Drahší bude benzín aj nafta. O koľko si priplatíme?

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na zdražovanie pohonných hmôt. Stojí za tým viacero faktorov.

21.03.2024 14:00
benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa,... Foto:
Ceny ropy sa v minulom týždni odrazili o vyše štyri percentá a posunuli sa na štvormesačné maximá.
debata (21)

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na zdražovanie pohonných látok. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&B Banky Stanislav Pánis, ostatný vývoj na ropnom trhu ako aj opätovný odraz rafinančných marží naznačujú, že ceny benzínu ostanú na slovenských čerpacích staniciach s rezervou nad 1 eurom a 60 centami a môžu sa dokonca priblížiť k 1 euro a 65 centom. „V prípade nafty nebudeme prekvapení, keď sa vráti naspäť nad 1 euro a 60 centov,“ dodal Pánis.

Mierne zvyšovanie cien benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach predpokladá aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. „Pre domáce ceny paliva v nadchádzajúcom období vidíme priestor pre obnovenie mierneho rastu, pričom benzín by mohol zdražieť viac ako nafta, vzhľadom na vývoj cien v Rotterdame,“ povedal pre agentúru SITA Boháček.

Ceny paliva na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR v desiatom týždni tohto roka všeobecne mierne poklesli. V priemere sa ceny natural 95-oktánového benzínu pohybovali nevýrazne vyššie na 1,624 eura za liter (+ 1 eurocent na liter) a 98-oktánového benzínu klesli na 1,818 eura za liter (- 2 eurocenty na liter). Cena nafty sa medzitýždenne znížila iba nepatrne, keď sme jeden liter mohli v priemere natankovať za 1,589 eura za liter.

tankovanie Čítajte viac Ceny pohonných hmôt sa stabilizovali. Kedy budeme na benzínkach platiť menej?

Ceny ropy sa v minulom týždni odrazili o vyše štyri percentá a posunuli sa na štvormesačné maximá. Benchmark Brent prvýkrát od úvodu novembra pokoril métu 85 dolárov pričom texaská ropa WTI zatvárala nad 81 dolármi. V rozhodujúcej miere sa pod výrazný cien ropy podpísali podľa Pánisa ukrajinské dronové útoky na ruské rafinérie, ktoré vytvárajú obavy z narušenia dodávok ruských ropných produktov na svetové trhy. V ostatných dňoch bola zasiahnutá najväčšia rafinéria Rosneftu v riazanskom regióne, rafinéria v Nižnom Novgorode a novošachtinská rafinéria v rostovskom regióne.

Intenzita ukrajinských dronových útokov sa v ostatných týždňoch zvyšuje a ropný trh preto podľa Pánisa začína započítavať väčšie rizikové prirážky nielen do samotných cien ropy, ale aj do cien ropných derivátov. Od začiatku roka zasiahla Ukrajina rafinérie, ktoré majú až štvrtinový podiel na celkovej spracovateľskej kapacite Ruska dosahujúcej necelých sedem miliónov barelov denne. „Navyše, v dosahu ukrajinských dronov je až 50 percent ruskej rafinačnej kapacity,“ dodal Pánis.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta #pohonné hmoty
Články podľa značiek