Renault Arkana: Tak predsa. Ruské SUV-kupé zamieri nakoniec aj do zvyšku Európy

Kombináciu karosérií SUV a kupé obľubujú zväčša dizajnéri prémiových značiek. Renault však takýto model má, no ponúka ho len za ruskom trhu. To sa ale onedlho zmení. S Arkanou by sme sa mali stretnúť už v roku 2021.

05.11.2019 12:00
Renault Arkana - 2019 Foto:
Príchod Renaultu Arkana na európsky trh môžeme očakávať najskôr v roku 2021.
debata

Skĺbiť robustnosť SUV a eleganciu kupé určite nie je jednoduchá úloha. Ako prvé sa s ňou úspešne popasovalo BMW v roku 2009, ktoré modelom X6 zamiešalo karty medzi prémiovými značkami. Mercedes-Benz dokázal dohnať náskok bavorskej automobilky až o štyri roky modelom GLE Coupé a Audi sa dotiahlo „Q-osmičkou“, len nedávno. Pri rastúcej obľube SUV a crossoverov by sa dalo očakávať, že sa do experimentovania pustia aj neprémiové značky.

Renault Arkana - 2019
Renault Arkana - 2019
+16Renault Arkana - 2019

Na európskom trhu sme sa ničoho podobného zatiaľ nedočkali. Priaznivci Škody môžu zatiaľ iba závidieť čínskym motoristom, ktorí majú na výber okrem tradičných SUV karosérií aj štýlové varianty Kodiaq GT a najnovšie aj Kamiq GT. Podobnú taktiku zvolil aj Renault na ruskom trhu. Keďže do jeho portfólia patrí aj ruská automobilka AvtoVaz, je na tamojšom trhu dobre etablovaný a zorientovaný. Rusi si tak môžu zaobstarať štýlové a cenovo dostupné SUV s názvom Arkana.

Pod kapotou európskej verzie by mal pracovať... Foto: Renault
Renault Arkana - 2019 Pod kapotou európskej verzie by mal pracovať 1,3-litrový štvorvalec vyvinutý s koncernom Daimler.

Situácia sa však mení a potešia sa hlavne európski záujemcovia o SUV-kupé značky Renault. Model Arkana prejde homologizáciou a dostane sa do predaja aj na trhoch štátov Európskej únie. Bude však potrebovať veľa úprav z hľadiska emisií aj bezpečnosti, a tak môžeme jeho príchod očakávať najskôr v roku 2021.

Oproti ruskej verzii by tá európska mala dostať... Foto: Renault
Renault Arkana - 2019 Oproti ruskej verzii by tá európska mala dostať kvalitnejšie spracovaný interiér.

Pod kapotou európskej verzie by mal pracovať 1,3-litrový štvorvalec vyvinutý s koncernom Daimler, ktorý nájdeme pod kapotou viacerých modelov Renaultu, Dacie a Mercedesu-Benz. Výkon 110 kW (150 k) bude prenášať okrem manuálnej prevodovky aj automatická prevodovka CVT. Neskôr by sa mali do ponuky dostať aj ďalšie konfigurácie. Vylúčený nie je pohon oboch náprav ani naftová pohonná jednotka s objemom 1,5 litra.

Oproti ruskej verzii by tá európska mala dostať kvalitnejšie spracovaný interiér vrátane infotainmentu ovládaného cez dotykovú obrazovku a stredovej konzoly. V Európe by mala do ponuky pribudnúť aj výbava RS Line. Otázkou však ostáva cena. Kým na ruskom trhu je Arkana k dispozícii v prepočte za približne 14 000 eur, na európskych trhoch bude jej cena určite vyššia, a to pre väčšie nároky na bezpečnosť a ekologickosť prevádzky ako aj pre dopyt, keďže SUV sa u európskych motoristov tešia veľkej obľube.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Renault #kupé SUV #Renault Arkana
Články podľa značiek