ClearMotion: Američania predstavujú dokonalé tlmiče. Sú ako ‘lietajúci koberec‘

21.05.2018 16:00

Niekdajší projekt spoločnosti Bose si vzala pod patronát americká firma ClearMotion a dotiahla ho do finále. Výsledkom je odpruženie, ktoré reaguje proaktívne. Klasické tlmiče nahrádza aktuátormi. Má byť dokonalé.

ClearMotion testovala nový podvozok na...
ClearMotion testovala nový podvozok na upravenom BMW radu 5 či elektrickej Tesle S. Výsledky sú priam magické. Autor: ClearMont

Spoločnosť Bose predstavila už v roku 2004 takzvaný Project Sound. Paradoxne nesúvisel s jej divíziou známou produkciou audiosystémov, ale s podvozkami áut. Jednoducho, na svet priviedla to najdokonalejšie odpruženie, ktoré nahradilo klasické tlmiče či vzduchové systémy elektromagnetickými aktuátormi. Tie reagovali na nerovnosti vozovky v predstihu, takže kým kolesá kopírovali povrch, karoséria ostávala v konštantnej výške. Bose teda dosiahlo efekt „lietajúceho koberca“ a zároveň úplne eliminovalo náklony karosérie v zákrutách či pri brzdení alebo pri akcelerácii.

Nové tlmiče s aktuátormi dokážu udržiavať...
Nové tlmiče s aktuátormi dokážu udržiavať karosériu v prakticky konštantnej výške, bez ohľadu na nerovnosti terénu. Autor: ClearMont

Z dôvodu ceny však nikdy nedošlo na komercionalizáciu. Žiadna z automobiliek nemala o Project Sound záujem. To však neplatilo o americkej firme ClearMotion, ktorá kúpila licenciu na všetky potrebné patenty a pokračovala vo vývoji. A to s cieľom urobiť systém ešte dokonalejší a menej nákladný. To sa vraj podarilo. Podľa šéfa ClearMotionu Shaka Avadhanyho je nový systém najrýchlejšie reagujúcim pružením na svete, lepším než vzduchové aktívne odpruženia Mercedesu-Benz triedy S či BMW radu 7. Rozdiely v zmenách charakteristiky majú byť citeľné už po pár metroch.

Srdcom je tento elektromagnetický ventil, ktorý...
Srdcom je tento elektromagnetický ventil, ktorý reaguje na nerovnosti v predstihu vďaka údajom o profile vozovky. Každé koleso je riadené individuálne. Autor: ClearMont

„Náš systém počíta s tlmičmi s aktívnym ventilom Activalve, ktorý umožňuje prietok kvapaliny zvonka dnu a naopak. Ten spolupracuje s monitorovaním terénu v reálnom čase a reaguje okamžite, vďaka čomu je jazda bezkonkurenčne hladká,“ vysvetľuje šéf spoločnosti. Ide teda skôr o aktuátory než pasívne tlmiče. Na nerovnosť vozovky budú totiž reagovať v predstihu, vďaka čomu ostane karoséria v takmer konštantnej úrovni. Pre posádku to znamená vysoký komfort. Systém tiež úplne skoncuje s náklonmi v zákrutách a odstredivými silami pri brzdení a akcelerácii.

To môže skrátiť brzdnú dráhu a urobiť auto stabilnejším vo všetkých jazdných situáciách. A kedy sa systému dočkáme v sériovej produkcii? Avadhany tvrdí, že spoločnosť je v rokovaní s piatimi vplyvnými výrobcami. V menšom objeme sa má Activalve objaviť na produkčných autách už na budúci rok a v masovejšom meradle od roku 2020. Pravdepodobne vo vozidlách vyšších tried. Cena by pritom nemala byť oveľa vyššia ako v prípade vzduchových odpružení. Zatiaľ spoločnosť testovala nový podvozok na upravenom BMW radu 5 či elektrickej Tesle S. Výsledky sú priam magické.

ClearMont - tlmiče
		Activalve
ClearMont -
		tlmiče
		Activalve
+3ClearMont - tlmiče
		Activalve

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#tlmiče #ClearMotion
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
27. 8. 2018zdraženie1.278 €zdraženie1.434 €
20. 8. 2018zdraženie1.260 €zdraženie1.415 €
13. 8. 2018zlacnenie1.259 €zlacnenie1.413 €
6. 8. 2018zdraženie1.261 €zdraženie1.415 €
30. 7. 2018zdraženie1.260 €zdraženie1.400 €
23. 7. 2018zlacnenie1.235 €zlacnenie1.375 €
16. 7. 2018zlacnenie1.237 €zlacnenie1.384 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk