Porsche má prácu pre autopilota. Jazdiť má ako Webber

Technológia autonómneho riadenia nám má priniesť vyššiu bezpečnosť. Zároveň nás však oberie o emócie a radosť z jazdy. Porsche si myslí, že sa to dá skĺbiť.

Mark Webber - Porsche
Autopilot v podaní Porsche by sa mohol stať vaším jazdeckým trénerom. Na okruhu vám predvedie jazdu Marka Webbera.
Autor:

Čítajte viac

V roku 2025 by mali byť na trhu prvé systémy autonómneho riadenia, schopné prevziať úplnú kontrolu nad vozidlom. Samozrejme, existujú už dnes, ale stále počítajú s našou pomocou. Nie sú totiž dostatočne vyspelé na to, aby bola autonómna jazda bezpečná. Smer je však jasný. Autá budú v blízkej budúcnosti šoférovať samy. Priniesť to má síce vyššiu bezpečnosť, no zároveň aj stratu radosti zo šoférovania. Problém to môže byť najmä pre zákazníkov športových značiek, ktorí usadajú za volant svojich miláčikov práve preto, že riadenie doslova milujú.

Porsche si však myslí, že našlo nový spôsob, ako by mohol byť jeho autopilot pre zákazníkov užitočný. Jednoducho chce skĺbiť technológiu autonómneho riadenia a športovej jazdy. Autopilota si predstavuje ako skvelého kopilota alebo skôr trénera, ktorý z vás spraví skutočného jazdca. „Myslíme si, že keď s vaším Porsche vyjdete na okruh, bude to ideálna príležitosť na použitie aplikácie, ktorá vás po trati zvezie napríklad ako Mark Weber,“ hovorí šéf Porsche Oliver Blume. „Po niekoľkých kolách sa volantu chytíte vy a skúsite využiť to, čo vám virtuálny pilot ukázal.

A dodal: "Na konci dňa si môžete porovnať vlastné výsledky a výsledky autopilota. Zistíte prečo je virtuálny Mark Webber rýchlejší ako vy a kde robíte chyby.“ Samozrejme, toto bude len jedna z možností využitia autonómneho riadenia. Porsche, tak ako všetky ostatné automobilky, počíta s automatizovaným riadením aj na bežných cestách. Pomôže vám na dlhých nudných diaľničných úsekoch alebo v zápchach prehustenej mestskej premávky, kde nemá šoférovanie veľa spoločného s radosťou. Podstatné však je, že ani pri aplikácii autonómnych systémov Porsche nezabúda na svoje športové korene.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Basketbalový klub Petržalka

Basketbalový klub Petržalka

23.03.2017 00:26

BK Petržalka - OZ, cieľom klubu je viesť deti a mládež k pravidelnému športu. Máme cca 60 dievčat, vek 8-16 rokov v mládežníckych družstvách a prípravkách v Petržalke

Tobias Ellwood

Londýn má nového hrdinu. Britský politik zachraňoval zraneného policajta

22.03.2017 21:32

Britský tajomník pre záležitosti Blízkeho východu Tobias Ellwood zasahoval pri záchrane zraneného policajta.

Rex Tillerson

USA vyzvali spojencov na zintenzívnenie boja proti IS

22.03.2017 21:17

Tillerson vyzval členov medzinárodnej koalície, ktorá bojuje proti IS na území Iraku a Sýrie, aby vo vyššej miere prispeli k úsiliu o porazenie tejto skupiny.

Útok v Londýne,

Svet reaguje na útok v Londýne: Terorizmus je absolútne zlo

22.03.2017 20:04

Poprední svetoví politici vyjadrili, po zrejmom teroristickom útoku v Londýne, Británii podporu a solidaritu.