Tretí cyklomost ponad Moravu zatiaľ nebude, Rakúšania ho nechcú

TASR | 15.12.2023 20:00
gajary-durnkrut-cyklomost-vizualizacia-696x392 Foto:
Vuzualizácia cyklomostu Gajary - Dürnkrut.
Dôvodom je absencia podpory vlády Spolkovej krajiny Dolné Rakúsko a jednoznačne negatívny výsledok referenda v obci Dürnkrut.

Tretí cyklomost cez rieku Morava, ktorý mal tentoraz prepojiť obce Gajary a Dürnkrut na rakúskej strane rieky, zatiaľ nebude. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) upustil od cezhraničného projektu aj na základe aktuálneho rozhodnutia Dolného Rakúska v oblasti dopravnej politiky. Prednosť sa dáva cestnému prepojeniu.

„Na základe rozhodnutia vlády Spolkovej krajiny Dolné Rakúsko sa nepokračuje v príprave ďalšej lávky pre peších a cyklistov medzi obcami Gajary a Dürnkrut,“ skonštatovala hovorkyňa BSK Lucia Forman s tým, že na realizáciu cezhraničného projektu je nevyhnutné zapojenie aj partnera z druhej strany hranice.

Dôvodom je podľa nej jednoznačne negatívny výsledok referenda v obci Dürnkrut ešte z februára 2017, ku ktorému sa najnovšie pridalo aj nové rozhodnutie Dolného Rakúska. Podľa tejto rakúskej spolkovej krajiny má po výstavbe dvoch cykloturistických mostov cez rieku Morava v minulých rokoch prednosť v tomto regióne výstavba cestného prepojenia.

cyklocesta-modra-senkvice-1687547830153-696x392 Čítajte viac Slávnostne otvorili cyklocestu z Modry do Šenkvíc. Má takmer 5 kilometrov

Spolková krajina Dolné Rakúsko aktuálne vypracovala štúdiu uskutočniteľnosti pre výstavbu cestného mosta medzi Slovenskom a Rakúskom, a to južne od obcí Záhorská Ves a Angern. Závery štúdie majú byť prezentované v najbližších dňoch.

Slovensko a Rakúsko na území Bratislavského kraja spájajú už dva cyklomosty. V roku 2012 otvorili Cyklomost slobody medzi Devínskou Novou Vsou a Schlosshofom, v roku 2022 zasa cyklomost VysoMarch medzi obcami Vysoká pri Morave a Marchegg. V pláne bolo vybudovať aj tretí cyklomost, ktorý mal byť súčasťou medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 13.