Slovenská automobilová jeseň bude bez autosalónu

Tohtoročná automobilová jeseň bude mať na Slovensku zvláštnu príchuť. Po prvý raz od roku 1990 sa u nás neuskutoční nijaký autosalón.

10.09.2010 23:47
Autosalón Foto:
Autosalón
debata

Nie je to však zlé znamenie, skôr výsledok zdravého rozumu. Nitriansky Agrokomplex konečne vypočul dlhoročnú kritiku dovozcov áut, že dva autosalóny ročne sú na takú malú krajinu, akou je Slovensko, priveľa. Situáciu vyostrila kríza a s ňou spojený prudký prepad predaja áut, ktorý bol na Slovensku druhý najväčší v Európe.

Smutné však je, že na tvrdohlavý boj bratislavskej a nitrianskej výstavy doplatil v konečnom dôsledku návštevník. Ten videl v posledných dvoch rokoch, či už prišiel do Incheby alebo Agrokomplexu, len torzo z toho, čomu sa hovorí medzinárodný autosalón. To aj napriek veľkolepým vyhláseniam organizátorov o prestíži svojich prehliadok. Ale povedzte, čo sú to za autosalóny, na ktorých nemôžete vidieť tretinu či dokonca polovicu u nás zastúpených značiek?

O jesenné novinky sa však báť netreba. Za dverami je októbrový autosalón v Paríži a ten má prichystané desiatky svetových premiér. Každým dňom pribúdajú informácie o nových modeloch, ktoré zažiaria v jeho halách. Realita súčasného slovenského trhu je však taká, že sa predajnými číslami vracia do obdobia pred konjunktúrou. Naposledy sa totiž u nás predalo tak málo nových áut v roku 2004.

Nitriansky autosalón bude len raz za dva roky

Nitriansky autosalón mení po sedemnástich rokoch svojej existencie periodicitu. Uskutočňovať sa bude už len raz za dva roky. Podobne ako autosalóny vo Frankfurte nad Mohanom či v Paríži. Na dôvody sme sa opýtali Františka Ďurkoviča, projektového manažéra spoločnosti Agrokomplex.

Ďurkovič Foto: Ďurkovič
Ďurkovič Ďurkovič

Čo priviedlo Agrokomplex k rozhodnutiu usporadúvať autosalón len raz dva roky?

Vyplynulo to z požiadaviek slovenských automobilových dovozcov. Kríza a s ňou spojený pokles predaja áut im jednoducho neumožnili vytvoriť dostatočnú finančnú rezervu spojenú s nákladmi na výstavu. A tie nie sú malé, najmä ak ide o autosalón zaradený do kalendára medzinárodných výstav OICA. Pokles záujmu vystavovať sme napokon registrovali už vlani a cítiť to bolo aj na konkurenčnom autosalóne v Bratislave. Udržať ročnú periodicitu aj potrebnú úroveň je v takýchto podmienkach jednoducho nemožné.

Podľa pôvodných plánov však mal byť nitriansky autosalón ešte aj tento rok. Dokonca ste boli zaradení do kalendára medzinárodných autosalónov OICA. Prečo ste ho zrušili?

Rozhodnutie uskutočňovať nitriansky salón v párnych rokoch sme oznámili vo februári, keď sa ešte zdalo, že bude mať podporu zo strany dovozcov. Situácia na trhu sa však ďalej vyvíjala dramatickým spôsobom. Pokles predaja za prvých sedem mesiacov predstavoval až 36 percent. Bolo nám jasné, že trvať na salóne nemá zmysel. V takýchto podmienkach by sme nedokázali zabezpečiť požadovanú účasť značiek. Neboli sme sami. Tento rok bolo zrušených až šesť podujatí.

Podarí sa vám v situácii, keď ste autosalón presunuli na nepárny rok, dostať sa opäť do kalendára OICA?

Budeme sa o to snažiť. Kým dáme oficiálnu žiadosť, potrebujeme s dovozcami najskôr vyriešiť otázku, ako vlastne ďalej s autosalónmi na Slovensku, pretože prax dvoch celonárodných výstav ročne nemá vo svete obdobu. Až keď sa dovozcovia jasne vyjadria, či majú záujem, má zmysel žiadať o zaradenie Autosalónu Nitra do svetového kalendára výstav OICA. Takže je stále otvorená aj alternatíva, že autosalón v Nitre nebude ani budúci rok.

Ak by mali dovozcovia budúci rok záujem a vám by sa podarilo získať aj štatút OICA, dotklo by sa to nejako konkurenčnej prehliadky v Bratislave?

Mohlo by to mať vplyv nielen na jarnú výstavu v Inchebe, ale dokonca aj na jarný autosalón v Brne. Určite by to poriadne zamiešalo kartami.

Pravdepodobne tým mierite k tomu, že by bolo ideálne robiť na Slovensku len jeden salón ročne a že by ste sa striedali s Inchebou…

V krátkodobom horizonte si myslím, že naozaj dôjde k usporadúvaniu len jedného salónu ročne a v dlhodobom dokonca už len jednej veľkej výstavy raz za dva roky. Keď stačí Nemecku frankfurtský autosalón raz za dva roky a podobne je to vo Francúzsku, malo by to stačiť aj nám. Nitra by sa mohla napríklad striedať s výstavou v Brne, zvlášť ak má stále veľa značiek zastúpených v Českej republike a na Slovensku spoločných importérov.

Rozmýšľali ste aj nad zmenou termínu? Často sa totiž stávalo, že nitriansky autosalón sa uskutočnil pred jesennou výstavou vo Frankfurte, teda v čase, keď bolo na očakávané jesenné premiéry ešte embargo.

To sa nám paradoxne stávalo v ročníkoch, ktoré boli zaradené do kalendára OICA. V čase, keď sme sa totiž pokúšali Nitru dostať do tohto prestížneho zoznamu, sme si nemohli vyberať termín. A ten, ktorý nám pridelili, sme museli dodržať. Takže paradoxne, viac noviniek videli návštevníci v ročníkoch bez štatútu OICA. Pri nich sme termín načasovali až po autosalóne v Paríži. Aby sa to neopakovalo, chceme pre najbližší autosalón, či už sa uskutoční budúci rok alebo v roku 2012, vybojovať termín po svetovej prehliadke. Budúci rok je tam napríklad malý priestor medzi Frankfurtom a Bukurešťou.

debata chyba
Články podľa značiek