Dacia Duster: Zdá sa vám rumunské SUV málo terénne? Nemci majú recept

28.12.2020 06:00
29-origin-6733089
Hlavné predné svetlá ostali nezmenené, no v nárazníku a nad čelným aj zadným oknom pribudli prídavné LED svetlomety. Autor:

Nemožno povedať, že by Duster splýval v dave, no nemecká firma Prior Design sa rozhodla ukázať, ako sa dá jeho terénna DNA využiť naplno.

Koncepty nezávislých úpravcov a dizajnérov sú bežnou súčasťou automobilového sveta. Tí si na rozdiel od výrobcov môžu dovoliť popustiť uzdu fantázií, lebo ich výtvory cielia na užšiu fanúšikovskú základňu a viac prispievajú k marketingu ako ku zisku z predaja. Zvyčajne sa tak do ich hľadáčika dostanú prémiové modely, v ktorých vidia potenciál pre vylepšenie.

Kovovú ochranu
		dostali aj zadné
		svetlá.
Hlavné predné svetlá
		ostali nezmenené, no
		v...
Na najťažšie terénne
		úseky je Duster
		vybavený...

Nemecká „tunnerská“ firma Prior Design je známym hráčom na trhu automobilových úpravcov. Tentoraz však siahla po presnom opaku prémiovosti. Jej najnovší výtvor je terénna úprava nízkonákladového rumunského SUV Dacia Duster. Hoci by sa mohlo zdať, že Duster je dostatočne vyzbrojený do terénu, až nemecký koncept ukazuje, čo všetko by sa ešte dalo vylepšiť.

Kovovú ochranu dostali aj zadné svetlá.
Kovovú ochranu dostali aj zadné svetlá. Autor: Prior Design

O modifikácii pohonnej jednotky Prior designe neprezrádza nič, no z hľadiska vonkajšieho dizajnu je čo obdivovať. Základom sú masívne terénne pneumatiky s hlbokým dezénom, ktoré si vyžiadali aj rozšírenie blatníkov, čo dodáva upravenému Dusteru široký postoj vzbudzujúci rešpekt. Rezerva má svoje miesto na špeciálnom strešnom nosiči.

Na najťažšie terénne úseky je Duster vybavený...
Na najťažšie terénne úseky je Duster vybavený navijakom v prednom nárazníku. Autor: Prior Design

Okrem nekompromisného obutia zlepšuje schopnosti v teréne aj ochrana podvozka, ktorá prechádza do výrazného predného nárazníka. Kovovú ochranu dostali aj zadné svetlá. Okrem toho prednú masku zdobia červené detaily a vzadu dominujú dve koncovky výfukového potrubia. Hlavné predné svetlá ostali nezmenené, no v nárazníku a nad čelným aj zadným oknom pribudli prídavné LED svetlomety.

Z hľadiska funkčnosti si upravená Dacia Duster môže dovoliť aj hlbšie brody, keďže nasávanie do motora je vyvedené tzv. šnorchlom. Na najťažšie terénne úseky je Duster vybavený navijakom v prednom nárazníku.

Či sa táto úprava dostane do bežnej ponuky spoločnosti Prior Design ukáže až čas. V Nemecku by sa určite dostatok záujemcov našlo, zvlášť, keď je známe, že tamojšia komunita nadšencov off-roadovej jazdy veľmi ťažko niesla správu, že Lada sťahuje z tamojšieho trhu model 4×4, známy z minulosti ako Niva, pre veľmi prísne emisné limity EÚ. Možnože práve takáto Dacia Duster by bola uspokojivou náhradou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Prior Design #off-road #koncept #Dacia Duster #Dacia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek