Škoda Scala: Unikátny filter v novej klimatizácii uľahčí alergikom cestovanie

Senná nádcha je častou zdravotnou komplikáciou. Škoda sa preto rozhodla, že do nového modelu Scala namontuje klimatizáciu so špeciálnym filtrom, ktorý ochráni alergikov pred peľom a prachom.

31.07.2019 16:00
5837260 Foto:
Unikátny filter zabraňuje prieniku prachových a peľových častíc do interiéru.
debata (1)
Klimatizácia v aute je veľkým pomocníkom a mnoho ľudí si bez nej nevie predstaviť život. Má však aj svoje nevýhody. Jednou z nich je, že jej filter nasávaného vzduchu sa buď často zanesie, alebo si klimatizácia vyžaduje časté servisné zásahy. Česká automobilka Škoda sa preto rozhodla vybaviť svoj najnovší model Scala novou generáciou klimatizácie Climatronic. Tá má v sebe zabudovaný unikátny filter, ktorý zabraňuje prieniku prachových a peľových častíc do interiéru.

Alergikom by mala klimatizácia pomôcť zvládať presuny v aute aj v najkritickejších obdobiach roka. Systém bude účinný iba v plne automatickom režime a so zavretými oknami. Klimatizácia bude pracovať aj s uzatváraním vnútorného kolobehu vzduchu v kabíne. Pri vhodných podmienkach bude klimatizácia pracovať štandardne, no keď snímač zaznamená prítomnosť prachu alebo peľu, uzavrie prístup vzduchu zvonku.

Efektivitu klimatizácie podporuje aj druhý snímač, ktorý zachytí intenzitu a uhol dopadajúcich slnečných lúčov, vďaka čomu dokáže duálna klimatizácia prispôsobiť teplotu na každej strane auta zvlášť. Okrem vonkajšej a vnútornej teploty systém meria aj vlhkosť vzduchu.

V prípade modelu Scala bude nová klimatizácia súčasťou výbavy Style. Okrem novinky ju budú montovať aj do Octavie a Karoqu. V modeloch Superb a Kodiaq budú mať zákazníci k dispozícii trojzónovú verziu spomínanej klimatizácie. V budúcnosti zájdu vývojári ešte ďalej, a to v prípade elektromobilov, ktoré bude možné vychladiť ešte pred jazdou.

Škode vývoj a testy techniky spojenej s teplotou pomáhajú realizovať štyri klimatické komory. V nich možno nasimulovať podmienky od –60 do +40 stupňov Celzia. Okrem toho posiela prototypy aj do tropických a polárnych oblastí, aby si laboratórne výsledky otestovala v praxi. Vývoj klimatizácie je pritom dôležitý aj z hľadiska dizajnu. Výduchy musia návrhári umiestniť tak, aby prúdiaci vzduch nevytváral zbytočný hluk.

Unikátny filter zabraňuje prieniku prachových a...
Škoda Scala má klimatizáciu s unikátnym filtrom.
+4Škoda Scala má klimatizáciu s unikátnym filtrom.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatizácia #Škoda #filter #Škoda Scala #Climatronic
Články podľa značiek