Vysokú pri Morave spája s Marcheggom po vyše sto rokoch most. Určený je cyklistom

Nový cyklomost medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Marchegg je hotový. Slávnostné otvorenie je naplánované na 7. mája.

19.03.2022 15:01
cyklomost8 Foto:
Nový cyklomost medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Marchegg je hotový.
debata (6)

Historické záznamy spomínajú most cez rieku Morava pri obci Marchegg už v 13. storočí a trajekt bol naposledy v prevádzke do roku 1918. Spojenie Rakúska s obcou Vysoká pri Morave sa tak obnoví po vyše sto rokoch. Konkrétne most prepojí prepojí medzinárodnú cyklotrasu Eurovelo 13 s rakúskou národnou cyklotrasou Kamp-Thaya-March.

Jeho výstavba začala v apríli 2021. Začiatkom marca tohto roka boli na cyklomoste ukončené asfaltérske práce a osadené zábradlie na nájazdovej rampe. Aktuálne prebiehajú práce na vrchnej vrstve. V apríli sa bude realizovať finálna krycia vrstva spolu s vodorovným značením. Informoval o tom na svojom webe Bratislavský samosprávny kraj.

Nový cyklomost medzi Vysokou pri Morave a...
Nový cyklomost medzi Vysokou pri Morave a...
+5Nový cyklomost medzi Vysokou pri Morave a...

Okrem výstavby mosta pre peších a cyklistov boli v rámci projektu implementované aj opatrenia na podporu trvalo udržateľnej mobility. Rekonštrukciou prešla aj cyklotrasa medzi obcou Marchegg a železničnou stanicou. Na stanici pribudli uzamykateľné cykloboxy. Nový most má 5-poľovú konštrukciu s rozpätím hlavného poľa 80 m a oboch predpolí 2×25 m. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a na rieke ostala minimálna plavebná výška 7 metrov. Celková dĺžka mosta je 270 metrov a šírka 4 metre.

Cyklomost VysoMarch medzi Vysokou pri Morave a rakúskou obcou Margegg bude druhý, ktorý Bratislavská župa vybudovala v spolupráci s rakúskou stranou. Celkové náklady na projekt sú spolu vyše 5 miliónov eur (s DPH). Projekt je financovaný z Programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko. Bratislavská župa prispela sumou vyše 2 milióny eur.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #BSK #cyklomost #VysoMarch #most pre cyklistov #EuroVelo 13 #Vysoká pri Morave
Články podľa značiek