IAA Mníchov 2023: Toto sú najočakávanejšie novinky najväčšieho európskeho autosalónu

Posledný z tradičných veľkých európskych autosalónov onedlho otvorí svoje brány a privíta plejádu značiek. A hoci ide o európsky veľtrh, vo veľkom budú vystavovať výrobcovia z Číny, ktorí sú odhodlaní v elektromobilite prekonať tradičné automobilky zo starého kontinentu.

28.08.2023 06:00
debata
V Mníchove bude vystavovať viacero čínskych... Foto: BYD
BYD Dolphin V Mníchove bude vystavovať viacero čínskych značiek (na snímke BYD Dolphin).

Medzinárodná výstava IAA Mobility 2023 v Mníchove nahradila niekdajší autosalón vo Frankfurte nad Mohanom a v Paríži, ktorých miesto konania sa pravidelne striedalo. Ešte pred pandémiou ochorenia COVID-19 išlo o tradičný autosalón, no po presune do Mníchove je veľtrh zameraný na mobilitu v širšom kontexte a medzi vystavovateľmi sú aj firmy vyrábajúce batérie, nabíjačky, či vyvíjajúce softvér.

Záujem o takéto podujatie automobilky postupne strácajú, no nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré si výstavné premiéry naplánovali práve na mníchovský autosalón. Účasť potvrdili napr. BMW, Mercedes-Benz, Mini, Renault, Opel, Cupra a aj čínski výrobcovia BYD, MG, Xpeng, Leapmotor, Seres či Dongfeng. Naopak autosalónu sa nezúčastnia napr. Fiat, Citroën, Peugeot, Jeep, Chrysler, Jaguar, Landrover, Tesla, Mazda, Honda, Ferrai či Lamborghini.

Autosalon New York 2023 Čítajte aj New York 2023: Zámorskému autosalónu dominujú veľké SUV a elektromobily

Mníchovský autosalón IAA Mobility 2023 sa uskutoční od 5. do 10. septembra 2023. Na nasledujúcich stranách uvádzame najdôležitejšie potvrdené výstavné premiéry v abecednom poradí.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #autosalón #automobilové novinky #IAA Mobility
Články podľa značiek