Tata Nano Diesel: Najlacnejšie auto planéty dostane naftový motor

Po verzii na zemný plyn obohatí Tata ponuku Nana aj o modifikáciu tankujúcu naftu. Indická automobilka si od tohto kroku sľubuje zvýšenie odbytu. Predaj Nana totiž zďaleka nesplnil pôvodné očakávania.

Tata-Nano-Europa-2009
Tata Nano s naftovým motorom by malo prilákať nových zákazníkov. Ceny palív totiž v Indii prudko rastú.
Autor:

Tata Nano prišlo na indický trh v roku 2009. Plánom bolo vyrobiť najlacnejšie auto planéty, vďaka ktorému by Indovia presadli zo skútrov a mopedov do „približovadla“ so štyrmi kolesami. Projekt však od začiatku sprevádzali problémy. Po počiatočnej vlne záujmu odbyt viazol a niekoľko prípadov samovznietenia tiež Nanu dobrú reklamu neurobili. Zámer predávať 250 000 kusov ročne sa niky nesplnil. Napriek tomu tvorí tento ľudový model, s cenou štartujúcou približne na 1 850 eurách, stále až štvrtinu odbytu indickej automobilky.

Takto mala vyzerať európska verzia Nana. Dovážať sa sem
však nikdy nezačala.
Takto mala vyzerať európska verzia Nana. Dovážať sa sem však nikdy nezačala.
Autor: Tata

Doteraz sa predávalo výlučne s benzínovým 2-valcom s objemom 0,6 litra a výkonom 28 kW, prípadne vo verzii spaľujúcej zemný plyn (CNG). Modernizácia mu v roku 211 priniesla posilňovač bŕzd aj výkonnejší motor. Od marca budúceho roka však pribudne v ponuke aj dlhoočakávané Nano Diesel so zatiaľ bližšie nešpecifikovaným naftovým motorom.

Tata si od novej verzie sľubuje zvýšenie odbytu Nana. Téma zníženia prevádzkových nákladov je totiž v Indii, vzhľadom na prudko rastúce ceny palív, veľmi aktuálna. Do kariet mu hrá aj štátna dopravná politika, keďže indická vláda dotuje predaj naftových áut.

Nano Diesel by tiež mohlo byť účinnou zbraňou proti trendu klesajúceho odbytu áut v tejto krajine. Ten padá už deväť mesiacov za sebou. A predaj Nana ešte viac. Nezrealizoval sa ani projekt jeho dovozu do Európy, ktorý mal byť realitou už vlani.

Súvisiace články:

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.