Hybrid bez dotácie sa oplatí! Ktorý si vybrať?

19.11.2019 15:30

Štát spúšťa ďalšie kolo dotácií na elektrické a plug-in hybridné autá. Hybridy, ktoré majiteľ nemusí dobíjať, ostávajú mimo záujmu dotačnej politiky. Aktuálne môžu jednotlivci alebo firmy získať príspevok až 8-tisíc eur na nákup elektrického auta. Nákup plug-in hybridného vozidla, ktoré je možné nabíjať, štát podporí sumou 5-tisíc eur.

Hybridný model Toyota Yaris stojí minimálne 14...
Hybridný model Toyota Yaris stojí minimálne 14 790 eur. Autor: Toyota

Dotácie však neriešia problém nedostatočnej infraštruktúry nabíjačiek, na ktoré elektrické autá narážajú. Nabíjanie je navyše zdĺhavé. Obnovenie kapacity akumulátorov aj prostredníctvom rýchlonabíjacích staníc trvá desiatky minút. Problémom je taktiež dojazd týchto vozidiel, ktorý sa len ťažko vyrovná vozidlám so spaľovacími motormi.

Plug-in hybridné automobily majú spravidla menšiu kapacitu akumulátorov. Výrazne kratší dojazd kompenzuje prítomnosť spaľovacieho motora. Obe pohonné jednotky spolupracujú. Elektronika sa však nedokáže postarať o stav nabitia akumulátorov. Majiteľ auta ich musí dobíjať z externého zdroja. Ak tak neurobí, plug-in hybrid stráca výhody hybridnej technológie.

Hybridné modely od Toyoty sú aj bez dotácii...
Hybridné modely od Toyoty sú aj bez dotácii lacnejšie ako plug-in hybridy. Autor: Toyota

Hybrid bez nutnosti nabíjania z externej nabíjačky nestráca svoje výhody v žiadnych podmienkach. Automobil sa správa ako bežné vozidlo so spaľovacím motorom. O činnosti hybridného ústrojenstva vodič nemusí ani vedieť. Elektronika rozhodne, kedy vozidlo bude na pohyb využívať elektrický pohon, kedy spaľovací a kedy budú spolupracovať.

Elektronika auta získava energiu z rekuperácie brzdnej energie a priamo zo spaľovacieho motora. V oblasti tejto kategórie áut patria k lídrom značky Toyota a Lexus, ktoré hybridné modely predávajú už viac ako 22 rokov.

Hybridné automobily informujú vodiča aj o stave...
Hybridné automobily informujú vodiča aj o stave nabitia batérií. Autor: Toyota

Zákazník si pritom môže vybrať hneď z niekoľkých modelov, a to od malého mestského vozidla Yaris, cez rodinne zameranú Corollu, až po plnohodnotné SUV s označením RAV4. Vybrať si teda môže skutočne ktokoľvek, kto chce prispieť a jazdiť „zelenšie“.

Ekologickosť nemusí byť drahá

Na rozdiel od elektrických automobilov, hoci aj s podporou štátu, hybridy od Toyoty vás nemusia finančne zruinovať. Práve naopak, už za prijateľnú sumu si môžete zaobstarať hybridný model Toyota Yaris s cenou od 14 790 eur, Corollu hybrid od 19 590 eur, kompaktný populárny crossover C-HR hybrid s cenou od 21 990 eur či priestrannú „RAV-ku“ opäť s hybridným pohonom od 30 590 eur. Lexus využíva hybridnú technológiu prakticky v každom svojom modeli.

Hybridy nabíjačku nepotrebujú. Nabíjať je možné...
Hybridy nabíjačku nepotrebujú. Nabíjať je možné len plug-in hybridy a elektromobily. Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Už v základe dostanete pri modeloch Toyota solídne nabitú výbavu, keď je samozrejmosťou nielen automatická bezstupňová prevodovka, ale aj mnohé moderné asistenčné a bezpečnostné systémy, ktoré vodičovi i posádke spríjemňujú jazdu. Dynamika je pri každom z vozidiel dostatočná, takže nemusíte robiť žiadne kompromisy, no jazdíte lacnejšie a s ohľaduplnosťou k životnému prostrediu.

Čiže áno, ak chcete jazdiť na aute bez akéhokoľvek obmedzenia a užívať si nižšie náklady na prevádzku, hybrid je na Slovensku určite popredná voľba. Tento článok vznikol v spolupráci s Toyota Central Europe – Slovakia.

Porovnanie: Ponuka na Slovensku v prípade elektromobilov: napríklad malý elektromobil od francúzskej značky Peugeot vás vyjde po znížení ceny o dotáciu stále na 23-tisíc eur. Hybrid rovnakej veľkosti u nás ponúka len Toyota, model Yaris. Avšak jej cena sa začína na 14 790 eurách.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plug-in hybrid #hybrid #dotácie na elektromobily #dotácie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek