Ako sa zbaviť mušiek na aute? Robte to tak, aby ste nezničili lak

Bojujeme s tým každý rok na jar a v lete. Najmä vo večerných hodinách, keď používame svetlá. Nehovoriac o teplých a vlhkých dňoch. Počas rýchlej jazdy sa na karosériu a okná áut nalepia mušky či iný hmyz. Vyzerá to otrasne. Čo je však horšie, mŕtvy hmyz na aute zhoršuje výhľad, znižuje výkon svetiel a ohrozuje lak. Kým však z okien môžeme odstrániť hmyz prakticky okamžite pomocou ostrekovačov a stieračov, pre svetlá to platiť nemusí a pre karosériu už vôbec nie.

S odstránením mušiek či komárov by ste však nemali váhať. Čím viac otáľate, tým to bude ťažšie. Viesť to môže až k poškodeniu laku. Rozpučený hmyz totiž obsahuje enzýmy, proteíny, kyseliny, soli a iné chemikálie, ktoré môžu reagovať s lakom auta a v najhoršom prípade spôsobiť koróziu. Preto je dôležité odstrániť uschnuté mušky a iný hmyz čo najskôr a používať k tomu vhodný postup, aby ste nakoniec auto nepoškodili sami pri čistení. Takto sa to má robiť správne.
1. Najprv auto opláchnite
Je to dôležité, pretože oplach pomocou autošampónu odstráni hrubé nečistoty, ktoré môžu neskôr poškodiť lak pri mechanickom čistení. Použite mäkkú kefu alebo špongiu, prípadne tlakovú vodu na umývačke. Navyše tým uschnutý hmyz trošku zvlhne, čo je dobrý predpoklad k úspechu. Najlepšie je tento proces začať v tieni, aby nebolo auto vystavené slnečnému žiareniu, pretože čistiace prostriedky by vám rýchlo vysychali. A to nechceme.

2. Vyberte správny čistiaci prostriedok
Pri výbere môžete aj improvizovať. Pomerne účinný je napríklad saponát na riad, ktorý obsahuje enzýmy, rozkladajúce organické zvyšky. Použiť však pokojne môžete aj náplň do ostrekovačov. Tá totiž s muškami ráta. Účinný je tiež roztok octu s vodou v pomere 1 : 1, olivový olej alebo „legendárny“ vodovzdorný sprej WD40. Používať „zaručené recepty“, akými je kolový nápoj alebo kuchynská sóda, sa neodporúča. V každom prípade je však najlepšie siahnuť po špeciálnom prípravku na odstraňovanie hmyzu. Dostanete ich na každej čerpacej stanici. Domáce prostriedky môžu byť príliš agresívne alebo naopak, málo účinné.

3. Prostriedok správne aplikujete
Ak sú plochy zanesené hmyzom zbavené hrubých nečistôt, môžete na hmyz nastriekať koncentrovaný čistiaci prostriedok s rozprašovačom. Roztok nechajte pôsobiť niekoľko minút, aby mohol účinne pôsobiť. Stačí asi päť minút. Potom zoberte mäkkú handričku z mikrovlákien alebo jemnú špongiu a opatrne zotrite rozpustený hmyz. Ak je to potrebné, jemne pritlačte na miesta s „tvrdohlavými“ zvyškami tohto biologického kokteilu. Ale s citom, aby ste nepoškodili lak. Použiť môžete aj druhú aplikáciu čistiaceho prostriedku a opätovné utretie. To by malo pomôcť. Ak idete s autom na umývaciu linku, aplikujte roztok ešte pre umývacím cyklom.

4. Auto opäť opláchnite, usušte a navoskujte
Po čistení opláchnite vozidlo čistou vodou a dôkladne ho osušte mäkkou mikrovláknovou handričkou, aby ste predišli vytváraniu škvŕn. Po čistení je vhodné naniesť na karosériu vosk alebo ochranný povlak na povrch vozidla. To nielen chráni lak pred budúcimi nečistotami, ale tiež uľahčí odstránenie zvyškov hmyzu pri ďalšom čistení. Ak pôjdete na umývačku, o všetko sa postará umývacia linka. Ak ste sa však mušiek ani tak nezbavili, prejdite linkou ešte raz. A nezabudnite zvoliť drahší program s voskovaním.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ