Nemecká továreň Tesly sa ešte nestavia a už je v problémoch

chranári tvrdia, že plánovaný závod môže ohroziť kvalitu pitnej vody a spôsobiť ďalšie škody na životnom prostredí.

, 23.12.2020 12:00
Giga Berlin-Desktop-V4
Nemecká továreň Tesly sa ešte ani nezačala stvať a už má problémy s ekológmi.
5

Gigafactory Berlin-Brandenburg by mala byť najvyspelejším veľkokapacitným výrobným závodom elektromobilov na svete. Po uvedení do prevádzky by sa tam mal vyrábať predovšetkým Model Y. Vyzerá to však tak, že táto továreň bude mať veľké problémy s tým, aby získala povolenie na stavbu. Paradoxne, problémy má práve so životným prostredím.

Nemecký súd totiž zakázal výrub stromov v niektorých častiach lokality neďaleko Berlína, kde má stáť nová továreň automobilky Tesla. Najvyšší správny súd pre mesto Berlín a spolkovú krajinu Brandebursko tým potvrdil rozhodnutie súdu nižšej inštancie.

V Nemecku by sa mala vyrábať Tesla Model Y. Foto: Tesla
Tesla Model Y V Nemecku by sa mala vyrábať Tesla Model Y.

Verdikt konkrétne spomína oblasti na okraji pozemku, ktoré sú domovom viacerých chránených živočíchov. Súd ďalej upozornil, že Tesla v stanovenom čase nepredložila informácie k možnému financovaniu projektov na revitalizáciu krajiny. Konečný termín pre ich poskytnutie uplynul tento týždeň.

Prípravné práce na výstavbe závodu automobilky Tesla napadli dve ochranárske združenia. Predbežný súdny zákaz výrubu stromov dosiahli vo februári. Ochranári tvrdia, že plánovaný závod môže ohroziť kvalitu pitnej vody a spôsobiť ďalšie škody na životnom prostredí. Iný súd predtým rozhodol v prospech Tesly.

Americká spoločnosť Tesla plánuje podľa skorších vyhlásení pri Berlíne vyrábať 150-tisíc elektrických áut ročne. Podľa firemných dokumentov chce automobilka v Grünheide produkovať vozidlá Model 3 a Model Y a tiež „budúce modely“. Prvý závod Tesly v Európe má montovať celé elektromobily a produkovať aj batérie. Uvedenie do prevádzky Tesla plánuje v júli 2021.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Tesla Nemecko #Tesla #elektromobily
Články podľa značiek