Zmení český vedec budúcnosť elektromobilov? Recept má byť lítium-síra

, 07.10.2020 12:00

Patentovaná lítium-sírová batéria brnenského vedca Tomáša Kazdy by mohla zmeniť svet elektromobilov. Záujem o novú technológiou prejavila už ja nórska súkromná spoločnosť. Dokonca plánuje postaviť továreň na batérie vrátane prototypovej linky.

Nová batéria na princípe lítium-síra by mala...
Nová batéria na princípe lítium-síra by mala priniesť najmä zvýšenie energetickej hustoty a teda kapacity batérií pre elektromobily. (ilustračná snímka) Autor: Toyota

Pred dvoma rokmi podal český vedec Tomáš Kazda z Fakulty elektrotechniky a komunikačných technológií VUT (Vysoké učení technické) v Brne európsky patent na úpravu lítium-sírových batériových článkov. Tie majú podľa neho znamenať budúcnosť v uchovávaní elektrickej energie. Ním patentovaná úprava elektród umožňuje zachovať podobný počet nabíjacích cyklov, aký je bežný u dnes dostupných akumulátorov, avšak s niekoľkonásobne vyššou kapacitou.

Na výskume sa podieľal aj nórsky partner, ktorý chce budúci rok začať s výstavbou továrne. Prvá časť stavby má byť hotová v roku 2024. Hlavným odberateľom majú byť predovšetkým európske automobilky. "V súčasnej dobe ide viac ako 60 percent vyrobených Li-ion akumulátorov do oblasti automobilového priemysleu, a to nielen do elektromobilov, ale aj elektrických autobusov. Hlavným odberateľom je jednoznačne doprava. Začínajú sa tiež vyrábať elektrické vlaky, ktoré umožnia dojazd na batériu v oblastiach, kde už nie je trať elektrifikovaná, "uviedol Kazda.

Nórsky výrobca chce okrem klasických Li-ion batérií postupne ponúknuť alternatívu, preto by mal jeden z modulov pripravovanej továrne zahŕňať aj výrobnú linku nového typu batérií na princípe lítium-síra. Batérie na princípe lítium-síra predstavujú alternatívu k súčasným lítium-iónovým (li-ion) akumulátorom a môžu znamenať posun v oblasti elektromobility, uviedla v tlačovej správe hovorkyňa VUT Radana Koudelová. Očakáva sa, že nový typ batérie by umožnil zvýšiť dojazd elektromobilov až na 1 000 km. Výhodu je aj to, že nevyužívajú vzácne kovy, čo znamená nižšiu cenu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Tomáš Kadza #elektromobily #batérie #akumulátory
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek