Práce na tuneli Višňové začnú už v budúcom roku!

Predpokladaná hodnota zákazky stavebnej časti bola určená vo výške 260,9 milióna eur a lehota výstavby by nemala byť dlhšia ako 36 mesiacov. Ambíciou NDS je odovzdať motoristom dlho očakávaný úsek diaľnice do užívania najneskôr do konca roka 2023.

, 22.12.2020 09:51
tunel Višňové, diaľnica D1 Foto: ,
Práce v problematickom tuneli Višňové by sa mohli rozbehnúť už v budúcom roku.
debata (15)

V rámci verejného obstarávania dokončenia úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové v hodnote 260,9 milióna eur dostala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) od vybraných spoločnosti konečné ponuky zahŕňajúce aj cenu.

„Dostali sme už tri konkrétne ponuky na dostavbu tunela Višňové. Všetko teda momentálne nasvedčuje tomu, že už v budúcom roku sa začne stavať.

Lepší vianočný darček si minister dopravy želať nemôže,“ povedal minister Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Ponuky predložili všetky tri konzorciá, tvorené viacerými spoločnosťami. Konkrétne je to Metrostav DS (Slovensko) a Metrostav (Česko), druhým je konzorcium, tvorené štyrmi spoločnosťami Strabag (Slovensko), Doprastav (Slovensko), Váhostav – SK (Slovensko), TuCon (Slovensko) a napokon do tretice konzorcium Skanska SK (Slovensko), Skanska (Česko), Skanska S.A. (Poľsko).

Predložené ponuky od všetkých troch uchádzačov bude vyhodnocovať odborná, 11-členná komisia.

Najtransparentnejší tender

Okrem ceny, ktorá má v hodnotení váhu 45 percent, posudzuje NDS v zmysle súťažných kritérií na vyhodnotenie ponúk aj lehotu na prípravu projektovej dokumentácie (váha 5 percent), lehotu na sprejazdnenie diaľnice (váha 35 percent) a environmentálne kritérium, konkrétne množstvo akumulovanej vody v krajine (váha 15 percent).

Historicky ide podľa NDS o najotvorenejšiu súťaž diaľničiarov, ktorej prípravu realizovali maximálne transparentným spôsobom. Po všetkých pochybeniach, nedôslednostiach a manipuláciách, ktoré dostavbu tohto tunela sprevádzali, je to mimoriadne dôležité.

Pred vyhlásením súťaže opakovane konzultovali návrh súťažných podkladov s odbornou verejnosťou v rámci prípravných trhových konzultácií, následne všetky relevantné návrhy boli zapracované do súťažných podkladov.

Projekt posúdil Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR či inštitút INEKO. Súťažné podklady boli taktiež predmetom ex ante kontroly zo strany ÚVO. Tendrovú dokumentáciu odsúhlasilo aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Predpokladaná hodnota zákazky stavebnej časti bola určená vo výške 260,9 milióna eur a lehota výstavby by nemala byť dlhšia ako 36 mesiacov. Ambíciou NDS je odovzdať motoristom dlho očakávaný úsek diaľnice do užívania najneskôr do konca roka 2023.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #tunel Višňové #diaľničný úsek #Lietavská Lúčka – Dubná Skala #dostavba diaľnice
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek