Diaľničná spoločnosť porušila pravidlá, musí vrátiť vyše 100 miliónov eur

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) musí vrátiť vyše stopätnásť miliónov eur, ktoré získala vo forme nenávratných finančných príspevkov na výstavbu štyroch úsekov diaľníc D1 a D3.

04.12.2020 12:00
debata (4)
NDS  urobila chyby pri verejnom obstarávaní... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
rýchlostná cesta R7 NDS urobila chyby pri verejnom obstarávaní štyroch diaľničných úsekov.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) musí vrátiť vyše stopätnásť miliónov eur, ktoré získala vo forme nenávratných finančných príspevkov na výstavbu štyroch úsekov diaľníc D1 a D3, financovaných najmä z európskych peňazí. Môže za to porušenie pravidiel Európskej únie (EÚ) pri verejnom obstarávaní spomínaných diaľničných úsekov.

Štátna akciovka je povinná za dva a pol roka postupne vrátiť rezortu dopravy a výstavby 115,7 milióna eur, z čoho pripadá na zdroje EÚ celkovo 98,35 milióna eur a na prostriedky štátneho rozpočtu v rámci spolufinancovania projektov zvyšných 17,35 milióna eur. Dlh NDS predstavuje takmer 80 percent z celkového tohtoročného objemu dotácií od štátu.

Problematické úseky

Diaľničiari majú v prípade projektov výstavby druhej fázy úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka uhradiť 56,7 milióna eur a úseku D1 Budimír – Bidovce 36,6 milióna eur. V súvislosti s realizáciou druhej fázy úseku D3 Svrčinovec – Skalité musia zaplatiť 20,7 milióna eur a úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec 1,7 milióna eur.

„Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako riadiaci orgán vykonalo administratívnu finančnú kontrolu na uvedených projektoch a identifikovalo porušenia v rámci verejného obstarávania, za ktoré udelilo finančnú opravu, ktorá zodpovedá hodnote vyčíslenej v dohode o splátkach,“ informoval portál NašaDoprava.sk poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu Ivan Rudolf.

Splácať budú postupne

NDS sa v dohodách s rezortom dopravy zaviazala uhradiť dlh v prípade štyroch diaľničných projektov v šiestich splátkach.

Prvú zaplatí do 28. apríla 2021 a poslednú do 28. apríla 2023. O splátkový kalendár NDS požiadala, lebo v prípade zaplatenia celého záväzku by sa jej výrazne zhoršili ekonomické a sociálne podmienky.

Diaľničiari sa k téme a dopadom úhrady splátok na financovanie výstavby úsekov nevyjadrili. Spoločnosť medzitým uzavrela zmluvu o financovaní so Všeobecnou úverovou bankou s celkovým limitom 50 miliónov eur a so splatnosťou 30. novembra 2021. NDS môže úver použiť len na financovanie svojich prevádzkových potrieb.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #diaľnica D1 #Národná diaľničná spoločnosť #diaľnica D3
Články podľa značiek