Renault vraj podvádzal s emisiami dieselov desiatky rokov

Aféra Dieselgate rozširuje svoje chápadlá. Už dlhšiu dobu je okrem VW podozrivý aj Renault. Teraz prichádzajú informácie o tom, že francúzska automobilka manipulovala s emisiami naftových motorov už v deväťdesiatych rokoch.

Renault - Dieselgate
V centre pozornosti sú v súčasnosti najmä naftové verzie modelov Renault Clio a Captur. Nové informácie však tvrdia, že klamanie s emisiami siaha až do deväťdesiatych rokov.
Autor:

Nielen značka Volkswagen, ale aj značky Fiat, Opel, Peugeot, Citroën či Renault sú podozrivé z manipulácie s emisiami naftových motorov. Posledná z menovaných má za sebou vlaňajšie policajné razie v jej centrále. Už v novembri predložil Francúzsky úrad pre ochranu spotrebiteľov prokuratúre poznatky ohľadne týchto podozrení. V centre pozornosti sú najmä modely Clio a Captur, pri ktorých bolo zistenie prekročenie povolených limitov emisií oxidov dusíka pri naftových motoroch až o 305, respektíve 377 %.

Diať sa tak má preto, že recirkulácia výfukových plynov funguje len pri určitých teplotách. Tam sa to však asi neskončí. Francúzska agentúra DGCCRF špecializovaná na podvody totiž vo svojej 39-stránkovej správe, ktorej výsledky zverejnil francúzsky denník Libération, tvrdí, že sú náznaky svedčiace o používaní zariadení, ktorých cieľom bolo obchádzať testy NOx, a to už pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Nemecký Deutche Welle v súvislosti s tým tvrdí, že o tom po celý čas vedel aj vrcholový manažment vrátane šéfa Carlosa Ghosna.

Automobilka sa zatiaľ zdržala komentárov. Podľa jej slov nemôže na tvrdenia DGCCRF reagovať, keďže nemá prístup k vyšetrovaniu, ale uskutoční kontrolu kompatibility svojich naftových motorov s danými reguláciami. Následne predloží výsledky vyšetrovateľom. Podľa nej spĺňajú všetky modely zákonné limity a nie sú vybavené žiadnym podvodným softvérom. Renault v tom však nie je sám. Tieň podozrenia sa vznáša aj nad Fiatom, ktorý obvinili nemecké úrady z manipulácie s emisiami a dokonca sa obrátili aj na Brusel.

Oficiálne vyjadrenie skupiny Renault:

Skupina Renault potvrdila zverejnenie nevyváženého článku v národnom francúzskom médiu, ktorý hovorí o “emisnej” kauze. Článok je postavený na vybranej pasáži zo správy, ktorú pripravili experti z DGCCRF (Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes).

Skupina Renault nebude v súčasnosti komentovať vyšetrovanie. A to preto, že Renault nemá prístup k detailom tohto prípadu. V dôsledku toho nemôže Renault potvrdiť pravdivosť, úplnosť a spoľahlivosť informácií zverejnených v spomenutom článku. Renault bude dokazovať sudcom, ktorí sa zaoberajú týmto prípadom, súlad s právnymi predpismi.

Skupina Renault pripomína, že žiadna z jej služieb neporušila európske alebo medzinárodné predpisy vzťahujúce sa na homologizáciu. Vozidlá Renault nie sú vybavené nelegálnym softwarom, ktorý by ovplyvňoval systém vypúšťania emisií.

Ako vždy bude Skupina Renault plne spolupracovať s vyšetrovateľmi a európskymi úradmi na výklade pravidiel, ktorými sa riadia podmienky homologizácie vozidiel.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.