Predaj áut skupiny Hyundai-Kia výrazne klesol, straty im spôsobili aj problémové motory

, 04.01.2021 10:40
Kia - výroba motorov Žilina
Hyundai a Kia zaevidovali najnižšie predaje za uplynulých 10 rokov, navyše majú problém aj s motormi, pri ktorých hrozí riziko požiaru. Autor:

Okrem poklesu predaja automobilkám Hyundai a Kia obrovské straty spôsobuje aj problém v zámorí, kde budú musieť kvôli riziku požiaru v niektorých modeloch vymieňať celé motory.

Juhokórejský Hyundai Motor a jeho sesterská automobilka Kia Motors očakávajú v tomto roku zotavenie globálneho dopytu po autách. Vlani šiesty rok po sebe nesplnili svoj celoročný predajný cieľ.

V roku 2020 kombinovaný globálny predaj Hyundai a Kia padol o 13 % na 6,35 milióna vozidiel. To bolo najmenej od roku 2010 (5,74 milióna) a výrazne pod ich cieľom stanoveným vlani v januári na 7,54 milióna áut. V tomto roku automobilky počítajú s nárastom kombinovaného predaja na 7,08 milióna vozidiel.

Vlani odbyt tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu, predovšetkým sprísnenie protipandemických opatrení v mnohých krajinách v posledných mesiacoch.

Skupina má však v zámorí aj ďalší veľký problém, ktorý jej spôsobuje mnohomiliónové škody – týka sa zážihových motorov vo vybraných modeloch oboch značiek, pri ktorých hrozí vznik požiaru.

Problém je natoľko rozsiahly, že v tomto roku čakajú obe automobilky obrie zvolávacie akcie, pričom pri niektorých modeloch bude dokonca nutné vymeniť kompletné motory. Oficiálne sa tento problém zatiaľ Európy netýka. Viac si ňom môžete prečítať v našom článku: Hyundai a Kia budú musieť meniť motory! Toto bude drahé.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#predaj áut #Kia #Hyundai
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek