Autom k moru? Tu je 7 dobrých rád pre pohodovú cestu

Tomáš Andrejčák | 31.05.2023 06:00
Chystáte sa toto leto autom k moru? Konečne nám v tom nebránia pandemické obmedzenia ani extrémne ceny za benzín či naftu. No to, či bude v aute pohoda, záleží najmä na nás. Na príprave aj na tom, či si vieme dlhú cestu spríjemniť.
Cesta k moru autom môže byť poriadne únavná. Dá... Foto: Ľubos Pilc
Chorvátsko - 2023 Cesta k moru autom môže byť poriadne únavná. Dá sa ale spríjemniť.

Či už sa chystáte Jadranskému, Čiernemu alebo Stredozemnému moru autom, znamená to dlhé hodiny cesty. Tá sa môže predĺžiť aj čakaním na hraniciach, mýtniciach či tranzite cez krajiny, ktoré nepatria do Schengenského priestoru. Cesta môže byť teda poriadne únavná. Pozrite si našich sedem rád, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa problémom tak, aby sa aj cesta stala dovolenkou.

1. Čo zanedbáte na aute pred dovolenkou, to sa vám draho vráti

Prehliadka v servise nezaškodí. Najmä pri... Foto: Ivan Majerský
Peugeot 308 1,6 e-HDi - servis Prehliadka v servise nezaškodí. Najmä pri starších autách.

Auto je na dovolenke zaťažené oveľa viac ako počas roka. Jazda vysokými rýchlosťami alebo serpentínami s plne naloženým kufrom a štyrmi osobami mu dá počas letných horúčav poriadne zabrať. Časy svojpomocných opráv sú však definitívne preč. Bez autotestera či diagnostických prístrojov nemáte najmenšiu šancu odhaliť príčinu poruchy, ktorá môže byť skrytá napríklad v elektronickom systéme vozidla. Preto platí, že čo zanedbáte pri príprave auta pred dovolenkovou cestou, to sa vám draho vráti. Navštívte preto radšej servis a absolvujte komplexnú prehliadku. Je to neporovnateľne lacnejšie ako platiť za prípadnú opravu v zahraničí, ktorá môže totálne rozbiť váš rozpočet.

Chorvátske diaľnice Čítajte viac Cesta k moru opäť zdražela. Pozrite si diaľničné poplatky

Zvlášť, ak vlastníte staršie auto, na ktoré sa už nevzťahuje garancia výrobcu. A nehovoríme len o samotnej oprave. Len si predstavte, koľko stojí odtiahnutie, náhradné ubytovanie či neplánovaná doprava domov. A aj tí, ktorí majú auto v záruke, by mali skontrolovať, či počas dlhej cesty neprekročia limit na povinnú záručnú prehliadku. Inak sa vystavujú riziku, že za prípadné poruchy odmietne výrobca prevziať zodpovednosť. Zväčša sa netoleruje odchýlka väčšia ako 500 či 1 000 kilometrov. Tiež je dôležité vziať so sebou asistenčnú kartu s telefónnymi číslami na servisný dispečing, kde sa dohovoríte v materinskom jazyku. Pomôcť môže aj členstvo v niektorom z autoklubov.

2. Ak nestačí kufor, požičajte si strešný box

Skvelou pomôckou, ako sa zbaviť stresu z... Foto: Mercedes-AMG
AMG - strešný box Skvelou pomôckou, ako sa zbaviť stresu z balenia, je strešný box.

Poznáte horší okamih pred dovolenkou, ako keď po úmorných prípravách porovnáte množstvo batožiny so skromným objemom kufra vášho auta? Tu sa začína dovolenkový rébus a často aj rodinné konflikty. No nech sa to už skončí akokoľvek, pri prevoze takého veľkého množstva nákladu treba dodržiavať bezpečnostné zásady. Predovšetkým by sme nemali nechávať žiadne predmety v interiéri, a ak áno, potom len na miestach, ktoré sú na to určené. Tvrdé predmety, ako napríklad fotoaparáty uložené na zadnom okne, sa môžu stať pri haváriách doslova smrtiacimi strelami. Nehovoriac o fľašiach a plechovkách nápojov voľne položených na podlahe, ktoré sa ľahko dostanú pod brzdový pedál vodiča.

tankovanie benzin nafta rajka Čítajte viac Kde sa oplatí tankovať cestou k moru? Len nie v Maďarsku!

Pri balení by ste mali zohľadniť užitočnú hmotnosť vášho vozidla a nezabúdať, že do nej musíme započítať hmotnosť posádky. Platí, že ťažšie kufre sa snažíme umiestniť čo najbližšie k ťažisku auta, teda čo najnižšie a najhlbšie, aby čo najmenej ovplyvňovali jazdné vlastnosti. Ak nie ste úspešní a pred autom stále zostáva množstvo batožiny, máte len dve možnosti – batožinu zredukovať alebo použiť strešný box. Moderné strešné autoboxy môžu mať objem až 480 litrov. Ceny boxov sú však pomerne vysoké, preto je výhodnejšie si box požičať. Bežne ich ponúkajú na väčších čerpacích staniciach a to aj so strešnými nosičmi, o ktoré sa uchytia. S boxom nikdy nejazdite rýchlejšie ako 130 km/h.

3. Neponáhľajte sa. Vyhraďte si dosť času.

Diaľnice cestu urýchľujú, no odbočiť z nich... Foto: HAC
Chorvátske diaľnice Diaľnice cestu urýchľujú, no odbočiť z nich nemusí byť zlý nápad. Napríklad na prehliadku pekného miesta.

Najhoršie je, ak chcete mať silou-mocou cestu čo najrýchlejšie za sebou a rozhodnete sa ísť nonstop. To nie je dobré pre dospelých a už vôbec nie pre deti. Na cestu si preto vyhraďte dostatok času. Zastavte sa minimálne každé dve hodiny na niektorej čerpacej stanici. Tie sú často vybavené občerstvením aj malým ihriskom. Stačí pätnásť-dvadsať minút a za volant si sadnete v oveľa lepšej nálade. Aj deti zabudnú na útrapy, ktoré dovtedy absolvovali. Platí zásada, že čím dlhšie sa budete snažiť udržať dieťa vo vozidle, tým negatívnejšie budú jeho reakcie. Plač či nervozita detí však môžu ovplyvniť atmosféru v celom aute. A zlá nálada nie je práve ideálnym spoločníkom za volantom.

euro, bankovky, mince, peniaze Čítajte viac V Chorvátsku sa od januára bude platiť eurami

Okrem krátkych prestávok sa môžete zastaviť aj na niektorých vyhliadkach, pamätihodnostiach, prípadne, ak to dovoľuje vaša peňaženka, vyhradiť si na cestu až dva dni. Prespať napríklad cestou do Bulharska je veľmi dobrý nápad. Rezervovať si hotel je v časoch internetu veľmi jednoduché. Vyhnete sa tým únavnej, minimálne 16-hodinovej nonstop jazde. Na druhý deň dorazíte do cieľa menej vyčerpaní. Jednoducho, aj cesta môže byť súčasťou dovolenky. To isté ale platí, aj keď ste sa vybrali napríklad do Čiernej hory. Za Makarskou sa jednoducho diaľnice končia a priemerná rýchlosť padne počas sezóny na minimum. Každých ďalších 100 kilometrov je pre vodiča utrpením.

4. Nevyrazte hladní ani prejedení

Autochladnička, prípadne chladiaci box do auta... Foto: Koolatron
autochladnicka Autochladnička, prípadne chladiaci box do auta vám môže vyriešiť problém s potravinami.

Odchod s plným žalúdkom môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti. Rozhodne by ste pred cestou a ani počas nej nemali jesť ťažké a mastné jedlá. Zvlášť to platí o deťoch, ktoré sú náchylné na žalúdočné problémy. Ak ani to nepomôže, pokojne to riešte medikamentózne. A nezabúdajte ani na pitný režim. Zvlášť, ak je vaše auto vybavené klimatizáciou. Tá síce chráni pred teplom, no zároveň dehydruje organizmus. Ideálny na pitie je vlažný, mierne kyslý a málo sladený čaj. Najnevhodnejšie sú sladké, studené a vysoko sýtené nápoje, ktoré zachladia sliznicu.

benzin, phm, slovnaft, tankovanie Čítajte viac Chorváti zaviedli strop na pohonné hmoty, tankovanie bude lacnejšie

Ak nemáte dosť prostriedkov na reštaurácie, zoberte si potraviny so sebou. To je ale spojené s rizikami. Rozhodne sa neodporúča preprava čerstvých mäkkých údenín. Voľte radšej suché salámy a tvrdé syry. Z mliečnych výrobkov je vhodné výlučne trvanlivé mlieko. Pri nákupe mäsových produktov v konzervách uprednostnite pevné konzervy pred takzvanými polokonzervami z mäkkých obalov a navyše dobre skontrolujte dátum spotreby. Pomôcť môžu autochladničky. Boxy majú objem od 20 do 30 litrov. Účinnosť je od šesť do 48 hodín. Samozrejme, len za ideálnych podmienok, keď sú potraviny spolu s vložkami správne vychladené, box nie je vystavený prudkému slnku a otvárate ho len vtedy, keď to potrebujete.

5. Deti zabavte. Pomôže aj spánok

Deti je dobré cestou zabaviť. Foto: Škoda-Auto
Detská autosedačka Deti je dobré cestou zabaviť.
Aj toto sa môže stať. Buďte preto pripravení. Foto: SHUTTERSTOCK
nehoda ľudia autá Aj toto sa môže stať. Buďte preto pripravení.

Aby sa vaše ratolesti cítili pohodlne a bez stresu, mali by ste im do auta pribaliť ich obľúbenú vec, ako napríklad plyšovú hračku alebo dečku, ktorá im dodá istotu. Dieťa sa tak bude v stiesnenom prostredí vozidla cítiť bezpečnejšie. Podľa psychológov by rodičia rozhodne nemali deti odbiť vetou typu „Buď ticho a neotravuj!“ Na takej dlhej ceste je však ťažké vyžadovať od rodičov sústavnú komunikáciu. Riešením sú audio nahrávky rozprávok alebo filmy vo vašom notebooku alebo tablete. Na tých je aj množstvo hier. Ale pozor, stiahnite hry, ktoré nepotrebujú pripojenie na internet, dáta môžu byť drahé. A hlavne, nezabudnite nabíjačky, ktoré možno napojiť na zásuvky v aute.

Stanko Delič, Ide o peniaze Čítajte viac Inflácia a prechod z kuny na euro. Aká drahá bude dovolenka v Chorvátsku?

Časť cesty môžu deti, na rozdiel od rodičov, v aute prespať. Sú dokonca deti, ktoré v aute zaspia, len čo ich podsadíte do detskej sedačky. Ak ale vaše deti medzi ne nepatria, zvoľte cestu v noci. Samozrejme, len ak vám šoférovanie potme neprekáža. Nočná jazda má aj svoje výhody. Na cestách je menej áut a nemusíte bojovať s teplom. Nezabudnite deťom pribaliť malý vankúšik, prípadne deku. To im zabezpečí pohodlie a teplo. Deti by totiž v aute mali byť oblečené len ľahko. Keďže z auta budete cestou často vystupovať a nastupovať, mali by ste zvoliť obuv, ktorá sa ľahko obúva a vyzúva. Rozhodne nie tenisky so šnúrkami. Nezabúdajte, že kvôli bezpečnosti musia byť vždy pripútané. Spánok v maminom náručí je veľmi nebezpečný.

6. Dodržiavajte predpisy. Pokuta môže byť mastná

Dodržiavanie predpisov vás ochráni pred... Foto: Athlon
Meranie rýchlosti - polícia Dodržiavanie predpisov vás ochráni pred množstvom problémov.

Stretnutie so zahraničnou políciou nie je rozhodne príjemné. Zvlášť na dovolenke. Policajti sú síce slušní, no nekompromisní. Na cestách ich možno príliš nevidno, no ak vás už zastavujú, buďte si na 99 percent istý, že ste sa dopustili dopravného priestupku, ktorý majú riadne zdokumentovaný. To najhoršie, čoho sa môžete dopustiť, je popierať vinu, či dokonca vyjednávať. Väčšina krajín v Európe, teda aj tie na Balkáne, má veľmi dobré dopravné značenie a na hraničných prejazdoch aj informačné tabule so základnými dopravnými predpismi. A tak je vysvetľovanie o neznalosti predpisov úplne zbytočné. Najvýhodnejšie je zaplatiť hneď. V takom prípade je sadzba pokuty najnižšia.

Chorvátske diaľnice Čítajte viac Chystáte sa autom k moru? Pozor na pokuty, môžu rozbiť váš rozpočet!

Nespoliehajte sa ani na to, že pokutu jednoducho po opustení krajiny nezaplatíte. Polície v štátoch EÚ spolupracujú, a tak môžu pokutu vymáhať po návrate aj naše úrady. Lepšie je dodržiavať dopravné predpisy, najmä rýchlosť a rozhodne „nešpásovať“ s alkoholom, aj keď napríklad v Chorvátsku je povolený limit 0,05 %. Pokuty sú však mastné. V posledných rokoch zvyšovali sadzby prakticky všetky krajiny bývalého východného bloku vrátane Maďarska, Chorvátska, Slovinska, Srbska, Bulharska či Rumunska, ktorým sa pri ceste k moru nevyhnete. Pri zvlášť závažných priestupkoch sa môžete stretnúť aj s rýchlym súdnym procesom či exekúciou, napríklad zabavením motorového vozidla. To vám nestojí za to.

7. Ak máte „búračku“, privolajte políciu

Privolanie polície pri dopravnej nehode je upravené v jednotlivých krajinách rôzne. Kým napríklad v Chorvátsku a Rumunsku je povinné, v Maďarsku či Rakúsku treba volať políciu len v prípade, ak došlo k zraneniu osôb. Z hľadiska následného postupu pri náhrade škody je ale lepšie políciu privolať. Napríklad v prípadoch, ak máte pocit, že druhý účastník nehody je pod vplyvom alkoholu. Predložte Zelenú kartu vozidla, kde sú uvedené údaje o vozidle, vlastníkovi, držiteľovi a poisťovateľovi. Vyžadujte tieto dáta aj od ostatných účastníkov. Zelenú kartu nikdy neodovzdávajte, dokonca ani polícii, dovoľte len zriadenie jej fotokópie!

PELJESAC most Čítajte viac Otvorili Pelješacký most. Výrazne skrátil cestu na juh Chorvátska

Následne vyplňte formulár „Záznam o dopravnej nehode“. Tento formulár je plne totožný s medzinárodným formulárom, ktorý vytvorila Comité Européen des Assurances. Môžete ho použiť pri všetkých dopravných nehodách. Pre vyplnenie tohto dokumentu nie je potrebná dohoda účastníkov dopravnej nehody o miere zavinenia a vo formulári môžu byť uvedené aj protichodné tvrdenia. Ak vám bola pri nehode spôsobená škoda, treba kontaktovať poisťovňu, v ktorej máte vozidlo poistené, jej zástupcov v zahraničí alebo sa spojiť so zmluvnou poisťovňou v mieste nehody. Telefónne čísla spolu s adresami nájde motorista na poistnej zmluve. Bez havarijného poistenia hradíte všetky výdavky z vlastného vrecka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ