TÜV Report: Neohúria, no sú spoľahlivé. Tieto 3 autá sú v bazároch neprávom prehliadané

Matej Mikula | 05.06.2023 06:00
autobazár, ojazdené auto, doprava, autá Foto: ,
Nájsť spoľahlivé modely s primeraným množstvom najazdených kilometrov a za rozumnú cenu je náročné.
Ceny automobilov stúpajú a tento trend bude pravdepodobne ešte niekoľko rokov pokračovať. Spoľahlivé lacné modely začínajú miznúť aj z autobazárov. Ešte stále však ostávajú autá, ktoré nepatria k vyhľadávaným a pritom dokážu dobre slúžiť za rozumné peniaze.

Automobilový priemysel aj trh zažíva turbulentné časy. Na jednej strane sa musí prispôsobovať prísnym často sa meniacim pravidlám, na druhej musí reagovať na krízy v dodávateľskom reťazci, ktoré sa prehĺbili počas pandémie ochorenia COVID-19 a vojenského konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom.

Stúpajú preto ceny nových áut, no zároveň sa to prejavuje aj na trhu s ojazdenými vozidlami. Nájsť spoľahlivé modely s primeraným množstvom najazdených kilometrov a za rozumnú cenu je náročné, a tak prichádzajú na rad kompromisy. Jedným z najprijateľnej­ších je dizajn a prestíž značky. Pre niekoho sú to podstatné parametre, no ak má byť účelom auta hlavne slúžiť majiteľovi za čo najnižšie náklady, vzhľad je druhoradý.

TUV - kontrola vozidiel Čítajte aj TÜV Report 2023: Megarebríček spoľahlivosti áut je vonku. Toto sú jeho hviezdy a prepadáky

Modely na nasledujúcich stranách sa objavili na trhu v prvom desaťročí nového milénia. Vek teda nie je ich najsilnejšou stránkou. V predaji boli len krátku dobu, čo má na svedomí nie príliš vydarený dizajn a silná konkurencia v ich segmentoch. Nešlo však o nevydarené pokusy, a tak sú aj po rokoch pomerne spoľahlivé a prívetivé z hľadiska údržby. Potvrdzujú to dáta štatistiky spoľahlivosti TÜV Reportu, ktoré vychádzajú z pravidelných technických kontrol. Aj po rokoch dokážu stále vytŕčať z radu.

Suzuki Splash

Japonská automobilka sa vždy snažila ponúknuť kompaktné a praktické autá za prijateľnú cenu. Model Spalsh vznikol v spolupráci s Opelom, ktorý bol vtedy v amerických rukách koncernu General Motors. Napriek dĺžke len 3,7 metra je Suzuki Spash priestranné auto a trojvalcové aj štvorvalcové motory majú primeranú spotrebu paliva.

Suzuki Splash 2008 Foto: Suzuki
Suzuki Splash 2008 Suzuki Splash 2008

Volkswagen Lupo

Kým modely Polo a Golf sú známymi pojmami, menšie Lupo sa už takej slávy nedočkalo. Malé auto hlavne do mestskej premávky nebolo zrovna lacné a ani neohurovalo výbavou. Rozhodne však nešlo o nekvalitné auto a dnes sa predáva za nízke čiastky, keďže dizajnovo pripomína starú školu z Wolfsburgu. Základné pohonné jednotky sú na dnešnú dobu slabé, no pri hmotnosti okolo jednej tony to nie je tragické. Navyše existovala aj verzia GTI s 1,6-litrovým motorom. Tá však už bude rozhodne drahšia.

Volkswagen Lupo 1999 Foto: Volkswagen
Volkswagen Lupo 1999 Volkswagen Lupo 1999

Honda Civic VII

Japonský hatchback v siedmej generácii je nepochybne už starým autom, no stále možno nájsť zachovalé kusy. Hoci nájazd kilometrov už bude značný, overená technika môže pri dobrej údržbe ešte dobre poslúžiť. Vzhľadom patrí k nevýraznému priemeru, no poteší vnútorným priestorom.

Honda Civic Si 2002 Foto: Honda
Honda Civic Si 2002 Honda Civic Si 2002

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ