Tesla mala v Kansase zákaz vystavovať. Lenže ‘láska‘ nepozná prekážky

04.05.2020 16:00

V niektorých amerických regiónoch má Tesla zákaz predávať svoje autá a tiež sa zúčastňovať na autosalónoch. Fanúšikovia kalifornskej značky v Kansase sa ale vynašli.

Keď Tesle zakázali účasť na Kansas City Auto...
Keď Tesle zakázali účasť na Kansas City Auto Show, urobila si svoj vlastný „autosalón“ priamo pred bránami výstaviska. Presnejšie, postarali sa o to priaznivci kalifornskej automobilky. Autor: Pravda, Electrec

Americké pravidlá predaja áut sa v jednotlivých štátoch odlišujú. Tak napríklad v Kansase je zakázané, aby automobilka predávala autá priamo, teda bez dílerskej siete. Vymohla si to tamojšia Asociácia predajcov vozidiel. Lenže presne s takýmito pravidlami nesúhlasí kalifornská Tesla. Tá už roky presadzuje predaj svojich modelov cez internet, čím zvyšuje vlastnú maržu a zároveň znižuje konečnú cenu áut, pretože v nej nefiguruje zisk predajcu. Má síce svoje galérie, ale tam svoje autá len vystavuje. Následný predaj sa odohráva opäť on-line.

Nemožno sa čudovať, že kansaskí predajcovia áut majú Teslu tak trochu v „zuboch“. Podľa ich pravidiel nemá táto značka právo zúčastňovať sa ani tamojšieho autosalónu, ktorého je asociácia usporiadateľom. „Predajná a servisná zmluva s výrobcom automobilov je kritériom pre pripojenie k združeniu. Obchodný model spoločnosti Tesla nezahrňuje obchodné zastúpenie, a preto nepatrí do združenia,“ odôvodnila Asociácia odmietavý postoj k účastiTesly na Kansas City Auto Show.

Lenže fanúšikovia Tesiel mali na vec celkom iný názor. A rozhodli sa podľa toho aj zariadiť. Majitelia týchto elektromobilov, združení v miestnom funklube, usporiadali dvojdňovú prezentáciu kompletného výrobného programu na parkovisku priamo pred bránami výstaviska. Návštevníkov následne lákali na prehliadku vlastných áut vrátane predvádzacích jázd. Vraj sa po prvej skúsenosti s Teslou niektorí z nich dokonca rozhodli, objednať vlastné auto. Ako sa zdá, akcia bola úspešná.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #Tesla #Kansas #autosalón
Články podľa značiek