Toyota Woven City: Toyota postaví mesto hudúcnosti. Bude to živé laboratórium

10.01.2020 19:00

Na veľtrhu CES v Las Vegas predstavuje Toyota nezvyčajný projekt „Tkaného mesta“. Nejde o fikciu. S výstavbou začne už budúci rok. Domov v ňom nájde 2 000 ľudí.

Nádherné mestečko Woven City vyrastie na úpätí...
Nádherné mestečko Woven City vyrastie na úpätí magickej hory Fudži. Energeticky bude plne sebestačné. Autor: Toyota

Nebýva zvykom, aby sa automobilka pustila do architektúry či dokonca do urbanizmu. Najväčší svetový výrobca áut, japonská Toyota, to však myslí vážne. Na veľtrhu spotrebnej elektroniky prezentuje projekt mesta blízkej budúcnosti, takzvaného Woven City. Tkané mesto má byť uhlíkovo neutrálne a využívať veternú, slnečnú a geotermálnu energiu a tiež energiu vodíkových palivových článkov. Nejde o žiadnu fikciu. Stavebné práce na pozemku s rozlohou 708 000 štvorcových metrov a výhľadom na monumentálnu horu Fudži odštartujú už na budúci rok. Domov v ňom nájde 2 000 ľudí, nielen samotní obyvatelia vybraný zo zamestnancov Toyoty, ale aj vedci, ktorí budú testovať a rozvíjať svoje nápady.

Doprava bude vo Woven City rozdelená do troch...
Doprava bude vo Woven City rozdelená do troch vzájomne pretkaných zón – pre chodcov, mikromobilitu a autonómne vozidlá. Autor: Toyota

„Tkané mesto bude miestom, kde ľudia žijú, pracujú, relaxujú a zúčastňujú sa života v živom laboratóriu,“ hovorí prezident Toyoty Motor Akio Toyoda. Toyota verí, že Woven City sa stane príkladom pre výstavbu nových miest. Na projekte spolupracovala s dánskou architektonickou kanceláriou BIG-Bjarke Ingels Group slávneho architekta Bjarke Ingelsa, ktorý nechal svoju stopu napríklad na novom World Trade Centre v new Yorku alebo na novom centre spoločnosti Google. Architekti celkom „preprogramovali“ súčasný princíp fungovania ulíc. Mobilitu rozdelili do troch zón. Primárna cesta bude slúžiť výlučne rýchlejším autonómnym vozidlám s nulovými emisiami.

Architekti v Tkanom meste spojili tradičné...
Architekti v Tkanom meste spojili tradičné materiály ako miestne drevo s najpokrokovejšími technológiami – robotikou, autonómiou či umelou inteligenciou v domácnostiach. Autor: Toyota

Toyota počíta s autonómnymi „kontajnermi“ e-Palette, ktoré môžu prepravovať ľudí či tovar. Druhá úroveň bude promenádou pre mikromobilitu, teda pre bicykle alebokolobežky. Tretia úroveň bude čosi ako lineárny park pre chodcov, bude určená na pohyb a relax. Nadväzovať bude na ekologický koridor mieriaci k hore Fudži a do údolia Susono. Všetky tri typy ulíc sú vzájomne popretkávané tak, aby tvorili organickú sieť, ktorá prispeje k rýchlejšiemu testovaniu autonómnych technológií. Budovy budú využívať ako stavebný materiál drevo z miestnych zdrojov. Spracované má byť tradičnými metódami japonských stolárov. Strechy budú pokryté solárnymi panelmi. Flóra bude navrhnutá tak, aby bolo mesto zelené po celý rok.

Tradícia sa tu spojí s najmodernejšími technológiami – robotikou a umelou inteligenciou. „V dobe, keď technológia nahrádza a odstraňuje naše tradičné miesta fyzických stretnutí, sme izolovanejší ako kedykoľvek predtým. Tkané mesto je však navrhnuté tak, aby umožňovalo technológiami posilňovať osobný kantakt,“ hovorí Ingels. Tvorcovia dúfajú, že návrh podporí budovanie podobných komunít.„Predstavte si inteligentné mesto, ktoré vedcom a inžinierom umožňuje slobodne testovať nové technológie, ako sú autonómia, osobná mobilita, robotika či umelá inteligencia v prostredí skutočného sveta,“ hovorí Akio Toyoda.

Toyota
		Woven City Project -
		2020
Toyota
		Woven City Project -
		2020
+5Toyota Woven City
		Project -
		2020

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Woven City #Toyota #mesto #architekrúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
9. 12. 20191.232 €1.324 €
2. 12. 2019zlacnenie1.232 €zlacnenie1.324 €
25. 11. 2019zlacnenie1.233 €1.326 €
18. 11. 2019zlacnenie1.235 €zdraženie1.326 €
11. 11. 2019zlacnenie1.242 €zdraženie1.324 €
4. 11. 2019zdraženie1.243 €zdraženie1.317 €
28. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR