Vážsky most v Komárne sa dočká rekonštrukcie najskôr v budúcom roku

Vážsky most, ktorým denne prechádza v priemere vyše 15-tisíc automobilov je dočasne podopretý. Generálnu opravu potrebuje akútne.

02.08.2022 20:00
Vážsky most Foto:
Vážsky most v Komárne musí byť podopretý, aby po ňom mohli jazdiť nákladné autá. Generálna rekonštrukcia ho ešte len čaká.
debata (1)

Rekonštrukcia Vážskeho mosta v Komárne sa začne najskôr začiatkom roka 2023. Aktuálne pokračuje stavebné konanie, predpoklad vydania a správoplatnenia stavebného povolenia je september tohto roka, informoval magistrát na svojom webe.

Pri rekonštrukcii Vážskeho mosta mesto Komárno požiadalo o oficiálne stanovisko Slovenskú správu ciest (SSC), keďže sa na internete objavili nepravdivé informácie súvisiace s možným dlhodobým odkladom rekonštrukcie, respektíve uzavretím mostu.

Martin Guzi, vedúci komunikačného oddelenia SSC v súvislosti s plánovanou rekonštrukciou mostu povedal: „Pri príprave rekonštrukcie mostov na ceste I/63 v Komárne (most 63–025 cez rieku Váh) prebieha stavebné konanie, predpoklad vydania a správoplatnenia stavebného povolenia je v mesiaci september 2022.“

Stavebné práce môžu začať po ukončení verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavby a podpise zmluvy o dielo. Tak sa v optimálnom prípade môže stať niekedy začiatkom roka 2023. Následne by sa mohlo s rekonštrukciou tohto mimoriadne dôležitého a vyťaženého mostu začať, trvať by mala 12 mesiacov.

Práce na moste budú realizované za premávky v polovičnom jazdnom profile. V súčasnosti sú na moste uskutočňované periodické merania zvislých posunov mosta a rektifikácia (opakované premeriavanie a kontrola) systému podopretia mosta vzhľadom na extrémne teploty ovzdušia.

Vážsky most

Vážsky most bol postavený v roku 1955 ako monolitický železobetónový most. Jeho technický stav si vyžiadal neodkladnú rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá bola ukončená v júli 2020. Počas nej bolo vybudované dočasné podopretie mosta pilierom na umelom ostrovčeku vo Váhu. To umožňuje užívať most aj nákladnej doprave bez obmedzenia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská správa ciest #SSC #Vážsky most #oprava mostu #most v Komárne
Články podľa značiek