Pred 20 rokmi vyrobili na Slovensku prvý VW Touareg. Pozrite sa, ako vzniká dnes

Presne 20. júla, uplynie 20 rokov od výroby prvého SUV vozidla na Slovensku. Išlo o Volkswagen Touareg, ktorý sa začal produkovať v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia v roku 2002. Projekt odštartoval éru masívnych investícií do výroby dodnes mimoriadne obľúbených športovo-úžitkových vozidiel a priniesol tisícky nových pracovných miest, informuje Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa Volkswagen Slovakia.

20.07.2022 10:44
VW začal v Bratislave vyrábať Touareg Hybrid. Foto:
Ak stretnete VW Touareg kdekoľvek na svete, môžte si byť istí, že bol vyrobený v Bratislave.
debata (5)

Bratislavský výrobný závod Volkswagen Slovakia bol pred dvomi desaťročiami prvým závodom v rámci koncernu Volkswagen, ktorý začal vyrábať SUV vozidlá.

Projekt pomenovaný Colorado predstavoval kompletnú výrobu modelu Volkswagen Touareg prvej generácie a výrobu zmontovaných karosérií pre Porsche Cayenne, ktoré putovali do roku 2017 na finalizáciu do nemeckého Lipska. Podľa informácií od Makayovej z prvých dvoch SUV modelov sa dodnes vyrobilo v Bratislave spolu viac ako 2,3 milióna vozidiel. Medzičasom pribudli do SUV portfólia ďalšie dva modely Audi Q7 a Audi Q8, pričom Porsche Cayenne sa začalo od roku 2017 kompletne vyrábať na Slovensku, neskôr aj spolu s novým modelom Porsche Cayenne Coupé, dodala.

„Výrobné linky patria aktuálne medzi špičku na svetovej úrovni,“ uviedla Makayová. S tým, že všetky SUV modely sa vyrábajú exkluzívne len v Bratislave a exportované sú do všetkých kútov sveta. „Volkswagen Slovakia má za sebou vyše 30-ročnú úspešnú históriu, počas ktorej sa mu podarilo získať perspektívne modely a s nimi stabilné pracovné miesta pre tisícky zamestnancov. Pre podnik je to znamenie, že aj naďalej je kľúčové udržať si konkurencieschop­nosť a dobrú štartovaciu pozíciu pre budúce projekty,“ uviedol Dr. Oliver Grünberg, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia.
Volkswagen Touareg Edition 20 - 2022
Volkswagen Touareg Edition 20 - 2022
+7Volkswagen Touareg Edition 20 - 2022

Za všetkým bol Háčik

Hovorkyňa uviedla, že za každým príbehom koluje príbeh, že za príchodom výroby SUV vozidiel na Slovensko stál Háčik. A nebola to hocijaká návnada. Háčik je svetový unikát – štúdia terénneho vozidla z roku 1996, ktorá vzišla z vlastnej iniciatívy zamestnancov bratislavského závodu. Koncept tohto vozidla vychádzal z Golfu III syncro a Golfu variant. Všetky jeho časti boli vyrobené v Bratislave vrátane špeciálnych okien a interiéru. Výroba Háčika trvala približne tri mesiace a na kompletnej výrobe sa v rámci fabriky podieľalo približne 20 ľudí. Dnes je vozidlo vystavené spolu s ďalšími unikátnymi modelmi v Múzeu dopravy v Bratislave, kde si ho môže verejnosť pozrieť celkom zblízka.

jaguar land rover, treningove centrum Čítajte viac Situácia v slovenských automobilkách je pokojná, výroba beží bez väčších obmedzení

„Pred dvadsiatimi rokmi som začínal v pilotnej hale pri nábehu modelu Volkswagen Touareg. Všetci sme vtedy s úžasom spoznávali auto, ktoré bolo vo viacerých smeroch nové a výnimočné. Bol to veľmi zaujímavý projekt, v rámci ktorého sme sa popasovali s mnohými výzvami – na stavbu to bolo omnoho komplikovanejšie vozidlo, oveľa viac elektroniky,“ spomína si Dušan Kabeš, tímlíder vo finiš centre, ktorý rovnako oslavuje 20. výročie vo Volkswagen Slovakia. Ako dodal, „odmenou za naše nasadenie bol a stále je úspech tohto auta vo svete. Je to vynikajúce vozidlo a môžeme byť hrdí, že ho vyrábame práve my v Bratislave.“

+9

S podobnými pocitmi sa podelil aj Ján Húževka, ktorý aktuálne pracuje ako supervízor na montáži SUV vozidiel. „V podniku pracujem od roku 1998 a mal som tú česť byť pri zrode Volkswagen Touareg od úplného začiatku. Máme za sebou obrovskú skúsenosť, ktorá sa nedá ničím nahradiť. Pri stavbe každého jedného vozidla, či už prvej, druhej alebo tretej generácie, našou spoločnou snahou vždy bolo a stále je dostať auto do finále v najvyššej kvalite. Touareg technologicky rástol s každou generáciou a my s ním,“ povedal.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #auto #VW Touareg #Touareg
Články podľa značiek