Na rýchlostnej ceste R2 rastie ďalšie veľké odpočívadlo

Odpočívadlo Valaliky bude mať celkovú kapacitu 125 miest. jeho výstavba práve začína.

07.11.2022 20:00
Odpocivadlo Valaliky Foto:
Takto by malo vyzerať odpočívadlo Valaliky.
debata (1)

Na východe našej republiky sa aktuálne stavajú dve veľké diaľničné odpočívadlá. Prvým je obojstranné odpočívadlo na rýchlostnej ceste R4 Košice – Milhosť v blízkosti hraníc s Maďarskom, ktorého cena je vyše 10 miliónov eur a dokončené by malo byť ešte v tomto roku.

Bude na ňom 77 parkovacích miest pre tranzit z Maďarska a 60 pre opačný smer, vrátane parkovísk pre kamióny, autobus a aj karavany. Budú sa tam dať kúpiť elektronické diaľničné známky, mýtne palubné jednotky a bude tam aj posedenie a sprchy. Viac sme o ňom písali v tomto článku:

odpocivadlo Milhost 2 Čítajte viac Obojstranné odpočívadlo Milhosť pri hranici s Maďarskom dokončia ešte tento rok

Na stavbe R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek začína rásť ďalšie veľké odpočívadlo s názvom Valaliky. Bude jednostranné a nachádzať sa bude v blízkosti obce Valaliky. Na rýchlostnú cestu sa napojí obojsmerne prostredníctvom samostatných križovatkových vetiev. Projekt počíta s kapacitou 70 odstavných plôch pre osobné vozidlá, 10 pre autobusy, 3 pre karavany a 42 pre nákladné vozidlá. Celkovo by tam malo byť 125 odstavných plôch pre motorové vozidlá.

Súčasťou odpočívadla budú aj plochy pre odpočinok a detské ihrisko, chodníky a zeleň, oddychová zóna na aktívny aj pasívny oddych či priestor pre psov. Takisto sa počíta s územnou rezervou pre čerpaciu stanicu aj so stojiskami pre alternatívne palivá či pre nabíjanie elektromobilov. Je možné, že tam bude stáť aj pobočka niektoré z reťazcov s rýchlym občerstvením.

Aktuálne sa tam vykonáva odhumusovanie pôdy a prekládky inžinierskych sietí. Následne sa bude sanovať podložie a začne sa s budovaním infraštruktúry, napríklad vodovodnej prípojky a prípojky napätia. Následne príde na rad budovanie dažďovej a splaškovej kanalizácie, trafostanice a verejného osvetlenia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #rýchlostná cesta R2 #odpočívadlo Valaliky
Články podľa značiek