Tento rok pribudne vyše 30 km diaľnic od NDS. Pokročí aj výstavba D4/R7

, 12.01.2021 20:19

Dobrou správou je, že už v januári bude odovzdaný úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka. Zlou, že v tomto a ani v budúcom roku sa nerozostavia žiadny úplne nový diaľničný úsek. Budú sa len dokončievať tie, ktoré su aktuálne rozostavané, alebo na ne prebieha verejná súťaž.

Kysucká diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec...
Kysucká diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec patrí k nedávno odovzdaným úsekom. Autor: NDS

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) po minuloročnom odovzdaní úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec sprístupní v tomto roku ďalšie nové úseky diaľnic a rýchlostných ciest. V aktuálnom roku odovzdá do prevádzky úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka spolu s privádzačom Lietavská Lúčka – Žilina, II. etapa.

Hotový bude aj úsek diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh. Ide o priame pokračovanie existujúceho úseku D1 Svinia – Prešov, západ, ktoré vytvorí západný obchvat mesta Prešov. Nových 13,5 kilometra rýchlostnej cesty R2 má NDS pripravených aj pre vodičov prechádzajúcim juhom stredného Slovenska. Do prevádzky spustí aj úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce.

Práce sa obnovia aj na tuneli Višňové

Ako ďalej informovala Eva Žgravčáková, vedúca oddelenia komunikácie NDS, v roku 2021 plánujú diaľničiari začať aj výstavbu viacerých plánovaných úsekov. Pôjde najmä o dokončenie diaľnice D1 v úseku Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové. Na D3 chce NDS spustiť výstavbu privádzača Žilina Brodno – Kysucké Nové Mesto a zeleného mosta vo Svrčinovci. Ďalej to bude úsek R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou a II. úsek rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany.

Celkovo v tomto roku plánuje NDS motoristom...
Celkovo v tomto roku plánuje NDS motoristom odovzdať vyše 30 kilometrov nových diaľnic. Autor: NDS

NDS chce opraviť v roku 2021 celkovo 40 kilometrov vozoviek, zlepšiť stav siedmich mostov, zrealizovať 900 kilometrov vodorovného značenia, vymeniť zvodidlá na mostoch úseku D1 Ivachnová – Važec, investovať do bezpečnostných opatrení v tuneloch Sitina, Branisko, Horelica, Bôrik a Šibenik a rekonštruovať verejné osvetlenie v križovatke D1 Liptovský Mikuláš. Okrem toho mieni NDS modernizovať aj informačný a riadiaci systém diaľnic na D1 a D2.

Celý tento a aj nasledujúci rok sa budú niesť hlavne v znamení dokončovania rozostavaných úsekov a dôležitých oopráv, s novými sa začínať nebude. „Z tých prostriedkov a financií, ktoré máme k dispozícii, budeme pokračovať vo výstavbe existujúcich úsekov a budem sa snažiť presadiť, aby sme do projektovej prípravy dostali, rešpektujúc harmonogram, čo najviac pripravených úsekov,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výstavba diaľnic #NDS #Národná diaľničná spoločnosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek