V tuneli Bikoš na rýchlostnej ceste R4 očakávajú ‘prvé svetlo‘

Tunel Bikoš sa práve napája na prevádzkovo-technologický objekt. Ak všetko pôjde dobre, hotový by mohol byť už koncom leta.

31.05.2023 20:00
tunel Bikos 0523 Foto:
debata

Stavba úseku R4 Prešov – severný obchvat I. etapa napreduje. V tuneli Bikoš sú už osadené ventilátory, technológiou vybavené SOS výklenky, zrealizovaný požiarny vodovod a prebieha montáž hlavného aj vodiaceho osvetlenia či sieťových káblov. O pokroku pri výstavbe tunela Bikoš informuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na svojom webe s tým, že zároveň prebieha napojenie tunela na prevádzkovo-technologický objekt. V tej súvislosti čaká Bikoš veľký míľnik – prvé svetlo v tuneli, keďže bude zapojené aj osadené osvetlenie.

Tunel, ktorý čoskoro pribudne do prevádzky, má dĺžku 1,15 km a bude sa v ňom dať jazdiť rýchlosťou 100 km/h. Je to dvojrúrový tunel s tromi priečnymi prepojeniami a siedmimi SOS výklenkami v každej rúre. Bikoš je vo viacerých uhloch pohľadu unikátny – vykazuje mimoriadne nízky prítok podzemných vôd. „Suchosť“ tunela predstavovala veľkú výhodu pri razení a uľahčí aj prevádzku tunela. Tá bude finančne nenáročnejšia popri „suchosti“ aj vďaka inteligentnému LED diódovému systému osvetlenia. Ak všetko pôjde dobre, podľa predbežných vyjadrení kompetentných by mohol byť hotový už tento rok koncom leta.

A ako pokračuje stavba severného obchvatu Prešova v ďalších úsekoch? Už o pár týždňov by sa v križovatke Prešov mala realizovať pokládka tretej – obrusnej asfaltovej vrstvy. Na prístupovej ceste k južnému portálu tunelu Bikoš sa realizujú žľabovky a konštrukcia vozovky, na ceste k severnému portálu je položená prvá asfaltová vrstva. Na mostoch sa pracuje na rímsach, odvodnení a injektáži. V nasledujúcom období sa na mostoch budú priebežne ukladať asfaltové vrstvy a práce budú pokračovať montážou zvodidiel.

debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #rýchlostná cesta R4 #severný obchvat Prešova #tunel Bikoš
Články podľa značiek