V Považskej Bystrici si môžu vydýchnuť. Po 15 mesiacoch je Orlovský most sprejazdnený

08.12.2020 09:58
Orlovský most
Orlovský most sa rekonštruoval 15 mesiacov. Autor:

Orlovský most je súmostie dvoch súbežných cestných mostov na vstupe do Považskej Bystrice od Púchova, resp. Bytče, termín ukončenia rekonštrukcia sa dvakrát posúval a predražila sa o pol milióna eur.

S takmer sedemmesačným oneskorením dnes ráno odovzdali do užívania zrekonštruovaný Orlovský most v Považskej Bystrici. Viac ako 70 rokov starý most je súčasťou eurofondmi podporenej I. etapy rekonštrukcie cesty II/517 z Považskej Bystrice do Domaniže, ktorú zastrešoval Trenčiansky samosprávny kraj. Celkové náklady na opravu približne štvorkilometrového úseku dosiahli takmer 4,3 milióna eur.

Stavenisko si dodávateľská firma prevzala vlani v auguste a pôvodne mala stavbu dokončiť v máji. Nakoniec nestačilo ani štvormesačné predĺženie zmluvy o dielo a dopravné obmedzenia na strategickom moste pri vstupe do Považskej Bystrice sa tak natiahli na 15 mesiacov. Práce naviac spôsobili aj predraženie stavby. Tá pôvodne mala stáť 3 814 802 eur, po podpísaní zmluvného dodatku náklady stúpli na 4 228 104 eur.

Rekonštrukcia mostu bola súčasťou obnovy cesty...
Rekonštrukcia mostu bola súčasťou obnovy cesty II/157. Autor: TSK

Orlovský most je súmostie dvoch súbežných cestných mostov na vstupe do Považskej Bystrice od Púchova, resp. Bytče, ktoré prekonávajú rieku Váh a železničnú trať Bratislava – Žilina. Prvý most bol postavený v rokoch 1933 – 1935 s pôvodným názvom Most M. R. Štefánika.

Po zničení počas 2. svetovej vojne bol znovu vybudovaný už ako Most slobody a neskôr zmenil názov na Orlovský most. V 90. rokoch minulého storočia bol ako dvojička postavený paralelný most a odvtedy má Orlovský most štyri pruhy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rekonštrukcia mosta #Orlovský most #oprava ciest
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek