Alibaba bude predávať autá ako čipsy. Cez automat

19.12.2017 19:00

Svet sa mení. Autá si dnes bežne môžeme kúpiť cez internet. A v Číne idú ešte ďalej. Spoločnosť Alibaba postaví automaty na autá. Podobné tým, ktoré vám vydajú kokakolu alebo čipsy.

Čínsky internetový predajca Alibaba spustí do...
Čínsky internetový predajca Alibaba spustí do prevádzky už začiatkom budúceho roka prvé dva automaty na autá v mestách Nanjing a Šanghaj. Autor: Alibaba

Kúpa auta bola ešte donedávna udalosť. Zákazník si vyberal vozidlo podľa vkusu, parametrov či ceny a potom absolvoval návštevu predajcu. Všetko malo svoje pravidlá. Lenže svet sa mení. Z auta ako znaku spoločenského statusu sa stáva bežný spotrebný tovar. A tak sa mení aj spôsob predaja. Teslu či Volvo si už dnes objednáte cez internet. Aj ďalšie automobilky uvažujú o tom, ako zrušiť jednotlivé články stojace medzi výrobcom a zákazníkom. Vznikajú napríklad virtuálne showroomy. A v Číne idú ešte ďalej.

Internetový gigant Alibaba, ktorý je od roku 2016 najväčším internetovým predajcom planéty, rozbieha projekt predaja vozidiel cez automaty. Tie sa príliš nelíšia od tých, z ktorých vám za pár drobných vypadne nejaký nápoj alebo čosi pod zub. Teraz však hovoríme o autách. Alibaba pritom nehovorí o budúcnosti. Prvé automaty by mali byť v prevádzke už budúci rok v mestách Nanjing a Šanghaj. Podmienkou je, aby kredit zákazníka v systéme Zhinma presiahol 700 bodov a bol akreditovaný ako verný zákazník.

Automaty pripomínajú automatickú poschodovú...
Automaty pripomínajú automatickú poschodovú garáž. K slovu sa však dostal aj dizajn a architektúra. Autor: Alibaba

Potom už nič nebráni tomu aby si vybral svoj vysnívané vozidlo z ponuky. Spočiatku sa obmedzí na modely Audi, BMW, Maserati, Mercedes-Benz, Ford a Volvo. Zákazník má možnosť zvoliť trojdňovú skúšobnú zápožičku alebo si vozidlo rovno kúpiť. Proces je extrémne jednoduchý. Klient si urobí selfie s vozidlom, o ktoré má záujem, a fotografiu pošle spolu s vyplneným formulárom cez mobilnú aplikáciu Taobao do centrály. Fotografia je nutná kvôli identifikácii tváre v ďalšom procese nákupu.

S kúpou alebo zapožičaním vozidla bude pomáhať...
S kúpou alebo zapožičaním vozidla bude pomáhať mobilná aplikácia. Autor: Alibaba

Ak klient splní všetky podmienky, automat mu vozidlo vydá. Vyfotografovať sa môže dokonca s akýmkoľvek autom na ulici. Systém potom zistí, či je v systéme k dispozícii. Ak áno, zarezervuje ho. Skúšobné jazdy majú isté obmedzenia. Konkrétne vozidlo si môžete vyskúšať len raz a za dva mesiace maximálne päťkrát. V budúcnosti má vyrásť celá sieť automatov, v ktorej pribudnú ďalšie automobilové značky. Podľa spoločnosti Alibaba tento spôsob predaja odstráni viacero nepríjemných bariér, ktorým sú zákazníci vystavení u predajcov.

Pravda však je, že Alibaba nie je prvou spoločnosťou s automatmi na autá. Podobný projekt už spustila spoločnosť Autobahn Motors v Singapure či americká spoločnosť Carvana, ktorá v marci otvorila osemposchodový automat v texaskom San Antoniu. Vzhľadom na vplyv a veľkosť spoločnosti Alibaba však niet pochýb, že bude zakrátko najväčším predajcom áut formou automatov.

Alibaba
		- automat na
		autá
Alibaba -
		automat na
		autá
+5Alibaba - automat na
		autá

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Alibaba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
9. 12. 20191.232 €1.324 €
2. 12. 2019zlacnenie1.232 €zlacnenie1.324 €
25. 11. 2019zlacnenie1.233 €1.326 €
18. 11. 2019zlacnenie1.235 €zdraženie1.326 €
11. 11. 2019zlacnenie1.242 €zdraženie1.324 €
4. 11. 2019zdraženie1.243 €zdraženie1.317 €
28. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR