Na 1-dňovú diaľničnú známku tvrdo doplatíme. Asi kvôli nej zdražie ročná

Keďže ceny diaľničných známok s kratšou platnosťou budú musieť byť pevne naviazané na cenu ročnej známky, možno očakávať, že na Slovensku výrazne zdražie.

26.01.2024 06:00
e-známka, NDS Foto:
Možno očakávať, že cena ročnej diaľničnej známky na Slovensku výrazne stúpne.
debata (52)

Pred pár dňami sme písali, že naši západní susedia od marca výrazne zdvihnú cenu ročnej diaľničnej známky. Nová ročná diaľničná známka v Česku napokon bude stáť 2 300 českých korún (pôvodne 1 500), čo je v prepočte 93 eur. Jej cena je dôležitá preto, že po novom musia byť v Európskej únii na ňu naviazané ceny všetkých známok s kratšou platnosťou.

Pri stanovení cien nových jednodňových diaľničných známok sa Česi, rovnako ako aj Slováci, budú musieť riadiť európskou smernicou Eurovineta, ktorá určuje, že mesačná známka musí byť maximálne 19 percent z ceny ročnej, desaťdňová do 12 percent a denná do deviatich percent. Ak by Česi cenu ročnej diaľničnej známky nezdvihli, ceny ostatných by výrazne klesli, čo by znamenalo značný výpadok príjmov do štátneho rozpočtu, slúžiacich hlavne na údržbu a budovanie diaľničnej siete.

Pravda o klíme: Spaľovacie motory kontra elektromobily
Video
Odpovedá Milan Kočka, riaditeľ spoločnosti Toyota Central Europe - Slovakia. Premiéra 19. 10. 2023.

Ak by sa na Slovensku zachovala cena 365-dňovej diaľničnej známky na úrovni 60 eur, denná by potom logicky nemala stáť viac, než 5,4 eura. A podľa európskej smernice by mala mesačná známka klesnúť zo 17 na 11,4 eura a cena 10-dňovej z 12 na 7,2 eura. To bude zrejme nepriechodné kvôli výraznému zníženiu príjmov z predaja diaľničných známok.

Takže možno očakávať, že ak nie od marca tohto roku, tak určite od januára 2025 cena ročnej diaľničnej známky na Slovensku výrazne vzrastie. Ak by sa totiž zachovala cena 365-dňovej diaľničnej známky na úrovni 60 eur, denná by potom logicky nemala stáť viac, než 5,4 eura. A podľa európskej smernice by mala mesačná známka klesnúť zo 17 na 11,4 eura a cena 10-dňovej z 12 na 7,2 eura. A to bude zrejme nepriechodné.

dalnice Čítajte viac Toto sú ceny českých diaľničných známok od marca 2024, vrátane novej jednodňovej

Čo bude akceptovateľné, uvidíme. Ak by však stúpla cena 365-dňovej známky napríklad na 80 eur, čo je suma blízka tej, o ktorej uvažovali tento rok napríklad českí analytici, tak mesačná známka by potom stála cca 15 eur, 10-dňová 9,6 eura a 1-dňová 7,2 eura. Hraničný termín pre zavedenie novej jednodňovej známky je 25. marec tohto roku.

Nová jednodňová diaľničná známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme, a tiež bude dostupná pre všetkých, teda pre domácich aj zahraničných motoristov. Platnosť jednodňovej diaľničnej známky po zosúladení s okolitými krajinami by mala byť kalendárny deň, nie 24 hodín od nákupu.

© Autorské práva vyhradené

52 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #diaľničné známky #cena diaľničných známok
Články podľa značiek