Polícia 166 (112)
Hasiči 160 (112)
Záchranka 150 (112)

Kontakt na zastupiteľstvo SR

Telefón +359 29429211
Pohotovostný mobil +359 888510455

„Paríž východu“ nesklame

Bukurešť je z Ruse na dosah – len 60 až 70 km. Diaľnica tu síce nie je, ale do rumunskej metropoly vedie solídna 4-prudová cesta. Takže do Bukurešti, ktorá je od Burgasu asi 370 km (až do centra) sme dorazili po 6,5 hodinách jazdy aj s prestávkami. To Bukurešť je trochu „iná káva“. Veď obria rumunská metropola má takmer dva milióny obyvateľov a tomu zodpovedá aj premávka. Sú tu asi najdlhšie „červené“ na svete. A hoci má Bukurešť premyslený cestnú infraštruktúru , metro aj električky, zápcham sa tu nevyhnete. Ubytujete sa rovno v centre, ak ste prišli na jednu noc. Cez vyhľadávače zaplatíte pre dve osoby asi 50 eur. Ale pozor, rozhodne si vyberte ubytovanie garantujúce parkovanie. S tým môžete mať vážny problém. Na platenom parkovisku zaplatíte niekde aj viac ako za ubytovanie!

Najväčšou dominantou Bukurešti je megalomanský... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2022 Najväčšou dominantou Bukurešti je megalomanský parlament.

Stretnúť sa môžete aj s podvodníkmi, ktorý sa tvária, že organizujú parkovanie. Platbu chcú v hotovosti, no ráno si nájdete na aute papuču. Ak beriete Bukurešť len ako zastávku na ceste domov, a dorazíte do nej v poobedňajších hodinách, na prehliadku tohto „Ceaușescovho skanzenu“ to stačí. Samozrejme, Bukurešť sa zmenila k lepšiemu. Z centra to máte blízko k Parlamentu, druhej najväčšej administratívnej budove sveta, s ktorou ani sami Rumuni nevedia naložiť. Tento monument, ktorý v časoch socializmu zadlžil celú krajinu, má totiž asi 1 000 miestností. Dych vám vyrazí aj tamojšie „Camps-Élisées“, teda Calea Victoriei, dlhšia ako tá v Paríži, ktorej padla za obeť veľká časť starého mesta. Ostalo tu našťastie veľa palácov, múzeí a parkov, takže Bukurešť nepôsobí rozhodne skľučujúco. Ani náhodou. Svietiace fontány sú samostatnou kapitolou.

Z Parkovania v Bukurešti sa môže vykľuť... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2022 Z Parkovania v Bukurešti sa môže vykľuť poriadny problém, ale aj podvod...

V „Paríži Východu“ nechýba ani víťazný oblúk z roku 1936, takže s rumunským diktátorom nemá nič spoločné. Noc je tu živá. Podniky v centre sú otvorené takmer do rána. A hlavne, dá sa tu výborne najesť. Ceny v reštauráciách sú aspoň o tretinu nižšie ako na Slovensku. O pouličných fastfoodoch nehovoriac. Na druhý deň vyrazte po rannej zápche. Ale aj tak môžete mať problém. Veľké diagonály vedúce von z mesta sa dokážu upchať tak, že šancu nemajú sanitky ani polícia. Potom nastane veľké uvoľnenie. Trasa k prechodu pohoria Fagaraš vedie cez Pitešť. A tá je spojená s Bukurešťou diaľnicou, je to vlastne najstaršia diaľnica v krajine. Ponúkne 100 km bezproblémovej jazdy. V Pitešti, respektíve na jej obchvate, ale opäť hrozí zhustená premávka, my sme tu stratili hodinu. Bol piatok asi 16.00, takže nič prekvapivé.

Bukurešť žije nočným životom. Ale cítite sa tu... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - Rumunsko 2022 Bukurešť žije nočným životom. Ale cítite sa tu bezpečne.

Za Pitešťou sa situácia upokojí a vy si to nasmerujete k jednej z desiatich najkrajších ciest sveta – na horský prechod Transfagaraš. S diaľnicou sa rozlúčte, ale cesty sú v pohode. Čím viac sa blížite k mestu Curtea de Arges, ktoré je vstupnou bránou k pohoriu oddeľujúcemu Valašsko a Sedmohradsko, tým autentickejším Rumunskom prechádzate. Nádherné dediny, konské povozy a všade prítomné túlavé psi. Cesta sa začína pomaly kľukatiť a stúpať. Celý úsek má približne 70 km. Cestu dal vybudovať Ceausescu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia ako strategickú, alebo skôr únikovú. Vraj ako reakciu na vpád ruských vojsk do Československa v roku 1968. Nezaobišla sa bez obetí na životoch. Ani sa niet čomu čudovať. Vyvedie vás do výšky 2 044 mm – do priesmyku medzi vrcholmi Moldovena a Negoia. Lenže nádhera začína oveľa skôr.

Priesmyk pohorím Fagaraš vás dostane

Cesta je dobre udržiavaná, len si treba dávať obrovský pozor na napadané kamene – erózia v priamom prenose. Najmä s autom bez „rezervy“, čo je dnes čoraz bežnejšie. Najprv dorazíte k priehrade Vidraru. Tá je tiež neskutočnáá. Výška priehradného múru má 166 metrov, pričom po ňom vedia priamo cesta. Pohľad nadol dá zabrať vášmu žalúdku. Malá prestávka je na mieste. Ako náhle opustíte túto monumentálnu stavbu, stane sa čosi nečakané. Ozvú sa vaše mobilné telefóny tónom, aký ste asi nezažili. Ide o varovanie najvyššieho stupňa ohrozenia života. Takže prvá myšlienka pri pohľade na displej je, že Putin práve stlačil červené tlačidlo. Je to ale varovanie pred medveďmi. A nie zbytočné. Sedia priamo pri ceste!

Priehrada Vidraru vám vyrazí dych. Jej múr je... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2022 Priehrada Vidraru vám vyrazí dych. Jej múr je vysoký 166 metrov.

My sme stretli päť exemplárov, aj medvedicu s malým. Zastavovať, vystupovať, „ísť na malú“, či dokonca kŕmiť tieto chránené zvieratá, nie je dobrý nápad. Rátajte tiež s tým, že v tomto úseku stretnete políciu. Potom sa už môžete kochať fascinujúcimi výhľadmi, pretože cesta vystúpi nad pásmo lesov a navôkol sa obnaží drsná krása štítov. Jednoducho, je to čosi podobné akoby cesta videla cez lomnické sedlo vo Vysokých Tatrách. Pod samotným hrebeňom je úzky tunel dlhý asi 300 metrov. Prejazd ním je zážitkom – kvôli akustike aj preto, že pôsobí trocha nebezpečne a neustále v ňom presakuje voda. Cezeň sa dostanete na druhú stranu, ktorá vás víta asi tým najznámejším výhľadom. Cesta klesá údolím ako pokrútená špageta.

A toto je skutočný šok. Pri prechode Fagarašom... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2022 A toto je skutočný šok. Pri prechode Fagarašom stretnete medvede. A nie jedného.

Hore sa ocitnete v malom „supermarkete“. Všetko je tu ale predražené, vrátane langošov a pečenej kukurice. Kochajte sa radšej krajinou o kúsok nižšie. Zjazd je jednoduchý. Asfaltový koberec je na tejto strane pohoria úplne nový. Klobúk dole pred Rumunmi. Cítite sa tu ako kdesi vo Švajčiarsku alebo Rakúsku. Až je prekvapivé, že si za prejazd Rumuni nepýtajú ani cent. Mohli by. Z vrcholu je do historického Sibiu už len asi 50 km. Po napojení sa na cestu z Brašova, cez ktorý vedie najrýchlejšia alternatíva z Pitešti a Bukurešti, to „sfúknete“ za pol hodinky. Rumuni tu ale robia veľkú rekonštrukciu povrchu vozovky a na poriadne dlhom úseku. Cez deň to môže byť problém, ale my sme tadiaľto prechádzali až okolo deviatej hodiny večer, keď bola premávka zanedbateľná.

Toto je jedna z odmien za dlhú cestu - výhľad z... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - Rumunsko 2022 Toto je jedna z odmien za dlhú cestu - výhľad z vrcholu fagarašskej magistrály.

V Sibiu nájdete ľahko ubytovanie. V center sme mali dvojposteľovú izbu za 40 eur. Nie je to veľa ale ani málo. Lenže Sibiu patrí k vyhľadávaným turistickým destináciám Rumunska. Opäť ale platí, že je dobré voliť ubytovanie s parkovaním. Ako inak, aj v Sibiu už zaviedli parkovaciu „modrú“ parkovaciu politiku rezidenčných zón. V noci je našťastie parkovanie zdarma. Ale ráno nezaspite. Sedmohradská metropola je krásnym historickým mestom s germánskym nádychom, keďže bolo nemeckou baštou v Transilvánii. Prespať sa tu oplatí. Pôvabné centrum je kompletne zrekonštruované. Jeden večer na ceste domov však stačí. Keď sa ráno zobudíte, ste už takmer doma. Rumuni totiž s diaľnicami doslova „kopli do koní“.

Koľko zaplatíte za diaľnice v Rumunsku

Platnosť 7 dní 30 dní 90 dní 12 mesiacov
Cena 3,00 € 7,00 € 13,00 € 28,00 €

Dopravné predpisy

Rýchlostný limit v obci 50 km/h
Rýchlostný limit mimo obce 90 km/h
Rýchlostný limit na rýchlocestách 100 km/h
Rýchlostný limit na diaľniciach 130 km/h
Povolený alkohol 0,00 %
Celodenné svietenie áno
Reflexné vesty nie
Detské sedačky áno

Pokuty

Priestupok Pokuta
Prekročenie rýchlosti o 10 km/h cca 510 RON
Prekročenie rýchlosti o 20 km/h cca 850 RON
Prekročenie rýchlosti o 30 km/h cca1 200 RON
Prekročenie rýchlosti nad 50 km/h cca 1 700 RON
Jazda na červenú (STOP) 340 RON
Alkohol 765 – 1 700 RON
Telefonovanie 425 RON
Nezapnuté pásy 170 RON
Nesprávne parkovanie 170 RON

Dopravné nehody

Privolanie polície áno
Polícia 955 (112)
Hasiči 981 (112)
Záchranka 961 (112)

Kontakt na zastupiteľstvo SR

Telefón +40 213006100
Pohotovostný mobil +40 744372825

Od Sibiu už len diaľnice

Prejazd Transfagarašom z Bukurešti, by ste teoreticky zvládli za jeden ďeň, bez druhého nocľahu. Zo Sibiu je to totiž do Bratislavy už „len“ 760 km, ale z nich viac ako 700 po diaľnici. Hneď na výpadovke sa napojíte na novú diaľnicu A1. Kilometre ubiehajú ako voda. Výnimkou je jeden 10 km úsek, kde ešte prebieha výstavba. Tu musia autá zísť na starú kľukatú cestu. Tu by mohol byť problém. My sme ale tadiaľto prechádzali v sobotu. Diaľnica má dostatok odpočívadiel aj čerpacích staníc. A vyrastá tu množstvo nových. Zo Sibiu na hraničný prechod v Nagylaku je to 358 km. Za štyri hodiny to máte za sebou aj s prestávkami a výhľadom na krásnu zvlnenú a úrodnú krajinu Sedmohradska.

Hybridná Honda HR-V zvládla trasu dlhú viac ako... Foto: Tomáš Andrejčák
Bulharsko - 2022 Hybridná Honda HR-V zvládla trasu dlhú viac ako 3 200 km so spotrebou 5,5 litra benzínu na 100 km. A bez reptania.

Pred prechodom na do Maďarska je dobré natankovať. Ceny sú tu nižšie ako v Maďarsku. Na diaľnici sú renomované „benzínky“ aj čerpačky rumunských spoločností. Dokonca nájdete nízkonákladové čerpacie stanice, s akými sa u nás nestretnete, ale býva tu rad. No najnižšie ceny mal i tak Lukoil. A ešte jeden rozdiel v porovnaní s Maďarskom. Kým v Maďarsku svietia na totemoch nízke, regulované ceny pre domácich motoristov, no vy ste platíte tie vyššie uvedené priamo na stojane, v Rumunsku vám dotáciu z ceny na stojane naozaj odpočítajú. Hraničný prechod v Nagylaku vás môže spomaliť viac ako ten Bulharsko-Rumunský. My sme čakali asi hodinu, napokon, je to vstup do Schengenského priestoru. Nie je preto na zahodenie zísť z diaľnice a prejsť starým hraničným prechodom. Ten môžu využívať občania EÚ.

Po prechode hraníc vás už nemá čo prekvapiť. O 50 km sa diaľnica napojí pri Szegede na diaľnicu z Belehradu, tú, ktorou ste išli do Bulharska cez Srbsko, a vy zamieriť na sever – na Budapešť. Ak ste si kúpili mesačnú maďarskú diaľničnú známu už počas cesty na dovolenku a v nádrži máte lacnejší rumunský benzín, nemáte problémy. Úsek z Nagylacu do Budapešti má približne 220 km. No a potom sa cesta delí podľa toho, či mierite na prechod Rajka (182 km) do Bratislavy alebo cez Miškovec na Košice (260 km). Jediným potenciálnym zdržaním môže byť nultý obchvat Budapešti. V sobotu podvečer sme ale problémy nemali. A po absolvovaní 400 km maďarskom sme dorazili na najzápadnejšiu hranicu so Slovenskom.

Stálo to zato. Celá cesta do Bulharska cez Srbsko a späť cez Rumunsko aj s nezabudnuteľným Transfagarašom merala 3 200 km. Spoločnosť nám robila nová hybridná Honda H-RV. Ak si myslíte, že hybrid nie je dobrý spoločník na dlhé cesty, z pripravovaného testu prezradíme aspoň to, že sme dosiahli priemernú spotrebu 5,5 litra benzínu 100 km. To nie je zlé, ak uvážime, že plne naložený japonský crossover musel zvládať diaľničné tempo, serpentíny rumunských hôr a častý protivietor.

Koľko zaplatíte za diaľnice v Maďarsku

Platnosť 10 dní Mesiac Rok Rok (župná)
Cena 3 820,00 HUF (9,59 €) 5 210,00 HUF (13,07 €) 46 850,00 HUF (117,57 €) 5 450 HUF (13,68 €)

Dopravné predpisy

Rýchlostný limit v obci 50 km/h
Rýchlostný limit mimo obce 90 km/h
Rýchlostný limit na rýchlostných cestách 110 km/h
Rýchlostný limit na diaľniciach 130 km/h
Povolený alkohol 0,00 %
Celodenné svietenie mimo obce
Reflex. vesty áno
Detské sedačky áno

Pokuty

Priestupok Pokuta
Prekročenie rýchlosti o 10 km/h od 30 000 HUF
Prekročenie rýchlosti o 20 km/h od 60 000 HUF
Prekročenie rýchlosti o 30 km/h od 300 000 HUF
Jazda na červenú (STOP) 100 000 HUF
Alkohol do 0,08 % 100 000 HUF
Alkohol nad 0,08 % od 200 000 HUF
Telefonovanie za volantom od 15 000 HUF
Nezapnuté pásy 10 000 až 30 000 HUF
Nesprávne parkovanie od 10 000 HUF

Dopravné nehody

Privolanie polície len pri zranení osôb
Polícia 107 (112)
Hasiči 105 (112)
Záchranka 104 (112)

Kontakt na zastupiteľstvo SR

Telefón +36 14609010
Pohotovostný mobil +36 302695997

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ