Zlodejov lákajú autobatérie. Ich chabý trik zachytila kamera

, 26.12.2019 06:00

Čoraz viac sa zlodeji zameriavajú na jednoduchšie krádeže drahších komponentov odstavených automobilov. Kedysi kradli katalyzátory, dnes sú to batérie. Hlavne tie, ktoré obsahujú hybridné vozidlá, no nepohrdnú ani batériou z kamióna.

VIDEO: Chabý trik zlodeja, ktorý sa snažil ukradnúť autobatériu, zachytila kamera.

Zlodeja autobatérie si všimla v skorých ranných hodinách 16. decembra brnenská mestská polícia. Obsluhe kamier mestskej polície sa nepozdával muž, ktorý sa krčil zo zapnutým svetlom pri parkujúcom nákladnom vozidle. Išlo o chabý trik. Muž sa obozretne okolo seba rozhliadol a potom v podrepe strčil ruku do priestoru, kde sú v bočnej časti vozidla umiestnené autobatérie. Muž v jednom okamžiku trhol, keď sa pod vozidlom výrazne zaiskrilo.

Strážnikom najprv povedal, že iba niekoho čaká. Avšak, keď mu povedali, že ho sledujú kamery, priznal sa k úmyslu autobatériu odniesť. Nasvedčovala tomu aj skutočnosť, že na autobatérii chýbal kryt a ležalo na ňom náradie.

Zlodej mal však pre strážnikov ešte pár ďaľších bonusov. V aute mal ešte dve ukradnuté autobatérie, auto na ktorom prišiel malo prepadnutú technickú kontrolu a nevedel preukázať, kde k autu prišiel. Muž taktiež nevlastnil vodičské oprávnenie. Muž bol triezvy avšak pod vplyvom návykových látok. Prípad bol postúpený polícii pre podozrenie z trestného činu.

Prípady zo sveta hovoria o novom trende.

Kradnú sa batérie hybridných vozidiel. „Je to veľmi organizované,“ priznal automechanik Toyoty Jeff Garcia. Len uňho v servise čakajú na nový akumulátor po krádeži štyri ďalšie Priusy. Takáto krádež je veľmi výnosná. Nový NiMH akumulátor pre hybridnú Toyotu stojí okolo 5 000 dolárov. A to nehovoríme o elektromobiloch s modernejšími li-ion akumulátormi či o plug-in hybridoch, kde sa ceny pohybujú v desiatkach tisícoch dolárov či eur.

Prípad z Londýna ukazuje ako zlodeji zdvihli Prius. V San Francisku stačilo rozbiť bočné okienko, vozidlo otvoriť, vybrať zadné sedadlá a odstrihnúť káble. Dlhoprstí uspeli. I keď to musela byť riadna fuška. Batéria pre Prius má okolo 80 kg.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zlodej #autosúčiastky #autobatéria
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek