Nemecko poráža Nórsko v predaji elektromobilov

14.05.2018 16:00

Doterajšia elektrická veľmoc Európy pravdepodobne príde o svoje výsadné postavenie. V Nemecku sa totiž v prvom štvrťroku predalo viac elektromobilov ako v dovtedajšej ekologickej bašte.

Za prvé tri mesiace tohto roka sa z Nemecka...
Za prvé tri mesiace tohto roka sa z Nemecka stal najväčší európsky trh elektrifikovaných vozidiel. Autor: Tesla

Podpora elektromobilov v Nórsku viedla k obrovskému počtu registrácií áut s nulovými emisiami. Asi by ste nenašli inú krajinu v Európe, kde by sa na čelných pozíciách v predajoch umiestňovali modely ako Nissan Leaf či dokonca drahá Tesla S a X. A to nehovoríme o segmente elektromobilov ale globálnych registráciách. Lenže aj Nóri si uvedomujú, že daňové úľavy a bonusy na nákup stoja štátnu kasu ročne nemalé prostriedky. A tak už pred troma rokmi začala debata o postupnom zrovnoprávnení elektromobilov a áut s konvenčnými pohonmi.

Možno aj dôsledkom toho prichádza Nórsko o status raja elektromobilov. V prvom štvrťroku ho totiž predbehlo v počte registrácií Nemecko, krajina, ktorá mala k elektromobilom dlhodobo konzervatívny postoj. Lenže zavedené dotácie, i keď zďaleka nie tak štedré ako na severe, viedli v spojení s najväčším európskym automobilovým trhom, k rekordným predajom elektrických áut. Za prvé tri mesiace tohto roka to bolo 17 574 kusov, čo je nárast v medziročnom porovnaní o 70 %. Vyplýva to z údajov európskeho združenia automobilových výrobcov ACEA.

To je v porovnaní s 35-percentným nárastom odbytu elektrických áut v Európe za minulý rok dvojnásobok. Vzhľadom k pripravovanej elektrickej ofenzíve nemeckých koncernov Volkswagen, Daimler aj BMW, možno predpokladať, že tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti. Problém z toho môže mať americká Tesla, ktorá doteraz operovala v Európe bez vážnejších konkurentov. „Zlatý vek Tesly končí, čoskoro sa jej autá stanú len jednými z mnohých produktov,“ uviedol Juergen Pieper, analytik spoločnosti Bankhaus Metzles.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #Nórsko #elektromobily
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek