Toyota Yaris GRMN. Paráda, malý hothatch bude japonský Lotusu!

Toto malé auto sa na „drsniaka“ nehrá. Pod kapotou Yarisu GRMN pracuje avantgardný kompresorový 4-valec s objemom 1,8 litra. Pôvod? Tak ten by ste asi neuhádli.

Toyota Yaris GRMN - 2017
Jediná zverejnená snímka ukazuje „nabrúsený“ Yaris s atraktívnym vizuálnym tuningom. To najlepšie sa skrýva pod kapotou.
Autor:

Toyota privezie do Ženevy výrazne modernizovaný Yaris aj s novým motorom 1,5 VVT-iE (82 kW). Ten nebude zďaleka vrcholom výkonovej ponuky. K brehom Ženevského jazera sa totiž blíži aj jedna skutočná „bomba“ – hothatch Yaris GRMN. Ako inak, prvé dve písmená odkazujú na spoluprácu s tímom Gazoo Racing. Šuškalo sa o ňom už dávnejšie, len nebolo jasné, akú techniku tento malý hothatch použije.

Áno, presne tento kompresorový 4-valec z Lotusu Elise
nájdete aj pod kapotou maličkého Yarisu.
Áno, presne tento kompresorový 4-valec z Lotusu Elise nájdete aj pod kapotou maličkého Yarisu.
Autor: Lotus

Dnes to vieme. A nejde o hybridný systém z konceptu Yaris Hybrid-R ani o preplňovanú verziu motora 1,5 VVT-iE. Pod kapotou sa totiž usídli čistokrvná britská technika. Presnejšie kompresorový 4-valec s objemom 1,8 litra z Lotusu Elise. A to je prekvapivé. Ani nie tak pôvod, pretože Toyota už s britskou manufaktúrou spolupracovala, ale najmä z dôvodu druhu preplňovania. Kompresor je dnes vzácnosťou. Pre malý Yaris to bude znamenať úžasný záťah od spodných otáčok.

Vzadu dostane Yaris GRMN centrálne vyvedený výfuk.
Vzadu dostane Yaris GRMN centrálne vyvedený výfuk.
Autor: Toyota

Že to bude poriadna raketa, netreba pochybovať. Toyota síce výkon neprezradila, ale hovorí minimálne o 210 koňoch, teda 155 kilowattoch. Môže to byť pokojne viac, keďže v Elise má ten istý agregát až 162 kW a 250 Nm krútiaceho momentu. Šprint na stovku by sa tak mohol priblížiť v ľahkom Yarise k šiestim sekundám. A to už stojí za to. Najmä ak sa bude môcť verzia GRMN oprieť do upraveného podvozku s menšou svetlou výškou a tvrdším odpružením. Meniť sa má aj riadenie.

A chýbať nebude ani vizuálny tuning. Čiernu masku, čiernu strechu či čierne spätné zrkadlá a strešný spojler doplnia lesklé čierne kolesá. Celé to dotvoria červené akcenty v podobe lišty v prednom nárazníku a bočných polepov karosérie. Na bližšie informácie si počkáme už len pár dní do ženevského autosalónu. Zatiaľ si musíme vystačiť s dvoma fotografiami. V každom prípade bude nový Yaris GRMN dôstojným nástupcom Yarisu Turbo či T-Sport, ktoré sa však doteraz dodávali výlučne na domáci japonský trh.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.