Yagalet: Rusi pokračujú vo vývoji ‘lietajúceho‘ kupé. Nejde o žart

14.07.2018 07:00

Prvý funkčný prototyp mal byť predstavený už na jar. Nestalo sa. Ruská spoločnosť zo Samary to však nevzdáva. Len posúva termín debutu svojho Yagaletu. Bude krížencom športového kupé a vznášadla.

Nová snímka odhaľuje namiesto roadsteru...
Nová snímka odhaľuje namiesto roadsteru príťažlivé kupé. Jeho tajomstvom je vzduchový vankúš, ktorý umožňuje vznášanie nad vodnou hladinou alebo inými povrchmi. Autor: Yagalet

Ruská spoločnosť Yagalet šokovala svet už vlani na jar, keď odhalila plán stavby zvláštneho lietajúceho športového roadsteru. Zdalo sa to ako bláznovstvo, ale najnovšie správy potvrdzujú, že Rusi to myslia naozaj vážne. Napriek časovému sklzu projektu, ktorý mal byť vo fáze funkčného prototypu už v máji, sa totiž firma, sídliaca v Samare, opäť pripomína. A pridáva novú ilustráciu. Tentoraz však v „šatách“ kupé. Cieľom je skrížiť výkonné dvojsedadlové športové auto so vznášadlom.

Pôvodná ilustrácia zachytávala len verziu...
Pôvodná ilustrácia zachytávala len verziu roadster. Autor: Yagalet

Yagalet by si mal teda poradiť okrem presvedčivej jazdy na asfalte aj s vodnou hladinou, ľadom, močarinami či so sypkými povrchmi. K premene z kupé na vznášadlo má stačiť jedno stlačenie na ovládači. Systém následne aktivuje vzdušný prstenec a ventilátor zabezpečujúci potrebný vztlak. Vyzerá to trochu šialene, ale rozhodne ide o menší technický rébus ako postaviť plnohodnotné lietajúce auto s krídlami. Prekvapením je, že Yagalet má staviť na čisto elektrický pohon.

S vysokou hmotnosťou akumulátorov bude preto bojovať pomocou karosérie postavenej z ultraľahkých kompozitných materiálov. Žiadne ďalšie podrobnosti nie sú známe, no viac sa vraj dozvieme ešte tento rok. Spoločnosť si verí, čo naznačuje zámer, že v prípade úspechu plánuje Yagalet rozšíriť ponuku aj o SUV a malé MPV. V Rusku s biednou infraštruktúrou by sa takýto obojživelník iste uplatnil. Predstavu o novinke si môžeme urobiť zatiaľ len na základe jedinej novej ilustrácie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #Yagalët
Články podľa značiek