Panasonic dodáva batérie Tesle. Aby pokryl dopyt, postaví štyri nové ‘baterkárne‘

Panasonic chce zvýšiť svoju kapacitu výroby batérií na 200 gigawatthodín ročne do marca 2031. To je približne štvornásobok jeho aktuálnej výroby.

06.07.2023 12:00
Panasonic Kansas EV Battery ENRweb Foto:
Takto bude vyzerať "baterkáreň" Panasonicu v americkom Kansase. Firma do nej investuje štyri miliardy dolárov.
debata (2)

Japonská spoločnosť Panasonic Energy bude musieť postaviť ďalšie štyri továrne, aby dosiahla svoj ciel prudkého zvýšenia výroby batérií. Uviedol to v pondelok technologický šéf divízie výroby batérií spoločnosti Panasonic Šoičiró Watanabe. Jeho vyjadrenie prinieslo prvý jasný údaj o počte ďalších tovární, ktoré bude dodávateľ automobilky Tesla potrebovať.

V máji spoločnosť oznámila, že sa snaží zvýšiť svoju kapacitu výroby batérií na 200 gigawatthodín (GWh) ročne do marca 2031. To je približne štvornásobok úrovne z konca tohtoročného marca.

Spoločnosť môže ťažiť z dohody uzavretej v marci medzi Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá umožňuje japonským výrobcom prístup k americkým daňovým úľavám na elektromobily. Panasonic Energy už má v USA závod v Nevade a buduje druhý v Kansase. Po jeho uvedení do prevádzky by sa mala zvýšiť ročná kapacita výroby batérií na 80 GWh, uviedla spoločnosť. „Kapacita 200 GWh je minimum potrebné na to, aby sme zostali významným hráčom,“ doplnil Watanabe s tým, že spoločnosť bude musieť vybudovať štyri nové „baterkárne“.

Elektromobily sú aj o mentálnom nastavení - pre niekoho nabíjanie trvá poldruha sekundy
Video

Konkrétne miesta, časové rámce ani veľkosť investícií zatiaľ neuviedol. Naznačil že je otvorený potenciálnym spoločným podnikom na výrobu batérií pre elektromobily, okrem iného s automobilkou Mazda Motor. Povaha takýchto projektov sa mení, pričom za všetky investície už nezodpovedajú len samotní výrobcovia batérií, poznamenal Watanabe.

Aktuálne je pre Panasonic prioritou Severná Amerika, pretože potrebuje pokryť rastúce požiadavky Tesly. Spoločnosť tam do roku 2030 plánuje postaviť najmenej dve nové továrne na výrobu batérií, k vážnym kandidátom patrí Oklahoma.

Štyri nové závody bude musieť podporiť asi tucet subdodávateľov, spoločnosť v ich prípade podporuje model „lokálnej výroby pre lokálnu spotrebu". Panasonic v USA zváži aj spoločné projekty s veľkými zákazníkmi, berúc do úvahy daňové úľavy podľa amerického zákona o znižovaní inflácie (IRA) a potrebu obmedziť uhlíkovú stopu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Panasonic #Tesla #továreň na batérie #baterkáreň
Články podľa značiek