Šok: Mitsubishi v Európe končí. Outlander už neprivezie

Japonská automobilka oznámila, že končí z uvádzaním nových modelov v Európe. V podstate to znamená, že v tomto regióne to zakrátko zabalí. Väz jej však lámu nielen emisie.

05.08.2020 16:00
debata (3)
Čoskoro sme sa mali dočkať nového Mitsubishi... Foto: Carscoops
Mitsubishi Outlander - 2021 kamufláž Čoskoro sme sa mali dočkať nového Mitsubishi Outlander na základoch Nissanu X-Trail. Do Európy však už nedorazí. A ani žiaden ďalší nový model.

Európa straší automobilky takmer nesplniteľnými emisnými limitmi a astronomickými pokutami v prípade, ak ich výrobcovia nesplnia. Výsledkom je, že k európskemu trhu prehodnocujú postoj viaceré automobilky, napríklad aj japonské Mitsubishi. Aby dokázalo prežiť bruselské normy, muselo by investovať. A na to dnes jednoducho nemá. Do náročného obdobia vstupovalo i tak s podlomenými kolenami, ako súčasť aliancie Renault-Nissan, ktorá sama nestíha počítať straty. A do toho všetkého zasiahla koronakríza. Takže Mitsubishi dá od Európy ruky preč, podobne ako nedávno Infiniti alebo dávnejšie Chevrolet.

Po Nissane a Renaulte oznámila aj značka troch diamantov svoj strategický plán s poetickým názvom „Malý, ale krásny“. Jeho cieľom je do dvoch rokov znížiť fixné náklady o 20 %, prevádzkový zisk zvýšiť na 400 miliónov eur a maržu na 2,3 %. To znamená koniec všetkých málo výnosných biznisov. A Európa k nim nepochybne patrí, pretože kým na trhu v Ázii má Mitsubishi podiel 6,4 %, na starom kontinente je to len jedno percento a v Severnej Amerike dokonca len 0,9 %. Udržiavať tento malý podiel by bolo do budúcnosti extrémne drahé. Celé sa to začne zmrazením uvádzania nových modelov. Takže priaznivci značky môžu zabudnúť na nový Outlander, nový pikap L200 aj na pripravovaného nástupcu mestského Mirage.

V ponuke ostanú len súčasné modely, ktoré už dnes v podstate presluhujú. Platí to nielen o Outlanderi, ale najmä menšom ASX, ktoré je na trhu so štyrmi modernizáciami neuveriteľných jedenásť rokov. Navyše oba modely prišli o naftové motory. Minulosťou je kedysi slávny Lancer, nehovoriac o niekdajšej terénnej ikone – Mitsubishi Pajero. To končí celosvetovo. A „nový“ Eclipse Cross je len o ďalším derivátom ASX a Outlanderu, čo prezrádza zhodný rázvor náprav. Takže aj samotné Mitsubishi má podiel na súčasnej situácii. Hovoriť len o zlom Bruseli a koronakríze by bolo zavádzaním. Pozrime sa, čo v Európe za posledných 15 rokov dokázali kórejské značky Kia či Hyundai a kam to dotiahli slávne diamaty.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Európa #Mitsubishi
Články podľa značiek