Fotograf našiel v opustenej škole americké ‘hot rody‘. Stoja tu už roky

02.10.2020 18:00

V škole, a už vôbec nie roky opustenej, by ste asi nečakali, že nájdete automobilové poklady. Lenže americký fotograf mal to šťastie.

Táto bývalá základná škola v Munnsville sa v...
Táto bývalá základná škola v Munnsville sa v osemdesiatych rokoch zmenila na tuningovú dielňu. Autá sa v nej upravovali až do konca milénia. Potom všetko zmenila tragédia. Autor: Bryant Neal

Bryant Neal je jedným z tých fotografov, ktorých fascinujú opustené miesta. Sú trochu desivé, no o to príťažlivejšie. Už dávno mal vyhliadnutú tajuplnú a chátrajúcu školskú budovu v Munnsville. Pri tomto zamestnaní neváhal a niekoľkokrát sa pokúšal dostať s fotoaparátom do uzamknutého areálu. Ale neúspešne. Spustil alarm a musel utiecť alebo sa mu obyvatelia tohto mestečka vyhrážali privolaním polície, už keď robil zábery exteriéru. Nakoniec ale Bryant narazil na správcu tejto nehnuteľnosti, a ten bol na jeho prekvapenie veľmi ochotný. A ešte k tomu zhovorčivý. Ponúkol mu rýchlu obhliadku objektu. A stálo to za to.

V útrobách školy by ste možno očakávali staré lavice, tabule či knižnicu. Nič také tu ale nie je. Interiér schováva automobilové poklady. V tejto škole, postavenej v 1930, sa už totiž od osemdesiatych rokov neučilo. Kúpil ju súčasný vlastník, fanatik do úpravy áut. Telocvičnu prerobil na dielňu a začal stavať typické americké hot rody. Darilo sa mu. Jeho kreácie mierili ku klientom v celých Spojených štátoch. Na prvom poschodí zriadil byt pre svoju rodinu a na druhom zas ubytovacie priestory pre zamestnancov. Firma napredovala, no všetko zmenila jedna tragická daždivá noc na prelome milénií.

Dve dekády opustená budova ukrýva americké hot...
Dve dekády opustená budova ukrýva americké hot rody. Napríklad predprodukčný Mustang „Roush“, Corvette C4 alebo desivý Cadillac Deville s plameňometmi. Autor: Bryant Neal

Keď majiteľ firmy naložil na príves ďalší zo svojich hot rodov, aby ho odviezol k zákazníkovi, nechtiac ho pri cúvaní zrazil zamestnanec. Utrpel mnohopočetné zranenia, z ktorých sa dodnes nedostal a ktoré mu zabránili pokračovať v práci. Miesto začalo bez šéfa chátrať a navyše jeden z bývalých pracovníkov vykradol obchod s cennými dielmi či motormi a zmizol v nenávratne. V školskej budove ostalo množstvo rozpracovaných projektov, ktoré už nemal kto dokončiť. A tak tu stoja dodnes. Majiteľ sa odsťahoval na Floridu a budovu predáva, no nevie, či sa dokáže rozlúčiť s autami.

Napríklad aj so vzácnym Fordom Mustang „Roush“ z roku 1999, ktorý má patriť k hŕstke predprodukčných exemplárov, ktoré automobilka odoslala najväčším dílerom ešte predtým, než ho uviedla na trh. Nachádza sa tu aj Cadillac Deville z roku 1966 s motorom V8 502 a nasávacím otvorom v prednej kapote či gigantickými plameňometmi namiesto výfukov. Oldsmobile Cutlass zas majiteľ venoval svojej dcére na 16. narodeniny, no tá ho vraj nechcela, a tak auto ostalo stáť v „telocvični“. Zaujímavejší osud mal Chevrolet Corverte C4.

Jedného dňa si ho požičal syn majiteľa dielne, ktorému ho ukradli. Po rokoch sa ale ukázalo, že s ním v skutočnosti nabúral a keďže sa to bál povedať otcovi, polícii nahlásil krádež. Auto sa objavilo až po desiatich rokoch, keď majiteľa kontaktovala polícia z NewYorku. Auto bolo schované v lese, až kým ho neobjavili poľovníci. Bryant Neal tu videl v opustených triedach aj ďalšie zaujímavé projekty, napríklad Chevrolet z roku 1939, Ford Model A s motorom Hemi a množstvo iných, ktoré sa mu ale nepodarilo odfotografovať. Svoj príbeh uzatvára Bryant dúfajúc, že sa na toto magické miesto s pohnutým osudom ešte raz vráti.Kompletnú galériu si môžte pozrieť tu.

Opustená škola - staré autá v Munnsville
Opustená
		škola - staré autá v Munnsville
+11Opustená škola -
		staré autá v Munnsville

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#veterány #USA #dieľňa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek