Škoda Octavia je Slovenským autom roka 2021. Tucson ostal za ňou

13.02.2021 16:00

Vo finále 25. ročníka novinárskej ankety Auto roka v Slovenskej republike zvíťazila štvrtá generácia Škody Octavia pred Hyundaiom Tucson a Land Roverom Defender, vyrábaným v Nitre.

Octavia ukázala v 25. ročníku ankety chrbát...
Octavia ukázala v 25. ročníku ankety chrbát svojim súperom. A to s náskokom. Pritom stavia na overených hodnotách. Darí sa jej však aj v iných regionálnych anketách. Autor: Škoda-Auto

Aj napriek pandémii sa vlani podarilo uskutočniť všetky kolá tradičnej novinárskej ankety Auto roka v Slovenskej republike. A to vrátane decembrových testovacích jázd siedmich finálových modelov. Dnes tu máme výsledky, z ktorých budú mať radosť najmä v Mladej Boleslavi. Víťazom 25. ročníka je totiž štvrtá generácia Škody Octavia pred Hyundaiom Tucson a Land Roverom Defender. Rozhodla o to 15-členná porota slovenských motoristických novinárov.

O víťazstve Octavie niet najmenších pochybností. Prvú priečku zaujala s vysokým bodovým náskokom. Získala až 90 bodov. Hyundai ich mal 68 a Land Rover Defender 47. Český bestseller tak preberá žezlo po vlaňajšom víťazovi, presnejšie hneď dvoch, pretože v roku 2020 získali rovnaký počet bodov Toyota Corolla a Suzuki Jimny. Octavia sa pritom musela vyrovnať s faktom, že v čase voľby už nebola horúcou novinkou, tak ako napríklad ambiciózne kórejské SUV. Napriek tomu presvedčila tradičnými hodnotami značky, ktorá si zakladá na praktických riešeniach.

Silnou stránkou Octavie je aj široká paleta verzií – od hatchbacku a kombi cez out-doorovú Octaviu Scout 4×4 až po Octaviu RS. K tomu pridáva na výber benzínové, naftové aj plug-in hybridné pohony iV. Vo verzii G-Tec dokáže navyše tankovať zemný plyn (CNG), čo z nej robí veľmi komplexný produkt. Na tieto argumenty nedokázali nájsť súperi dostatočnú odpoveď. Najviac sa k nej priblížil Hyindai Tucson s inovatívnym dizajnom, neviditeľnými svetlami v tvare „anjelských krídiel“ a tiež hybridnými pohonmi.

Výsledky Auto roka v SR 2021

Poradie Model Počet bodov
1. miesto Škoda Octavia 90 bodov
2. miesto Hyundai Tucson 68 bodov
3. miesto Land Rover Defender 47 bodov
4. miesto Citroën C4 43 bodov
5. miesto Honda Jazz 38 bodov
6. miesto Kia Sorento 34 bodov
7. miesto Toyota Yaris 30 bodov

Defender, vyrábaný v Nitre, zas zaujal obrovským generačným prerodom off-roadovej klasiky na digitálny off-road pre 21 storočie. Štvrtá priečka nového Citroenu C4 je asi najväčším prekvapením. Sympatie si získal nevšednou karosériou kombinujúcou prvky klasických hatchbackov a crossoverov. Nie je tiež tajomstvom, že čoskoro dorazí v čisto elektrickej verzii. Porazil dokonca aj mimoriadne praktickú Hondu Jazz so sedadlami Magic seats a výlučne hybridným pohonom e:HEV. Šiesta priečka patrí novému luxusnému SUV Kia Soerneto a siedma Toyote Yaris.

Kým pre drahé Sorento je to dobrá vizitka, v Toyote budú z siedmeho miesta asi mierne sklamaní. Yaris totiž urobil veľký generačný pokrok v dizajne, hybridnom pohone, konektivite aj v asistenčných systémoch. Pripomeňme, že sedem finalistov vybrala novinárska jury, v ktorej má denník Pravda až dvoch zástupcov, začiatkom decembra. Následne musel každý z členov poroty rozdeliť 25 bodov medzi jednotlivé modely s tým, že jednému mohol prideliť maximálne 10 bodové hodnotenie. Táto metodika je totožná s celoeurópskou anketou Car of the Year (COTY).

Či sa vkus slovenských novinárov zhoduje s tými európskymi, sa dozvieme v marci, kedy budú oznámené výsledky COTY 2021. V slovenskej finálovej sedmičke sa ocitli štyri modely z európskeho finále. Týkalo sa to Citroenu C4, Land Roveru Defender, Škody Octavia a Toyoty Yaris. Naopak, slovenská jury neposlala do finále elektrický VW ID.3, športové SUV Cupra Formentor ani hriešne drahý elektrický Fiat 500.

1. miesto: Škoda Octavia – 90 bodov

Škoda Octavia
Škoda Octavia Autor: Pravda, Ivan Majerský, Škoda-Auto

2. miesto: Hyundai Tucson – 68 bodov

Hyundai Tucson
Hyundai Tucson Autor: Hyundai

3. miesto: Land Rover Defender – 47 bodov

Land Rover Defender
Land Rover Defender Autor: Land Rover

4. miesto: Citroën C4 – 43 bodov

Citroën C4
Citroën C4 Autor: Citroën

5. miesto: Honda Jazz – 38 bodov

Honda Jazz
Honda Jazz Autor: Honda

6. miesto: Kia Sorento – 34 bodov

Kia Sorento
Kia Sorento Autor: Kia

7. miesto: Toyota Yaris – 30 bodov

Toyota Yaris
Toyota Yaris Autor: Toyota

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota Yaris #Škoda Octavia #Land Rover Defender #Kia Sorento #Hyundai Tucson #Honda Jazz #Citroën C4
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek