Šok! Šéf vývoja BMW sa obul do elektrických áut. Vraj nie sú udržateľné

Vyjadrovať sa spochybňujúco na tému elektromobilov dnes nie je v móde. Je to takmer rúhanie. Šéf vývoja BMW Frank Weber si to však dovolil. A má na to svoje dôvody aj kvalifikáciu.

21.09.2022 16:00
debata (45)
Frank Weber je šéfom vývoja BMW. A tiež... Foto: BMW
Frank Weber - šéf vývoja BMW Frank Weber je šéfom vývoja BMW. A tiež realistom. Preto zatiaľ nevidí prínos elektromobilov na znižovaní emisií CO2. Môžu za to batérie a nedostatok zelenej energie.

Elektromobily majú zachrániť našu planétu pred zničujúcou klimatickou krízou. Mnohé krajiny už dokonca oznámili termíny, kedy zakážu predaj áut so spaľovacími motormi. V Európe sa tak stane v roku 2035. Lenže elektrické autá zatiaľ nie sú také „zelené“, ako sa zdajú byť. Na cestách síce nevypúšťajú emisie CO2, ale skrývajú veľa „špinavých“ tajomstiev. Rozhovoril sa o tom nedávno aj sám šéf vývoja automobilky BMW Frank Weber. A šokujúco otvorene. Pritom BMW má tiež ambiciózne plány v oblasti elektromobility. Do roku 2030 majú až 50 % predajov tejto značky predstavovať práve batériové vozidlá.

ADAC - ecotest elektromobilov Čítajte viac Brusel potvrdil, že elektromobily nie sú až také čisté. Čo s tým?

Podľa Webera nebudú elektrické autá nikdy udržateľné, ak nedôjde v oblasti výroby ich batérií na uzavretý kruh. „Musíme pochopiť, že na výrobu akumulátorov a ich recykláciu je potrebné také veľké množstvo energie, že celý proces bude dávať zmysel len vtedy, ak bude uzavretý,“ povedal Weber. Objem CO2 pri výrobe akumulátorov je väčší, než si ktokoľvek myslí.“ A keďže ani elektrickú energiu nevyrábame zďaleka z obnoviteľných zdrojov, je podľa Webera súčasná bilancia CO2 elektromobilov o 60 % horšia než pri autách so spaľovacími motormi. A aj keď BMW pracuje na optimalizácii celého procesu, bude aj v roku 2030 bilancia stále 40 % v neprospech elektrických áut.

chile Čítajte viac Ekologické elektromobily? Toto je odvrátená strana zvyšovania ťažby lítia

Tá sa zásadne nezmení, kým nebudú mať elektrické autá dostatok zelenej energie. „Pokiaľ nebude nabíjanie zelené, elektromobily nedávajú zmysel.“ Musí existovať komplexný plán. Musíme pripraviť nabíjaciu infraštruktúru, gigatovárne, dostatok obnoviteľnej energie, recykláciu a dostatok materiálov pre európske továrne. Nič také ale neexistuje. Niektoré regióny to myslia vážne, iné sú príliš pozadu. Ak si to spočítate, tak uvidíte, že je veľmi ambiciózne už teraz tvrdiť, že od roku 2035 budeme vyrábať a predávať len elektromobily,“ varuje Weber. „Pozrite sa na Čínu. Tá má k dispozícii všetky zdroje vzácnych kovov, napriek tomu vie, že za 10 rokov nedokáže uskutočniť takýto prerod,“ dodáva.

© Autorské práva vyhradené

45 debata chyba
Viac na túto tému: #BMW #elektromobily #Frank Weber
Články podľa značiek