Výstavba tunela Soroška nie je pre vládu prioritou

Martin Domček, TASR | 01.03.2024 20:00
SR Soroška horský priechod cesta múr oporný... Foto:
Oprava oporného múru na horskom priechode Soroška, ktorého časť sa zrútila počas zimy 2022/23, skončila v októbri minulého roku.
Podľa ministerstva dopravy aj keby sa s výstavbou tunela Soroška začalo hneď, do spustenia automobilky Volvo by sa to nestihlo.

O potrebe tunelu sa začalo opätovne hovoriť takmer presne pred rokom, keď sa zistilo, že oporný múr na horskom priechode Soroška sa postupne rozpadáva. Slovenská správa ciest (SSC) vtedy vyhlásila, že jeho stav je nevyhovujúci a je potrebné prijať rýchle riešenia.

Podstaviť tunel je však v danom úseku najdlhšia, najkompilovanejšie a najdrahšie riešenie, preto jeho výstavba nie je aktuálne prioritou. V súvislosti s príchodom automobilky Volvo neďaleko Košíc a cestnou infraštruktúrou to vyhlásil minister dopravy Jozef Ráž (Smer-SD).

Ako povedal, programové vyhlásenie vlády jednoznačne pomenovalo priority. Sú nimi úseky D1, D3 a R4. Vzhľadom na vysokú mieru pripravenosti, respektíve proces EIA, sa podľa neho diskutuje aj o tuneli popod Karpaty. „Na všetky ostatné úseky, tak ako sú nakreslené na našej mape diaľničnej siete, príde čas, ale priority sme si zadefinovali jasne. Budeme radi, ak stihneme urobiť to, čo sme si zadefinovali,“ uviedol.

Aj keby sa s výstavbou tunela Soroška začalo hneď, do spustenia automobilky by sa to podľa neho nestihlo. „Ak nám prejde zákon o strategických investíciách, malo by nám to významne pomôcť v prípravných procesoch a prípravných konaniach,“ doplnil Ráž. Závod automobilky vyrastie v priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach. Postupný nábeh výroby Volvo by sa mal začať v roku 2026.

A čo bude so Soroškou? Horský priechod by sa mohol dočkať komplexnejšej rekonštrukcie, už v roku 2021 SSC zabezpečila podrobné meranie a inžiniersko-geologický prieskum s cieľom zabezpečiť podklady pre projektovú dokumentáciu na jeho sanáciu. Dôležitá oprava kritického úseku bola skončila ešte v októbri minulého roku. Uvidíme, či a kedy sa pristúpi aj ku komplexnejšej obnove tohto horského priechodu v okrese Rožňava.