Dôležitý most v križovatke D1 a R1 pri Trnave komplexne obnovia

Plánovaná oprava je nevyhnutná pre ďalšie bezproblémové využívanie mosta. Práce si vyžiadajú aj čiastočné obmedzenia dopravy.

15.02.2024 20:00
d1-r1-velka-dopravna-operacia-na-web Foto:
Pre opravu sa v 1. etape uzavrie pripojenie z diaľnice D1 na R1 v smere Bratislava – Trnava.
debata

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) onedlho spustí jednu z najväčších opráv mostov v tomto roku. Po 42 rokoch podstúpi komplexnú obnovu mostu na rýchlostnej ceste R1 nad diaľnicou D1 pri Trnave. V rámci nej budú demontované zvodidlá a zábradlia, odstránená vozovka, rímsy, vyrovnávací betón spolu s izoláciou a mostné závery. Na očistenú nosnú konštrukciu sa položí izolácia, mostné závery, odvodňovače, kompletne nová vozovka, nové rímsy, nové zvodidlá a mostné zábradlie.

„Opravy sú rozvrhnuté tak, aby sa obmedzenia dopravy znížili na minimum. Práce preto budú prebiehať postupne, aby sa doprava na moste zachovala v maximálnej možnej miere,“ podotkol Rastislav Droppa, podpredseda predstavenstva a riaditeľ prevádzkového úseku NDS.

Videotest: Kia Sportage v špeciálnej Edícii 30
Video

V prvom kroku sa opraví celá ľavá strana mostného objektu, teda most v smere z Nitry do Trnavy. Práce budú prebiehať počas celého týždňa, vrátane nočných hodín. Vďaka týmto opatreniam opravu ľavej časti mostnej konštrukcie NDS stihne rádovo v priebehu niekoľkých mesiacov. O presnom dátume začiatku práce bude NDS vodičov informovať, hneď ako získa povolenia na čiastočnú uzávierku rýchlostnej cesty R1 v úseku mostu.

Počas prvej etapy opráv ľavej strany mostu prebehnú práce na jeho vonkajšej časti. Doprava ostane zachovaná v dvoch jazdných pruhoch pri stredovej rímse. Pre opravu sa však uzavrie pripojenie z diaľnice D1 na R1 v smere Bratislava – Trnava. Doprava z D1 do Trnavy bude presmerovaná po R1 smer Nitra. Na križovatke Vlčkovce začne vyznačená obchádzková trasa, ktorá navedie vozidlá ponad R1 späť na smer do Trnavy. Pre nákladné vozidlá v smere Bratislava – Trnava obchádzková trasa začne v križovatke Senec, východ a povedie po ceste I/61 na smer Trnava.

TS foto Čítajte viac Pozrite sa, ktoré diaľničné mosty opravia v tomto roku

Počas druhej etapy opráv ľavej strany mostu sa práce sústredia na vnútornú časť ľavého mosta. Motoristom tak budú k dispozícii dva už opravené jazdné pruhy na vonkajšej časti. Zachované ostane aj odbočenie z R1 na D1 v smere Nitra – Bratislava. Uzavreté však bude pripojenie z diaľnice D1 na R1 v smere Bratislava – Trnava. Doprava bude vedená po pôvodnej obchádzkovej trase cez križovatku Vlčkovce. Pre nákladné vozidlá v smere Bratislava – Trnava obchádzka zostane naďalej riešená cez križovatku Senec, východ.

debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnica D1 #oprava mosta #diaľničný most #rýchlostná cesta R1
Články podľa značiek