Ako ďalej s dostavbou R4? Východniari sú ochotní aj protestovať!

Občianske združenie Náš Prešov tvrdí, že pre ministerstvo dopravy nie je severný obchvat Prešova prioritou. Ministerstvo si zas myslí, že východniari zbytočne búchajú na otvorené dvere.

, 02.03.2021 09:30
presov Foto:
Fotografia z výstavby R4, 1. etapy budovania severného obchvatu Prešova.
debata (5)

Druhá etapa R4 je podľa ministerstva dopravy pripravená na verejné obstarávanie, ktoré bude spustené v najbližších týždňoch. Viac by sme sa mali dozvedieť už tento týždeň. Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že ak všetko dopadne dobre a bude už známy zhotoviteľ stavby, tak jej predpokladaná doba od zahájenia práce je štyri roky a štyri mesiace.

Rýchlostná cesta R4, Rýchlostná cesta R4,... Foto: NDS
Rýchlostná cesta R4, severný obchvat Prešova Rýchlostná cesta R4, Rýchlostná cesta R4, severný obchvat Prešova.

Viac ako 2 300 ľudí zatiaľ prostredníctvom elektronickej formy podpísalo petíciu za urýchlenie výstavby 2. etapy rýchlostnej cesty R4, ktorá tvorí severný obchvat Prešova a následne jej pokračovanie až ku hranici s Poľskom.

Podľa aktivistov nie je R4 stále prioritou

Ako uviedol predseda občianskeho združenia Náš Prešov René Polačok, ďalšie podpisy začínajú prichádzať aj z obcí, ktoré sa do ich zbierania zapojili. „Doteraz to je celkovo odhadom zhruba na úrovni tritisíc podpisov,“ skonštatoval Polačok. Podpisy chceli pôvodne zbierať do konca februára, v petícii ale ešte budú pokračovať.

To, či sa bude táto téma politikmi zneužívať na predvolebnú kampaň alebo umelo vytvárať verejný nátlak prostredníctvom petícií, nikdy nebude mať žiaden vplyv na urýchlenie celého procesu.
Ivan Rudolf, hovorca ministerstva dopravy

bčianske združenie už dostalo aj odpovede na svoje listy, ktorými sa s požiadavkami obrátili na prezidentku Zuzanu Čaputovú, predsedu vlády Igora Matoviča aj ministra dopravy Andreja Doležala.

Kým z úradov prezidentky a vlády dostali podľa Polačoka zdvorilostné odpovede, ministerstvo dopravy sa vyjadrilo k aktuálnym procesom.

Podľa aktivistov z nich vyplýva aj to, že R4 sa pre rezort nejaví ako priorita. „Z listu sme sa teraz dozvedeli, že ešte stále nie sú majetkovoprávne vyriešené pozemky, čo je dosť smutná vec, keďže predchádzajúci minister sľúbil dostavbu celého obchvatu Prešova. Nakoniec bola spustená 1. etapa a my zisťujeme po ďalších dvoch rokoch, že ešte stále ministerstvo, respektíve Národná diaľničná spoločnosť, nedokázali ukončiť majetkovoprávne konanie,“ upozornil člen združenia Ján Benko.

Boli by sme radi, ak by súčasná vláda začala rokovanie aj so svojimi partnermi v rámci V4, aby dostala cestu R4 do koridora Via Carpatia a transeurópskeho dopravného koridoru, aby sme mohli efektívne a cielene využívať financie aj na výstavbu tejto cesty.
Martin Benko, združenie Náš Prešov

Aktivisti upozornili aj na ďalšie dva úseky, ktoré mali byť v rámci štúdie realizovateľnosti z roku 2017 dobudované do roku 2020.

„Máme február 2021 a ani jeden z nich nie že nebol zrealizovaný, nebol dokonca ani pustený na verejné obstarávanie. Prvým úsekom je úsek Kapušany – Lipníky. Druhým je intravilán mesta Giraltovce. Aj daná štúdia uvádza, že viac ako 40 percent dopravy na Poľsko je nákladná doprava, ktorá prechádza cez intravilán obcí,“ zdôraznil Benko. Navyše upozornil, že štúdia má stanovený nesprávny koeficient a intenzita dopravy v danom regióne je ešte väčšia, ako sa predpokladalo.

Kľúčová pre severovýchodné Slovensko

Členovia OZ Náš Prešov zároveň vyzvali vládu, aby začala intenzívnejšie komunikovať s Európskou komisiou na zaradení R4 ako súčasti Via Carpatia do transeurópskeho dopravného koridoru. Z tohto dôvodu sa podľa nich nemôžu čerpať peniaze ani z iných európskych zdrojov. „Boli by sme radi, ak by súčasná vláda začala rokovanie aj so svojimi partnermi v rámci V4, aby dostala túto cestu do tohto koridora, aby sme mohli efektívne a cielene využívať financie aj na výstavbu tejto cesty,“ uviedol Benko.

VIDEO: Pozrite si vizualizáciu R4 Prešov – severný obchvat

„Neurýchľujme niečo o mesiac, ak sa dá to urobiť lepšie, a dá sa tak vyhnúť neskorším zbytočným problémom, sťažnostiam, komplikáciám vo verejnom obstarávaní. Volajú mi kvôli tomu aj kolegovia ministri z Poľska či Maďarska. Ja sám chcem R4 a keď sa bude robiť petícia, ja sám ju ako prvý podpíšem," skonštatoval začiatkom februára na margo dostavby R4 minister dopravy Andrej Doležal.

Dobudovanie rýchlostnej komunikácie R4 s napojením na diaľnicu D1 považuje za kľúčovú pre odľahčenie ciest severovýchodu Slovenska od tranzitnej dopravy a všestranný rozvoj aj Prešovský samosprávny kraj (PSK).

Podporu výstavbe i apel na štát vyjadrili na minulotýždňovom rokovaní krajskí poslanci uznesením, ktorým chcú urýchliť rozhodnutia kompetentných ministerstiev. K výzve OZ Náš Prešov sa pridalo aj mesto Prešov. Jeho primátorka Andrea Turčanová tento týždeň na sociálnej sieti avizovala, že ju minister dopravy na online rokovaní ubezpečil, že príprava súťaže na zhotoviteľa 2. etapy severného obchvatu R4 Prešov je vo finálnej fáze a spustiť sa má v priebehu marca.

„Ide o významný krok nielen z pohľadu odľahčenia dopravnej situácie v našom meste, ale aj regiónu ako takého. Budovanie ciest je dôležitým predpokladom pre prílev investícií, rozvoj hospodárstva a cestovného ruchu,“ zdôraznila Turčanová.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že druhá etapa R4 je pripravená na verejné obstarávanie, ktoré bude spustené v najbližších týždňoch. „To, či sa bude táto téma politikmi zneužívať na predvolebnú kampaň alebo umelo vytvárať verejný nátlak prostredníctvom petícií, nikdy nebude mať žiaden vplyv na urýchlenie celého procesu. Chceme a musíme len poctivo a kvalitne pripraviť verejné obstarávanie tak, aby to na konci dňa nespôsobilo oveľa väčšie zdržania,“ uviedol Rudolf.

Trasa severného obchvatu Prešova je na začiatku úseku západne od mesta napojená na diaľnicu D1 v mimoúrovňovej križovatke Prešov, západ. Na konci je v križovatke Prešov, sever napojená na jestvujúcu cestu I/68. Spolu s tunelom Bikoš bude R4 zabezpečovať bezpečné a rýchle prepojenie s už existujúcimi komunikáciami. Celková dĺžka úseku je 4,3 km.

Severný obchvat Prešova
Severný obchvat Prešova
+5Severný obchvat Prešova
5 debata chyba
Viac na túto tému: #R4 #rýchlostná cesta R4 #dostavba R4 #severný obchvat Prešova
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek