Toto je Top 10 najpredávanejších elektromobilov u nás. Víťaz má veľký náskok

Za prvý polrok sa na Slovensku predalo viac ako tisíc elektrických áut, no medzi najpredávanejšími je len zopár značiek. Na čele je Škoda Enyaq s výrazným náskokom a potvrdzuje tým obľúbenosť automobilky u slovenských spotrebiteľov.

21.08.2023 06:00
debata (10)
Za prvý polrok roka 2023 sa predalo 188 kusov... Foto: Škoda-Auto
Škoda Enyaq iV Sportline - 2021 Za prvý polrok roka 2023 sa predalo 188 kusov modelu Škoda Enyaq.

Zväz automobilového priemyslu Slovenskej Republiky (ZAP SR) pravidelne aktualizuje štatistiku predaných a registrovaných áut na Slovensku. Z ich údajov možno porovnať úspešnosť automobiliek pri predaji elektromobilov na našom trhu. Celkovo sa ich za prvých šesť mesiacov roka 2023 zaregistrovalo 1 086.

Okrem toho existuje aj štatistika Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), ktorá okrem predaných elektrických vozidiel zahrňuje aj registrácie individuálne dovezených osobných aj ľahkých úžitkových áut, čim ich počet narástol na 1 932. V tomto prípade sa však započítavajú aj jazdené autá.

SR ZAP Matušek automobilový priemysel TK BAX Čítajte aj Slovensko v príprave na elektromobilitu zaostáva, upozorňuje ZAP

Keď však zoberieme do úvahy len skôr spomínané predaje a registrácie nových elektromobilov, jednoznačným lídrom je na Slovensku Škoda Enyaq, z ktorej sa predalo 188 kusov. Úspech modelu potvrdzuje aj siedme miesto verzie Enyaq Coupé, ktoré si kúpilo 45 zákazníkov. Od druhého miesta je však poradie vyrovnané a do konca roka sa ešte môže celkom zmeniť. Desať najpredávanejších elektrických modelov nájdete na druhej strane článku.

Situácia s predajom dobíjateľných hybridov je o niečo odlišná, a to hlavne dominanciou ázijských automobiliek na prvých štyroch miestach a prítomnosťou viacerých modelov prémiových značiek. Rebríček desiatich najpredávanejších plug-in hybridov uvádzame na tretej strane.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #predaj áut #ZAP SR #predaj elektromobilov #ZAP
Články podľa značiek