Záhada: V Saudskej Arábii objavili desiatky sovietskych áut

07.08.2020 18:00

Kedysi slávne Volgy či Moskviče majú svoju éru už dávno za sebou. Ak by ste ich dnes aj niekde očakávali, tak možno v Rusku, no rozhodne nie v Saudskej Arábii, krajine ropy a bohatých šejkov. Lenže práve tu ich našli desiatky.

Takýto pohľad by ste možno očakávali niekde...
Takýto pohľad by ste možno očakávali niekde neďaleko Moskvy alebo Petrohradu, lenže tieto snímky pochádzajú zo Saudskej Arábie. Autor: auto.mail.ru

O zaujímavom objave informuje ruský web auto.mail.ru. Prináša snímky viacerých Volg GAZ-21, ktoré stoja kdesi v opustených skladoch neďaleko mesta Mekka. Ako sa sem dostali, nik presne nevie. Ruské autá neboli totiž na Arabskom polostrove rozšírené. Cesty ovládali skôr tie americké. V každom prípade sú tu a vyzerajú, akoby pochádzali z jednej jedinej zásielky. Spája ich totiž identický belasý lak. Jedna z teórií tvrdí, že mohli roky pracovať v taxislužbách a po skončení ich misie ich jednoducho odstavili.

Jedna z teórií tvrdí, že objavené Volgy slúžili...
Jedna z teórií tvrdí, že objavené Volgy slúžili ako taxíky v Mekke. Napovedá tomu jednotné belasé lakovanie. Autor: auto.mail.ru

Modely, ktoré možno podľa masky identifikovať ako tretiu sériu vyrábanú od roku 1961 až do roku 1968, nie sú práve v dobrom stave. Všetkým napríklad chýba motor. Pravdepodobne tieto 4-valce s objemom 2,5 litra a výkonom minimálne 75 koní demontovali a použili na iné účely. Na druhej strane prekvapí, že napriek pokročilému veku nie sú Volgy úplne zničené koróziou. To len dokladuje, že GAZ-21 bol odolným a takmer nezničiteľným strojom, postaveným pre ťažké ruské podmienky. V šesťdesiatych rokoch sa tieto vlastnosti nepochybne hodili aj v Saudskej Arábii.

Ani v jednej Volge už nie je jej 2,5-litrový...
Ani v jednej Volge už nie je jej 2,5-litrový 4-valec. Autor: auto.mail.ru

Rovnako ako dizajn, ktorý evokoval americké modely. Rusi si totiž krivky „cárovnej“ požičali z Opelu Kapitan. Ruský web je dokonca presvedčený, že niektoré exempláre by ešte stáli za renováciu. Uvidíme, či by sa našiel niekto, kto by mal o to záujem. Mohli by však poslúžiť aspoň ako cenný zdroj náhradných dielcov, ktorých dnes nie je nazvyš. Masky, reflektory, disky kolies – to všetko pôsobí veľmi zachovalo. Ak však niekto navštívi tento sklad, do oka mu skôr padnú iné „kúsky“. Na rovnakom mieste sa totiž našlo napríklad aj BMW 1600 či americké autá z päťdesiatych ro­kov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Volga #Saudská Arábia #GAZ-21
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek